Biuro matrymonialne > Poradnik > Psychologia > Płeć psychologiczna a związek

Płeć psychologiczna a związek

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Czy płeć psychologiczna ma wpływ na związek?

Czy płeć psychologiczna ma wpływ na związek?
Pojęcie płci psychologicznej pozwala wyjaśnić wiele zagadnień związanych z problemami partnerstwa. Daje szansę na lepsze zrozumienie drugiej osoby oraz pokazuje, jak bardzo zróżnicowana może być osobowość Twojego partnera. Nie poddawaj się, jeśli płeć psychologiczna partnera nie do końca Ci odpowiada: każda kombinacja zawiera duże zalety, a będąc w relacji z drugą osobą masz szansę pomóc jej wydobyć z siebie to, co najlepsze. Jeśli odczuwasz samotność w związku, wydaje Ci się, że Twój partner Cię nie rozumie, porozmawiaj z nim o tym. Portal dla Singli MyDwoje.pl radzi: zamiast ruszać w poszukiwaniu partnera - nowego partnera, postaraj się zrozumieć to, co dzieje się w Twoim związku, zastanów się jakie są dla Ciebie najważniejsze wartości w związku.

Na co zwrócić uwagę w poszukiwaniu partnera?

Pierwsze wrażenie mówi, że skoro związek składa się z kobiety i mężczyzny, to wykazywanie przez każdą ze stron cech typowych dla ich płci cech powinno być niezbędnym warunkiem zapewniającym relacji szczęście i powodzenie, a więc - płeć psychologiczna ma wpływ na związek. Test Doboru Partnerskiego dostępny w Serwisie MyDwoje.pl pomaga ustalić zgodność osobowości partnerów, co pozwala od początku wiedzieć czy jesteśmy do siebie dopasowani, czy nie. Wzajemne niezrozumienie prowadzi do tego, że odczuwamy samotność w związku. Czy to prawda? Czy w poszukiwaniu partnera powinniśmy kierować się tymi informacjami? Czy należy brać pod uwagę podobieństwa czy różnice? Co na ten temat mówi psychologia?


S. Bem, autorka teorii, która wyróżnia cztery konfiguracje cech psychicznych, związanych z płcią przeprowadziła eksperyment, w którym sprawdzono wyrażanie czułości, opiekuńczości oraz ekspresji uczuciowej przez przedstawicieli różnych typów płci podczas spontanicznej zabawy z małym kotkiem, interakcji z niemowlęciem oraz rozmowy z partnerem postrzeganym jako osoba nieszczęśliwa i osamotniona. Badani o cechach kobiecych okazali się być bardziej opiekuńczy, przy czym „kobiety kobiece” były mniej czułe w porównaniu z kobietami o typie androgynicznym. Można zatem stwierdzić, że odpowiednia kombinacja męskości i kobiecości, jaka występuje w przypadku androgynii, zapewnia najlepszy poziom ujawniania uczuć i opiekuńczości w relacji partnerskiej. Test psychologiczny MyDwoje.pl ułatwi Ci znalezienie partnera takiego, który najlepiej do Ciebie pasuje pod względem osobowości, a więc od początku wiesz jakie cechy macie podobne, a jakie nie.

 

Polskie badania na ten temat przeprowadzał M. Plopa. Na ich podstawie stwierdzono, że kobiety o typie kobiecym i androgynicznym uznają miłość za najważniejszy czynnik, sprawiający, że małżeństwo jest szczęśliwe. W badanej grupie „męskie kobiety” i „męscy mężczyźni” należeli do osób, które w najmniejszym stopniu chciały w przyszłości zawrzeć małżeństwo w świetle prawa – pod tym względem najbardziej chętne okazały się być osoby androgyniczne, które w największym stopniu deklarowały również partnerski model małżeństwa. Wskazówki te mogą okazać się cenne w poszukiwaniu partnera na całe życie.


Zaakceptuj osobowość Twojego partnera


Być może cechy, z którymi wiąże się płeć psychologiczna Twojego partnera powodują czasami konflikty w Waszej relacji lub sprawiają, że odczuwasz samotność w związku. Starania, by zmienić osobowość Twojego partnera prawdopodobnie nie przyniosą żadnego rezultatu, a mogą nawet jeszcze bardziej zaostrzyć sytuację. Poza tym zakochałeś się w człowieku, który posiada właśnie taki układ cech osobowości – jakiekolwiek zmiany mogłyby wiązać się  dla Ciebie z rozczarowaniem. Możesz jednak nauczyć się określonych sposobów postępowania, które sprawią, że zaakceptujesz w pełni osobowość Twojego partnera i w Twoim związku panować będzie wzajemne zrozumienie. W serwisie MyDwoje.pl tuż po rejestracji wypełniasz Test Doboru Partnerskiego, dzięki któremu od początku znasz istotne cechy osobowości Twojego partnera i wiesz czy jesteście pod tym względem dopasowani do siebie.

 

Wskazówki jak postępować z osobami o określonej płci psychologicznej:


 • Kobieca kobieta: to osoba bardzo wrażliwa, łatwo ją zranić. Najlepiej czuje się, gdy może zaoferować innym swoją opiekę i troskliwość. Pozwól jej na to i jednocześnie sam często zapewniaj ją o swoich uczuciach;
 • Męska kobieta: wydaje się być niewrażliwa, twardo stąpająca po ziemi, nastawiona na osiąganie konkretnych celów. Nie staraj się na siłę udowadniać jej, że jest krucha i bezbronna. Jej zachowanie niekoniecznie musi świadczyć o braku uczuć; prawdopodobnie woli wyrazić je poprzez działanie niż słowa;
 • Kobiecy mężczyzna: zdarza się, że w otoczeniu taka osoba uchodzi za nieudacznika. Podobnie jak kobieca kobieta, mężczyzna taki kryje w sobie ogromne pokłady wrażliwości i uczuciowości, co może okazać się jego dużą zaletą. Nie okazuj zniecierpliwienia, jeśli wydaje Ci się, że traktuje Cię niczym małe dziecko. Pozwól mu wykorzystać jego ogromne pokłady troski w stosunku do Ciebie – on naprawdę robi to z miłości;
 • Męski mężczyzna: to prawdziwy mężczyzna i zapewne często wydaje Ci się, że nic nie może go załamać. Wiedz, iż to tylko pozory. Twój partner po prostu zachowuje się zgodnie z modelem, jakiego prawdopodobnie nauczył się w dzieciństwie. Bądź ostrożna, naprawdę możesz go zranić, nawet jeśli otwarcie tego nie okaże! Tego typu mężczyźni także wolą okazywać uczucia do partnerki poprzez działania wobec niej. Nie miej zatem pretensji, jeśli zbyt często nie powtarza Ci, jak bardzo Cię kocha: jedno takie wyznanie naprawdę wiele go kosztuje.
 • Osoby androgyniczne: zgodnie z teorią S. Bem takie osoby można uznać za partnerów najbardziej zbliżonych do ideałów: potrafią być zarówno silne, jak i czułe, poradzić sobie z różnymi typami trudności w związku. Musisz jednak pamiętać, że osoby takiej nie można ograniczać: nakazywać jej, by zachowywała się w sposób typowo kobiecy czy męski. Twój partner nie będzie szczęśliwy, jeśli okażesz mu, że oczekujesz od niego zachowania według określonego schematu.

 

* W artykule wykorzystano informacje z książki S.L. Bem pt. „Męskość, kobiecość. O różnicach wynikających z płci” (GWP, Gdańsk 2000) oraz M. Plopy „Psychologia rodziny. Teoria i badania” (Oficyna Wydawnicza Impuls, Warszawa 2008).

 


Jowita Wójcik, psycholog


 
Komentarze (2)

Płeć psychologiczna a związek - dodaj komentarz
Elżbieta; 2015-12-22 21:55:33 
komentarz usunięty przez moderatora
Emma; 2015-11-12 14:28:17 
Poznając kogoś w realu, nie wiemy początkowo jakie cechy osobowości posiada ta osoba, dopiero z czasem wychodzą one na jaw. Poszukiwanie potencjalnego partnera przez serwis matrymonialny ma tą zaletę, że jest tu Test Doboru Partnerskiego po wypełnieniu którego od razu wiemy jaka jest nasza zgodność osobowości z poszczególnymi osobami. W ten sposób można na pewno zaoszczędzić sobie rozczarowań. Niezależnie jednak od tego w jaki sposób poznaliśmy się, zawsze należy pracować nad związkiem, akceptować to, że jesteśmy różni, no i czasem pójść na kompromis.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij