strona główna Strona główna     mapa serwisu Mapa serwisu     kanały RSS RSS     kontakt Kontakt     wersja mobilna Wersja mobilna

Polacy i Niemcy stereotypy

Podziel się na:
Dodaj do gogole+
linkedin
pinterest

Myślenie stereotypowe o Niemcach i Polakach

Stereotypy Polacy i Niemcy
Podobne artykuły
 Niemiecka kuchnia i przysmaki
 Małżeństwa z obcokrajowcami
 Polskie dziecko w Niemczech
 Rozmówki o miłości po niemiecku
 Sławne Polki w Niemczech

Co o sobie myślą Polacy i Niemcy

Znasz popularne stereotypy o Niemcach i Polakach? Wielu obcokrajowców wyobraża sobie Polskę jako mało interesujący kraj, gdzie żyją miliony malkontentów i pesymistów mających pociąg do kradzieży i alkoholu. Dlaczego jesteśmy tak negatywnie postrzegani? Czy w innych krajach rzeczywiście wszyscy tryskają optymizmem, hołdują abstynencji i żyją zawsze zgodnie z zasadami moralnymi? Nie ma krajów doskonałych. Każdy popełnia błędy i ma swoje większe lub mniejsze niedoskonałości.

Niemcy o Polakach

Przeanalizujmy kilka podstawowych stereotypów na temat naszego pięknego kraju i jego mieszkańców, które nie do końca odzwierciedlają rzeczywistość:

  • Stereotyp o Polakach nr 1 - Polacy znają świetnie język..., lecz tylko swój ojczysty - Nie da się ukryć, że nasz kraj nie słynie z perfekcyjnej znajomości języków obcych, lecz coraz więcej osób stara się to zmienić. Uczęszczamy na różnego typu kursy m.in.  języka niemieckiego, angielskiego, hiszpańskiego i włoskiego, uczymy się na własną rękę przez internet lub korespondujemy z obcokrajowcami. Młodzi ludzie deklarują, że posługują się minimum jednym językiem obcym na poziomie komunikatywnym, natomiast starsi znają dość dobrze rosyjski. Osiągamy nawet lepsze efekty w nauce języków obcych niż Hiszpanie czy Włosi, lecz posiadamy pewną barierę i lęk przed wyrażaniem się w innym języku. Innymi słowy boimy się niepotrzebnie ośmieszenia popełniając błędy.
  • Stereotyp o Polakach nr 2 - Polacy są wiecznie niezadowoleni - Jest w tym ziarnko prawdy. Niewielu ludzi potrafi cieszyć się życiem i przymykać oko na drobne przeciwności losu. Nie oznacza to jednak, iż mają rzeczywiście powody, by tak strasznie narzekać. W głębi duszy cieszymy się tym co mamy i potrafimy to docenić, lecz podświadomie czujemy, że nie powinniśmy się zbytnio chwalić naszymi drobnymi sukcesami. Prawdopodobnie zaszczepiły to w nas pokolenia naszych rodziców i dziadków, którzy żyjąc w PRL-u nie mieli zbyt dużo powodów do radości. Na szczęście ta skłonność stopniowo zanika. Polacy starają się z nadzieją i optymizmem patrzeć w przyszłość i coraz częściej gości uśmiech na ich twarzach.
  • Stereotyp o Polakach nr 3 - Polacy nie lubią obcokrajowców - Stwierdzenie to zdecydowanie mija się z prawdą. Studenci i uczniowie biorą  bardzo chętnie udział w licznych wymianach, kobiety coraz częściej szukają partnerów życiowych za granicą (na przykład przez wyspecjalizowane Portale jak www.mydwoje.pl)  i coraz więcej firm współpracuje m.in. z Niemcami, Anglikami, Ukraińcami i Białorusinami. Nasz rząd dokłada wszelkich starań, aby utworzyć most porozumienia między Polską a innymi krajami.
  • Stereotyp o Polakach nr 4 - Polacy kochają alkohol - Owszem lubimy posiedzieć przy butelce dobrego wina, wódce lub piwie..., ale zdecydowanie nie bardziej niż obcokrajowcy. Któż wylewa butelkę wódki za kołnierz na weselu czy fajnej imprezie wśród znajomych? Wystarczy poczytać gazety, wyjechać na urlop za granicę lub obejrzeć film zagranicznej produkcji, by przekonać się, iż nie tylko Polacy lubią szalone imprezy i zabawę do białego rana.
  • Stereotyp o Polakach nr 5 - Polacy kradną - A w którym kraju  się to  nie zdarza?! Czy jadąc londyńskim metrem lub stojąc w kilometrowej kolejce na wieży Eiffla jesteśmy rzeczywiście tacy bezpieczni? Niestety wiele osób kradnie, szczególnie w większych skupiskach ludzi, lecz nie przesadzajmy z opinią, że Polacy stanowią ich większość.

Zagraniczne biuro matrymonialne

Polacy o Niemcach.

Istnieje także wiele stereotypów dotyczących Niemców:

  • Stereotyp o Niemcach nr 1 - Niemcy są skąpi i gburowaci - Nie można powiedzieć, iż wszyscy Niemcy są mili, sympatyczni i koleżeńscy. Ilu ludzi tyle charakterów i osobowości! Wprawdzie  daleko Niemcom do głośnych, szalonych i gadatliwych Włochów, lecz potrafią  być ciepli, pomocni i uśmiechnięci. Rzeczywiście nie słyną z rozrzutności..., lecz czyż nie jest to ich zaletą?
  • Stereotyp o Niemcach nr 2 -Niemcy są zimni i nie okazują uczuć - Bądźmy obiektywni i zadajmy sobie pytanie, czy nasi polscy  panowie są w porównaniu z Niemcami tacy wylewni? Czy tak chętnie okazują nam na każdym kroku uczucia, obsypują kwiatami, przytulają się do nas i pamiętają o wszelkich świętach oraz rocznicach? Nie ukrywajmy, że nie jest to domeną mężczyzn, niezależnie skąd pochodzą.
  • Stereotyp o Niemcach nr 3 - Niemcy nie lubią Polaków - Nie wszyscy Niemcy lubią Polaków... i nie wszyscy Polacy lubią Niemców. Jest to zupełnie naturalne zjawisko. Z psychologii wiadomo, iż nie istnieje człowiek, którego wszyscy by uwielbiali. Niemcy mają do Polaków dość dobre nastawienie. Uważają nas za pracowitych i zaradnych, dzięki czemu zatrudniają tak wielu z nas w swoich firmach. Ponadto uwielbiają nasze pięknej Polki i statystycznie najchętniej zawierają z nimi mieszane małżeństwa.

Skąd wzięły się te stereotypy?

Polskę i Niemcy łączy wspólna historia. Poprzez bezpośrednie sąsiedztwo, wydarzenia gospodarcze, kulturalne i polityczne powstały pewne negatywne opinie, które na szczęście powoli zanikają. Niemcy zaczynają doceniać polską pracowitość, gościnność, wytrwałość i oczywiście atrakcyjność Polek biorąc Polki za żony. Natomiast Polacy podziwiają precyzję i przedsiębiorczość swoich sąsiadów. Z roku na rok te dwa kraje nabierają do siebie coraz więcej szacunku. Według statystyk portalu pentor.pl  najbardziej pozytywnie do Niemców nastawieni są studenci, menadżerowie oraz pracownicy biurowi.

Najbardziej negatywnie natomiast myślą o naszych sąsiadach rolnicy, emeryci oraz gospodarstwa domowe. Największą sympatią darzą Niemców mieszkańcy północnej części Polski oraz północnego wschodu, najgorzej natomiast w regionie środkowym. Według danych z portalu wyborcza.pl prawie 70 proc. Niemców uważa, że stosunki z Polską są dobre lub nawet bardzo dobre, powołując się na sondaż przeprowadzony tuż po katastrofie pod Smoleńskiem. Ponadto 84 proc. Niemców chciałoby, by stosunki z Polską osiągnęły ten sam poziom zażyłości co Niemiec z Francją. Większość obywateli nie miałaby nic przeciwko pracy pod kierownictwem polskiego szefa czy też wydaniu za córki za Polaka. 

Jak widać wszystko idzie we właściwym kierunku. Jeśli czujesz się samotna i szukasz sympatycznego Niemca, nie zwlekaj! Może Twój jedyny już na Ciebie czeka? Daj sobie szansę rejestrując się na www.mydwoje.pl - portalu matrymonialnym z ofertami zagranicznymi.

oceń artykuł:
[ 6 / 6 z 2 oddanych głosów ]
 

Komentarze (4)


dodaj komentarz
dodaj komentarz
 Czas wyrocznia 2014-04-08 13:06:24 
Myślę ,że pokolenia tego narodu, też mają coś z tych negatywnych delikatnie mówiąc cech,materialiści za cenę ludzkich tragedii,
 czas 2014-04-08 12:17:09 
Zgadza się ,Polacy walczyli o swoją wolność,Niemcy z chęci władzy nad światem rozrywali noworodki na pół ,eksperymenty niewyobrażalne stosując na ludziach wykonywali,tyle istot straciło życie,przez te wymioty diabła.Historia nigdy tego nie zapomni
 hela 2014-04-08 11:39:00 
Złodziej nie lubi jak się go okrada.niemcy maja wiele na sumieniu.a sumienie nieczyste.te ich ja ja w dialogach pomaga im w zaklamaniach ,we wzajemnym zrozumieniu siebie ,bo zwyczajnie wstyd nie pozwala im przyznac rację dzieci morderców .katów. złodziei -powoli odchodzą z tego świata/ niech bóg o,sądzi tych ludzi sprawiedliwie
 Jola 2014-01-13 12:42:47 
Jest taka anegdota o polakach opowiadana przez niemcow . Zapraszamy do Polski twoje auto juz tam jest! A ja mowie Zapraszymy do Niemiec poogladac polskie wybitne dziela sztuki skradzione przez Niemcow w czasie drugiej wojny swiatowej! No tak i kto tu jest najwiekszym zlodziejem! Przez cala wojne wywozili ciezarowkama z okupowanej Polski kradzione zlota ,pieniadze, antyki do Niemiec a ich wlascicieli zabijali albo wywozili do obozow zaglady ! Moze dlatego Niemcy tak dzisiaj swietnie prosperuja! Kto Niemcom budowal tory kolejowe, budynki i inne , dla tych ktorzy zyja w nieswiadomosci , oczywiscie wiezniowie z obozow koncentrycyjnych, ktorych Niemcy nie zagazowali czyli Polacy, Zydzi, i innych narodowosci! I gdzie tu logika! W koncu Niemcy ponoc przegrali ta wojne a ja twierdze wrecz przeciwnie!

Darmowa rejestracja

e-mail
hasło
minimum 6 znaków
Jesteś
kobietą mężczyzną
Data urodzenia
Skąd nas znasz?
Akceptuje Regulamin i Politykę prywatności
Kontakt z biurem
Test Doboru Partnerskiego
Twarze MyDwoje
samodzielny referent, Łódź, 26 lat, MAFCACD1
MAFCACD1, 26 lat
samodzielny referent, Łódź
broker, Bydgoszcz, 39 lat, KF9BE6C7
KF9BE6C7, 39 lat
broker, Bydgoszcz
 
 więcej mężczyzn  więcej kobiet
Opinie Użytkowników MyDwoje.pl
molekularbiologe, bonn, 35 lat, M2CC1FBD
M2CC1FBD, 35 lat
molekularbiologe, bonn
Immobilienverwalter, Frankfurt am Main, 37 lat, M643FF21
M643FF21, 37 lat
Immobilienverwalter, Frankfurt am Main
 więcej ofert zagranicznych
Wydarzenia dla singli
Wydarzenia dla Singli
 więcej wydarzeń
| Praca | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności | Usługi i cennik | Biuro prasowe | Partnerzy | Reklama | Mapa Serwisu |

2007 - 2015 © MyDwoje.pl ® ; Wszelkie prawa zastrzeżone

CMS, WEB interface

Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Serwisu MyDwoje.pl
zamknij