Polacy i Niemcy stereotypy

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Myślenie stereotypowe i uprzedzenia

Stereotypy Polacy i Niemcy
Poznałaś przez portal randkowy miłego Niemca, zastanawiasz się czy związek z obcokrajowcem może się udać? Wszak w Twojej świadomości funkcjonują stereotypy o Niemcach. Wielu obcokrajowców również inaczej wyobraża sobie Polskę - jako mało interesujący kraj, gdzie żyją miliony malkontentów i pesymistów mających pociąg do kradzieży i alkoholu. Dlaczego jesteśmy tak negatywnie postrzegani? Czy w innych krajach rzeczywiście wszyscy tryskają optymizmem, hołdują abstynencji i żyją zawsze zgodnie z zasadami moralnymi? Nie ma krajów doskonałych. Każdy popełnia błędy i ma swoje większe lub mniejsze niedoskonałości.
Sympatia Polaków do Niemców rośnie z roku na rok, więc wiele kobiet z Polski bez obaw poszukuje partnera z Niemiec i przegląda zagraniczne oferty panów.

Stereotypy o Niemcach w Polsce

Istnieje także wiele stereotypów dotyczących Niemców:

 • Stereotyp o Niemcach nr 1 - Niemcy są skąpi i gburowaci - Nie można powiedzieć, iż wszyscy Niemcy są mili, sympatyczni i koleżeńscy. Ilu ludzi tyle charakterów i osobowości! Wprawdzie  daleko Niemcom do głośnych, szalonych i gadatliwych Włochów, lecz potrafią  być ciepli, pomocni i uśmiechnięci. Rzeczywiście nie słyną z rozrzutności..., lecz czyż nie jest to ich zaletą?
 • Stereotyp o Niemcach nr 2 -Niemcy są zimni i nie okazują uczuć - Bądźmy obiektywni i zadajmy sobie pytanie, czy nasi polscy panowie są w porównaniu z Niemcami tacy wylewni? Czy tak chętnie okazują nam na każdym kroku uczucia, obsypują kwiatami, przytulają się do nas i pamiętają o wszelkich świętach oraz rocznicach? Jeśli Twój partner jest niemieckojęzyczny, spróbuj prowadzić z nim rozmówki o miłości po niemiecku, z pewnością opowie Ci o swych uczuciach.
 • Stereotyp o Niemcach nr 3 - Niemcy nie lubią Polaków - Nie wszyscy Niemcy lubią Polaków... i nie wszyscy Polacy lubią Niemców. Jest to zupełnie naturalne zjawisko. Z psychologii wiadomo, iż nie istnieje człowiek, którego wszyscy by uwielbiali. Niemcy mają do Polaków dość dobre nastawienie. Uważają nas za pracowitych i zaradnych, dzięki czemu zatrudniają tak wielu z nas w swoich firmach. Poza tym są sławne Polki w Niemczech. Statystycznie to właśnie z Polkami Niemcy najchętniej zawierają mieszane małżeństwa.

 • Stereotyp o Niemcach nr 4 - Niemcy są skuteczni, nowocześni, przedsiębiorczy i zdyscyplinowani - opinie tę Niemcy zapewne zawdzięczają w dużej mierze swemu przemysłowi i jego eksportowi. Niedawno to właśnie Niemcy były największym eksporterem świata. Niemieckie towary były zawsze doceniane przez Polaków, więc wyobrażenie o ich twórcach nie mogło być inne.

Zagraniczne ofertz matrymonialne panów

Stereotypy o Polakach w Niemczech

Przeanalizujmy kilka podstawowych stereotypów na temat naszego pięknego kraju i jego mieszkańców, które nie do końca odzwierciedlają rzeczywistość:

 • Stereotyp o Polakach nr 1 - Polacy znają świetnie język..., lecz tylko swój ojczysty - Nie da się ukryć, że nasz kraj nie słynie z perfekcyjnej znajomości języków obcych, lecz coraz więcej osób stara się to zmienić. Uczęszczamy na różnego typu kursy m.in.  języka niemieckiego, angielskiego, hiszpańskiego i włoskiego, uczymy się na własną rękę przez internet lub korespondujemy z obcokrajowcami. Młodzi ludzie deklarują, że posługują się minimum jednym językiem obcym na poziomie komunikatywnym, natomiast starsi znają dość dobrze rosyjski. Osiągamy nawet lepsze efekty w nauce języków obcych niż Hiszpanie czy Włosi, lecz posiadamy pewną barierę i lęk przed wyrażaniem się w innym języku. Innymi słowy boimy się niepotrzebnie ośmieszenia popełniając błędy.
 • Stereotyp o Polakach nr 2 - Polacy są wiecznie niezadowoleni - Jest w tym ziarnko prawdy. Niewielu ludzi potrafi cieszyć się życiem i przymykać oko na drobne przeciwności losu. Nie oznacza to jednak, iż mają rzeczywiście powody, by tak strasznie narzekać. W głębi duszy cieszymy się tym co mamy i potrafimy to docenić, lecz podświadomie czujemy, że nie powinniśmy się zbytnio chwalić naszymi drobnymi sukcesami. Prawdopodobnie zaszczepiły to w nas pokolenia naszych rodziców i dziadków, którzy żyjąc w PRL-u nie mieli zbyt dużo powodów do radości. Na szczęście ta skłonność stopniowo zanika. Polacy starają się z nadzieją i optymizmem patrzeć w przyszłość i coraz częściej gości uśmiech na ich twarzach.
 • Stereotyp o Polakach nr 3 - Polacy nie lubią obcokrajowców - Stwierdzenie to zdecydowanie mija się z prawdą. Studenci i uczniowie bardzo chętnie biorą udział w licznych wymianach, kobiety coraz częściej zawierają małżeństwa z obcokrajowcami (np. przez wyspecjalizowane Portale jak www.mydwoje.pl)  i coraz więcej firm współpracuje m.in. z Niemcami, Anglikami, Ukraińcami i Białorusinami. Nasz rząd dokłada wszelkich starań, aby utworzyć most porozumienia między Polską a innymi krajami.
 • Stereotyp o Polakach nr 4 - Polacy kochają alkohol - Owszem lubimy posiedzieć przy butelce dobrego wina, wódce lub piwie..., ale zdecydowanie nie bardziej niż obcokrajowcy. Któż wylewa butelkę wódki za kołnierz na weselu czy fajnej imprezie wśród znajomych? Wystarczy poczytać gazety, wyjechać na urlop za granicę lub obejrzeć film zagranicznej produkcji, by przekonać się, iż nie tylko Polacy lubią szalone imprezy i zabawę do białego rana.
 • Stereotyp o Polakach nr 5 - Polacy kradną - A w którym kraju  się to  nie zdarza?! Czy jadąc londyńskim metrem lub stojąc w kilometrowej kolejce na wieży Eiffla jesteśmy rzeczywiście tacy bezpieczni? Niestety wiele osób kradnie, szczególnie w większych skupiskach ludzi, lecz nie przesadzajmy z opinią, że Polacy stanowią ich większość.

Skąd wzięły się stereotypy?

Polskę i Niemcy łączy wspólna historia. Poprzez bezpośrednie sąsiedztwo, wydarzenia gospodarcze, kulturalne i polityczne powstały pewne negatywne opinie, które na szczęście powoli zanikają. Niemcy zaczynają doceniać polską pracowitość, gościnność, wytrwałość i oczywiście atrakcyjność Polek - biorąc Polki za żony. Natomiast Polacy podziwiają precyzję i przedsiębiorczość swoich sąsiadów. Z roku na rok te dwa kraje nabierają do siebie coraz więcej szacunku. Według statystyk portalu pentor.pl najbardziej pozytywnie do Niemców nastawieni są studenci, menadżerowie oraz pracownicy biurowi.

Najbardziej negatywnie natomiast myślą o naszych sąsiadach rolnicy, emeryci oraz gospodarstwa domowe. Największą sympatią darzą Niemców mieszkańcy północnej części Polski oraz północnego wschodu, najgorzej natomiast w regionie środkowym. Według danych z portalu wyborcza.pl prawie 70 proc. Niemców uważa, że stosunki z Polską są dobre lub nawet bardzo dobre, powołując się na sondaż przeprowadzony tuż po katastrofie pod Smoleńskiem. Ponadto 84 proc. Niemców chciałoby, by stosunki z Polską osiągnęły ten sam poziom zażyłości co Niemiec z Francją. Większość obywateli nie miałaby nic przeciwko pracy pod kierownictwem polskiego szefa czy też wydaniu za córki za Polaka.  

Sympatia Polaków do Niemców stale rośnie. Wykazało tak badanie wykonanie przez Instytut Spraw Publicznych "Wzajmene poczucie sympatii u Polaków i Niemców" z dnia 14.06.2016

Dane ilościowe pokazują wzajemną ocenę charakterów na liczbach

Polacy najczęściej przypisują Niemcom takie cechy, jak:
 • zdyscyplinowany
 • dobrze zorganizowany
 • przedsiębiorczy
 • nowoczesny
 • skuteczny
Rzadkiej sądzą, że Niemcy są religijni, życzliwi czy towarzyscy.

Niemcy oceniają Polaka: przede wszystkim jako:
 • religijnego
 • towarzyskiego
 • życzliwego
Najbardziej wątpią w polską uczciwość i zdyscyplinowanie.

Wyniki badania z dnia 14.06.2016, wykonanego przez instytut spraw publicznych "Jak Niemcy i Polacy oceniają wzajemnie swój charakter".

tak postrzegamy typowego Niemca
Singielki w Niemczech
Czytaj również:
 
Komentarze (9)

Polacy i Niemcy stereotypy - dodaj komentarz
Paweł; 2017-12-07 23:26:19 
A czy Niemcy mają drugi obowiązkowy język Polski?
Adrian; 2017-07-17 13:59:41 
komentarz usunięty przez moderatora
Slazak; 2016-02-18 23:32:33 
komentarz usunięty przez moderatora
Slazak; 2016-02-18 23:20:41 
komentarz usunięty przez moderatora
Emma; 2015-09-06 18:05:27 
Nie powinno się kierować stereotypami, ludzie są różni. Nie można wrzucać całej narodowości do jednego worka. Ale w każdym stereotypie jest i ziarenko prawdy. Do wymienionych tu stereotypów dorzuciłabym jeszcze taki, że Niemki są brzydkie. Jest nawet takie powiedzenie - „Jak jedziesz autem i nagle krowy są ładniejsze od kobiet to znak, że jesteś w Niemczech” ;)) Oczywiście stereotyp ten obraża niemieckie kobiety, gdyż są też piękne Niemki.
Czas wyrocznia ; 2014-04-08 13:06:24 
Myślę ,że pokolenia tego narodu, też mają coś z tych negatywnych delikatnie mówiąc cech,materialiści za cenę ludzkich tragedii,
czas; 2014-04-08 12:17:09 
Zgadza się ,Polacy walczyli o swoją wolność,Niemcy z chęci władzy nad światem rozrywali noworodki na pół ,eksperymenty niewyobrażalne stosując na ludziach wykonywali,tyle istot straciło życie,przez te wymioty diabła.Historia nigdy tego nie zapomni
hela; 2014-04-08 11:39:00 
Złodziej nie lubi jak się go okrada.niemcy maja wiele na sumieniu.a sumienie nieczyste.te ich ja ja w dialogach pomaga im w zaklamaniach ,we wzajemnym zrozumieniu siebie ,bo zwyczajnie wstyd nie pozwala im przyznac rację dzieci morderców .katów. złodziei -powoli odchodzą z tego świata/ niech bóg o,sądzi tych ludzi sprawiedliwie
Jola; 2014-01-13 12:42:47 
Jest taka anegdota o polakach opowiadana przez niemcow . Zapraszamy do Polski twoje auto juz tam jest! A ja mowie Zapraszymy do Niemiec poogladac polskie wybitne dziela sztuki skradzione przez Niemcow w czasie drugiej wojny swiatowej! No tak i kto tu jest najwiekszym zlodziejem! Przez cala wojne wywozili ciezarowkama z okupowanej Polski kradzione zlota ,pieniadze, antyki do Niemiec a ich wlascicieli zabijali albo wywozili do obozow zaglady ! Moze dlatego Niemcy tak dzisiaj swietnie prosperuja! Kto Niemcom budowal tory kolejowe, budynki i inne , dla tych ktorzy zyja w nieswiadomosci , oczywiscie wiezniowie z obozow koncentrycyjnych, ktorych Niemcy nie zagazowali czyli Polacy, Zydzi, i innych narodowosci! I gdzie tu logika! W koncu Niemcy ponoc przegrali ta wojne a ja twierdze wrecz przeciwnie!

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz lub zadzwoń do nas
Tel: (22) 201 25 89
w dni powszednie 11:00-16:00Fax: (22) 201 25 87


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij