Gdy singiel traci przyjaciół | Tracę znajomych, bo jestem dla nich zagrożeniem

Kiedy myślimy o przyczynach samotności, zwykle skupiamy się na aspektach związanych z brakiem partnera życiowego. Kwestia innego wymiaru samotności np. gdy singiel traci przyjaciół, przychodzi nam na myśl znacznie rzadziej. Uważamy wręcz, że osoba niebędąca w związku ma więcej okazji i czasu na spotkania towarzyskie. Sądzimy, że istnieją dobre strony samotności. Czasem jednak okazuje się inaczej. Gdy wszyscy dookoła wchodzą już w związki, samotny kolega bądź samotna koleżanka, stają się pewnego rodzaju zagrożeniem dla związku albo nieprzyjemnym obiektem porównań. W konsekwencji kontakty stają się coraz rzadsze, pojawia się kryzys w przyjaźni, a tobie – jeśli jesteś singlem, który traci przyjaciół, grozi samotność. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl rozważa, z czego wynika taki obrót sytuacji?

Samotna przyjaciółka, zagrożeniem dla związku?

Zdecydowanie najczęściej taka sytuacja dotyczy… pań. Dla mężczyzn kolega – singiel nie jest problemem. Dlaczego zatem u kobiet jest inaczej?

Wiele kobiet przyznaje, że przyjaciółka czy koleżanka singielka jawi im się jako spore zagrożenie dla związku… dla ich własnego związku. Z początku, gdy uczucie między partnerami jest najbardziej gorące, tego typu obawy nie pojawiają się zbyt często. Wszystko zmienia się, gdy para jest ze sobą bardzo długo, pojawia się monotonia, a zachwyt zamienia się w dostrzeganie swoich wzajemnych wad. Wtedy może pojawić się zazdrość i podejrzliwość w związku, co zauważyła 30-letnia Patrycja.

Moja przyjaciółka jest mężatką od czterech lat. Kiedy wyszła za mąż, to ja czułam zazdrość o przyjaciółkę. Ale z czasem, kiedy przyszły dzieci, Kasi przybyło kilogramów i cieni pod oczami i kiedy pojawiły się kłopoty w związku, zamiast szukać we mnie wsparcia – zaczęła mnie unikać. W końcu nawet niby żartem powiedziała: „A weź, tylko mnie denerwujesz tym swoim perfekcjonizmem. Zawsze jesteś taka zadbana, te twoje paznokietki, makijaż i figura – co ty możesz wiedzieć o moich problemach? Innym razem zauważyłam, że gdy się pojawiam, to najczęściej nie ma jej męża albo gdy jest, to ona na siłę próbuje mi pokazać, ze są super parą. Wyczułam strach. W końcu postanowiłam poczekać, aż tym razem to ona zadzwoni z prośbą o spotkanie. Już nigdy nie doczekałam się tego kontaktu – podkreśla Patrycja.

Obawy przed utratą partnera

Niestety, obawy przed utratą partnera czy niska samoocena to problem wielu kobiet, dla których bycie singielka jest już bardzo odległą częścią życia. Między przyjaciółkami czy koleżankami pojawia się bardzo wyraźny dystans. Zamężne kobiety z nutą zazdrości myślą o ogromnej ilości wolnego czasu, jaki ma singielka i często – o jej wyglądzie, z drugiej strony mają też świadomość, że dla niej to ich życie/partner jest obiektem zazdrości. Pojawia się zatem naturalna obawa, że przyjaciółka stanie się zagrożeniem.

Obawa przed utratą partnera to jedno, a gorsze samopoczucie spowodowane kontrastem z życiem singielki – to drugie. Czy chodzi tylko o wygląd zewnętrzny? Niekoniecznie, co wyjaśnia 32-letnia Ania:

Mam przyjaciółkę, Anię. Kiedyś byłyśmy nierozłączne, kochałyśmy podróże, „kolorowe” życie. Kiedy jednak ona wyszła za mąż, wszystko zaczęło się zmieniać. Wiedziałam, ze ona jest rozbita – z jednej strony cieszyła się mężem i dziećmi, z drugiej – chyba tęskniła za dawnym życiem. Zaczęła mi dogryzać w bardzo bolesny sposób. Krytykowała mnie, robiła dziwne uwagi o moich wyjazdach. Nie dało się nie wyczuć zazdrości w kwestii pieniędzy. Darowałam sobie te spotkania, po co mam widywać się z kimś, kto ma mi za złe, że cieszę się swoim życiem, chociaż prowadzę życie w pojedynkę. Ale żal mi tej przyjaźni – mówi Anna.

Powstawanie negatywnego kontrastu w takiej sytuacji to niestety powszechne zjawisko, jeśli związek okazuje się nieudany albo pojawiają się poważne problemy. I choć większość singli o tym nie myśli (skupieni jesteśmy bardziej na cichym zazdroszczeniu innym bycia w związku), to dla innych aktywni Single są ludźmi, którzy mają sporo czasu, dużo możliwości i jeszcze więcej rozrywek. Dla singla jest to wypełnianie czasu w oczekiwaniu na miłość, dla osoby będącej w związku już bardzo długo – to coś, co kojarzy się z wolnością i radością. Niestety, taka znajomość może nie przetrwać próby porównania – nikt nie lubi regularnego przypominania, że inni mają… lepiej.

Brak wspólnych tematów do rozmów

Kolejnym powodem rozluźniania się więzi między znajomymi w związkach a singlami jest bezsprzecznie brak wspólnych tematów do rozmów. Problem ten pojawia się stopniowo i zwykle nasila się wraz z pojawieniem się dzieci przyjaciół i wydłużaniem stażu związku. Z czasem może okazać się, że problemy dnia codziennego są zupełnie inne u np. mężatki i singielki – co z kolei powoduje stopniowe wykluczenie tej drugiej. Mówi o tym Kamila:

Kiedy moja koleżanka Iwona zaczęła się spotykać z Krzyśkiem, czułam, że coś się może zmienić, ale nie sądziłam, że zostanę tak otwarcie zignorowana. Na początku było ok, ale z czasem… niby chciała mi się wyżalić, ale potem dodawała: „I tak nie zrozumiesz”. Gdy urodziła Blankę, po prostu zabrakło nam tematów do rozmów. Ona mówiła nieustannie o córce, a moje sprawy kwitowała krótkim – ciesz się, że nie masz moich problemów. Gdy ostatnio Blanka ząbkowała… i tak w kółko. Czułam się okropnie, w końcu zauważyłam, że to ja ciągle zwracam się do niej z prośbą o spotkanie, a ona najczęściej jest już umówiona „z inną mamą”. To było przykre, ale tak zakończyła się ta fajna znajomość – kończy Kamila.

Proces powstawania nieporozumień między singielką i jej zamężną koleżanką przebiega zwykle stopniowo i nasila się zwłaszcza wtedy, kiedy pojawiają się dzieci przyjaciół. Najpierw pojawia się poczucie niezrozumienia negatywnych aspektów sytuacji życiowych (czyli na przykład brak współczucia z powodu nieprzespanych nocy, bo przecież macierzyństwo musi być piękne), a po jakimś czasie wygasają wspólne tematy do rozmów. I singielka „zastępowana” jest innymi osobami.

Jednym z podstawowych komunikatów świadczących o pewnym odrzuceniu ze strony przyjaciół w związkach jest oczywiście stopniowe wycofywanie się ze znajomości. Nieodbieranie telefonów, wypełnione dni, nieobecność, nadmiar pracy – wszystko to pojawia się nagle, choć wcześniej przeszkody tego typu zdawały się być do pokonania. Co warto w takiej sytuacji zrobić?

Dużo zależy od stopnia, w jakim dana relacja jest dla nas ważna. Jeśli jest to „po prostu znajomość”, której nie można nazwać przyjaźnią, to właściwie – nic na siłę. Szkoda naszego trudu na utrzymywanie relacji na siłę, bez pewności autentycznego zainteresowania z drugiej strony.

Kryzys w przyjaźni równa się koniec przyjaźni?

Jeśli jednak jest to przyjaźń wieloletnia, na której zależy nam w dużym stopniu, warto o nią zawalczyć, a chwilowy brak porozumienia potraktować jak kryzys w przyjaźni. Pierwszym krokiem ratowania relacji będzie oczywiście szczera rozmowa, a w następnej kolejności – stosowne zmiany.

Warto też zastanowić się nad swoimi działaniami i zachowaniem. Jeśli zależy nam na przyjaciółce, ale podejrzewamy, że jej niechęć do nas wynika z negatywnego porównania pod względem wyglądu i towarzyszy temu niska samoocena, warto jej po prostu pomóc – i na przykład zająć się dziećmi, a przyjaciółkę wysłać do kosmetyczki. Albo zabrać na zakupy czy namówić na poranne bieganie. Nie opierać się tylko na zapewnieniach „ależ jesteś śliczna i masz cudowne życie”, ale zrobić coś, by zaczęła faktycznie tak uważać. I czasem, kiedy naszym znajomym niezbyt się układa, warto pokazać tylko trzy zdjęcia z cudownych wakacji, a nie ich całe pliki.


 
Komentarze (2)

Gdy singiel traci przyjaciół | Tracę znajomych, bo jestem dla nich zagrożeniem - dodaj komentarz
Gabi; 2015-11-17 23:00:22 
Być może jest tak, że przyjaciółka, która jest zamężna obawia się przyjaciółki singielki, bo boi się że mąż się nią zainteresuje, lecz mnie się wydaje, że takie przyjaźnie urywają się gównie dlatego, że brakuje wspólnych tematów do rozmów. O czym ma rozmawiać matka, która całe dnie poświęca się wychowywaniu dzieci z kobietą, która nie ma takich doświadczeń, a jej jedynym zmartwieniem jest to, gdzie udać się na piątkową imprezę. Oczywiście są wyjątki, nie każda przyjaźń kobiet, które prowadzą tak odmienne życie urywa się, ale w większości przypadków tak właśnie bywa.
jurek; 2015-03-31 17:44:45 
może i racja

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij