Śmierć współmałżonka - jak odnaleźć się w nowej samotności?

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Śmierć żony lub śmierć męża, to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć

Śmierć współmałżonka
Śmierć współmałżonka jest jedną z najbardziej boleśnie doświadczanych strat w życiu człowieka. Nie bez przyczyny Holmes i Rahe [1] na szczycie swojej listy najbardziej stresujących wydarzeń życiowych umieszczają właśnie śmierć żony lub śmierć męża. Żałoba po śmierci partnera to bowiem najtrudniejsza postać żałoby, niosąca ze sobą doświadczenie skrajnie trudnych i bolesnych emocji. Śmierć partnera, osoby bliskiej, burzy u osoby owdowiałej dotychczasowe spojrzenie na siebie i otoczenie. Kiedy następuje śmierć żony lub męża kończy się miłość, a zaczyna samotność, która wpływa na dalszy przebieg życia, pociągając ze sobą szereg kolejnych strat o charakterze osobistym, społecznym, finansowym. Niejednokrotnie wiąże się z zagubieniem własnej drogi życiowej, stanowiąc poważny kryzys. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl porusza temat: śmierć współmałżonka - jak odnaleźć się w nowej samotności. 

Śmierć partnera - najtrudniejsze emocje

Zmaganie się ze stratą bliskiej osoby jest ciągiem następujących po sobie różnych emocji, zachowań i postaw zarówno wobec osoby, która odeszła, zakończonego związku, jak i wobec siebie i innych. Celem całego procesu żałoby jest reinterpretacja i reorganizacja więzi emocjonalnej ze zmarłą osobą i ponowne osiągnięcie równowagi psychicznej. Zaakceptowanie życia, kiedy dotyka nas samotność po nagłej śmierci partnera. Innymi słowy jest to proces psychicznego zmagania się, które ostatecznie ma doprowadzić do włączenia faktu śmierci partnera, w szerszy kontekst życia i powrót do normalnego poziomu funkcjonowania psychospołecznego. Nie jest to jednak zadanie łatwe. Zaakceptowanie bycia singlem zwykle zajmuje kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat.
Samotność - jak sobie z nią radzić? Aby sobie pomóc i lepiej zrozumieć własne uczucia, warto poznać fazy procesu żałoby po śmierci współmałżonka[2]:

FAZA POCZĄTKOWA: jest to czas szoku i niedowierzania. Osoby owdowiałe nie są w pełni zdolne do przyjęcia informacji o realności śmierci bliskiej osoby, o tym, że skończył się związek. Miotają się pomiędzy emocjami zarówno smutku, żalu, złości, jak i poczuciem pustki, samotności, odrętwienia, gniewu wynikającego z chęci zaprzeczenia faktom o śmierci małżonka. Faza ta jest szczególnie trudna w sytuacji, gdy śmierć bliskiej osoby następuje nagle, bez możliwości psychicznego przygotowania się na nią. Łatwiej znoszą tę fazę osoby, które utraciły małżonka w sytuacji, gdy mogły się spodziewać tej straty, np. gdy przyczyną śmierci była choroba nowotworowa partnera.

FAZA POŚREDNIA: nazywana jest również fazą dezorganizacji. Charakteryzują ją chaos w codziennej organizacji działań, spadek samooceny i wiary w możliwości samodzielnego poradzenia sobie z zadaniami życiowymi. Powoduje to również obniżenie poziomu poczucia bezpieczeństwa, zwłaszcza wtedy, kiedy osoba owdowiała pozostawała w dużej zależności od zmarłego małżonka, np. finansowej. Żałobnicy oscylują w tej fazie od potrzeby kontaktu i wyrażania swojego żalu do chęci wycofania się i przebywania w samotności. Podobnie momentami odczuwają przypływy energii i mobilizacji do działania, krótko potem natomiast pojawia się totalna dezorganizacja działań i brak sił do podejmowania codziennych aktywności.

Jednocześnie w tej fazie często następuje zwrot ku religii, filozofii. Oznacza on chęć osoby owdowiałej do zrozumienia znaczenia śmierci współmałżonka i potrzeba włączenia tego faktu w cały kontekst życia. Odejście osoby bliskiej jest ponownie przeżywane i analizowane, lecz w szerszym, egzystencjalnym znaczeniu. Procesy te mają bardzo duże znaczenie dla odzyskania umysłowej i emocjonalnej równowagi.

FAZA KOŃCOWA: Wiąże się ona z akceptacją śmierci współmałżonka, pogodzeniem się z nią i przystosowaniem do funkcjonowania w nowej sytuacji. W sposób oczywisty istnieje potrzeba zachowania wspomnień o zmarłym współmałżonku, gdyż stanowią one ciągłość pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jednakże osoby owdowiałe są teraz dużo silniejsze, mają więcej wiary w siebie...

 
Komentarze (219)

Śmierć współmałżonka - jak odnaleźć się w nowej samotności?  - dodaj komentarz
Piotrek; 2019-05-19 23:04:05 
komentarz usunięty przez moderatora
Do poprzedniczki; 2019-05-15 23:43:48 
Mam dwojke dzieci 33 lata/wdowa. Mnie pochlonela opieka przy nich i praca. Wiem, ze musze byc silna dla dzieci. Zycie jest bardzo nie sprawiedliwe. Czas leci mijaja dni, miesiace, lata. Musisz uwierzyc w to ze jeszcze bedziecie szczesliwi. Osoby, ktore nas kochaly a zostawily w tak nieunikniony sposob czuwaja nad nami. Dla mnie zycie okazalo sie okrutne nie pierwszy raz, ale staram sie wierzyć, że może byc jeszcze dobrze. My żyjemy i mamy jeszcze sporo do zrobienia.
Do poprzedniczki; 2019-05-15 23:41:12 
Mam dwojke dzieci 33 lata/wdowa. Mnie pochlonela opieka przy nich i praca. Wiem, ze musze byc silna dla dzieci. Zycie jest bardzo nie sprawiedliwe. Czas leci mijaja dni, miesiace, lata. Musisz uwierzyc w to ze jeszcze bedziecie szczesliwi. Osoby, ktore nas kochaly a zostawily w tak nieunikniony sposob czuwaja nad nami. Dla mnie zycie okazalo sie okrutne nie pierwszy raz, ale staram sie wierzyć, że może byc jeszcze dobrze. My żyjemy i mamy jeszcze sporo do zrobienia.
Piotrek; 2019-05-13 22:03:25 
komentarz usunięty przez moderatora
; 2019-05-05 17:29:57 
Mój mąż umarł 22.04.2019 na glejaka 4 stopnia. Mamy 5 letniego synka, strasznie tęskniy. Nie mogę pogodzić się z tym co się stało. Czuję pustkę, smutek, żal. Byliśmy szczęśliwa, fajna rodzinka. Gdyby nie synek serce pękło by mi z tesknoty i bólu. Zostać wdowa w młodym wieku to koszmar. :(( pozdrawiam
Wiola; 2019-04-08 23:33:59 
Podzielam zdanie Joanny, że czas nie leczy ran. Człowiek po prostu przyzwyczaja się do bólu, bo nie ma innego wyjścia, Ja tak żyję prawie 3 lata. Bardzo tęsknię za moim ukochanym Markiem.
Joanna; 2019-04-06 22:36:23 
Od śmierci mojego męża już nie długo minie 3 lata i powiem szczerze że nie jest łatwo. Czas nie leczy ran,trzeba się uczyć zyc dalej,ale jak?:(Tak naprawdę żyję dla córki.Ona pomogła mi przetrwać najgorszy czas i teraz tylko Ona jest najważniejsza. Odszedł zbyt wcześnie za szybko nagle niespodziewanie tak bardzo za nim tęsknię .Oddala bym wszystko by móc się tylko do Niego przytulić.Życie jest okrutnie niesprawiedliwe:(
Spokojna; 2019-03-30 14:18:46 
komentarz usunięty przez moderatora
Xana; 2019-03-27 11:41:28 
Mój mąż zostawił mnie 20.03 tego roku. Odszedł wieszając się. Jest mi ciężko bo mamy rocznego syna i nie wiem jak sobie poradzę. Kocham go i nie jestem w stanie zrozumieć dlaczego on to zrobił. Jak go znalazłam nawet odwagi nie miałam by podejść do niego. Ledwo 20 lat skończyłam a już zostałam wdową z dzieckiem. Nawet listu nie zostawił. Nic. To boli i samej odechciawa mi się żyć. I powiesić się tam gdzie go znalazłam by być z nim.
emka; 2019-03-24 11:03:21 
Też nie mogę sobie poradzić po śmierci mojego męża. Mój mąż powiesił się 10 marca. Zostawił mnie i naszych synów. Boję się wchodzić do własnego domu,mam straszne lęki. W dzień sama nie jestem w stanie tam wejść. O nocy już nie wspomnę. Jestem i rodziców Ale chciałabym wrócić do siebie , Ale nie jestem w psychicznym stanie tam wrócić. Jest cicho,nie ma mojego męża który jak zwykle chodził po podwórku i garażach. Jest pustka a mi brak sił . Tak bardzo go kochałam. Nasze dzieci mają 7 i 13 lat. I ze starszym jest ciężko. Nie chodzi na cmentarz jak ja idę i młodszy syn który bardzo chcę chodzić do tatusia. A starszy nie chcę i nie wiem co mu po głowie chodzi. Wiem tylko ze boi się żebym ja sobie niczego nie zrobiła.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres wymagany obowiązującymi przepisami prawa i maksymalnie dziesięć lat od czasu ustania trwania umowy. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


  Akceptuję
zamknij