Śmierć współmałżonka - jak odnaleźć się w nowej samotności?

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Śmierć żony lub śmierć męża, to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć

Śmierć współmałżonka
Śmierć współmałżonka jest jedną z najbardziej boleśnie doświadczanych strat w życiu człowieka. Nie bez przyczyny Holmes i Rahe [1] na szczycie swojej listy najbardziej stresujących wydarzeń życiowych umieszczają właśnie śmierć żony lub śmierć męża. Żałoba po śmierci partnera to bowiem najtrudniejsza postać żałoby, niosąca ze sobą doświadczenie skrajnie trudnych i bolesnych emocji. Śmierć partnera, osoby bliskiej, burzy u osoby owdowiałej dotychczasowe spojrzenie na siebie i otoczenie. Kiedy następuje śmierć żony lub męża kończy się miłość, a zaczyna samotność, która wpływa na dalszy przebieg życia, pociągając ze sobą szereg kolejnych strat o charakterze osobistym, społecznym, finansowym. Niejednokrotnie wiąże się z zagubieniem własnej drogi życiowej, stanowiąc poważny kryzys. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl porusza temat: śmierć współmałżonka - jak odnaleźć się w nowej samotności. 

Śmierć partnera - najtrudniejsze emocje

Zmaganie się ze stratą bliskiej osoby jest ciągiem następujących po sobie różnych emocji, zachowań i postaw zarówno wobec osoby, która odeszła, zakończonego związku, jak i wobec siebie i innych. Celem całego procesu żałoby jest reinterpretacja i reorganizacja więzi emocjonalnej ze zmarłą osobą i ponowne osiągnięcie równowagi psychicznej. Zaakceptowanie życia, kiedy dotyka nas samotność po nagłej śmierci partnera. Innymi słowy jest to proces psychicznego zmagania się, które ostatecznie ma doprowadzić do włączenia faktu śmierci partnera, w szerszy kontekst życia i powrót do normalnego poziomu funkcjonowania psychospołecznego. Nie jest to jednak zadanie łatwe. Zaakceptowanie bycia singlem zwykle zajmuje kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat.
Samotność - jak sobie z nią radzić? Aby sobie pomóc i lepiej zrozumieć własne uczucia, warto poznać fazy procesu żałoby po śmierci współmałżonka[2]:

FAZA POCZĄTKOWA: jest to czas szoku i niedowierzania. Osoby owdowiałe nie są w pełni zdolne do przyjęcia informacji o realności śmierci bliskiej osoby, o tym, że skończył się związek. Miotają się pomiędzy emocjami zarówno smutku, żalu, złości, jak i poczuciem pustki, samotności, odrętwienia, gniewu wynikającego z chęci zaprzeczenia faktom o śmierci małżonka. Faza ta jest szczególnie trudna w sytuacji, gdy śmierć bliskiej osoby następuje nagle, bez możliwości psychicznego przygotowania się na nią. Łatwiej znoszą tę fazę osoby, które utraciły małżonka w sytuacji, gdy mogły się spodziewać tej straty, np. gdy przyczyną śmierci była choroba nowotworowa partnera.

FAZA POŚREDNIA: nazywana jest również fazą dezorganizacji. Charakteryzują ją chaos w codziennej organizacji działań, spadek samooceny i wiary w możliwości samodzielnego poradzenia sobie z zadaniami życiowymi. Powoduje to również obniżenie poziomu poczucia bezpieczeństwa, zwłaszcza wtedy, kiedy osoba owdowiała pozostawała w dużej zależności od zmarłego małżonka, np. finansowej. Żałobnicy oscylują w tej fazie od potrzeby kontaktu i wyrażania swojego żalu do chęci wycofania się i przebywania w samotności. Podobnie momentami odczuwają przypływy energii i mobilizacji do działania, krótko potem natomiast pojawia się totalna dezorganizacja działań i brak sił do podejmowania codziennych aktywności.

Jednocześnie w tej fazie często następuje zwrot ku religii, filozofii. Oznacza on chęć osoby owdowiałej do zrozumienia znaczenia śmierci współmałżonka i potrzeba włączenia tego faktu w cały kontekst życia. Odejście osoby bliskiej jest ponownie przeżywane i analizowane, lecz w szerszym, egzystencjalnym znaczeniu. Procesy te mają bardzo duże znaczenie dla odzyskania umysłowej i emocjonalnej równowagi.

FAZA KOŃCOWA: Wiąże się ona z akceptacją śmierci współmałżonka, pogodzeniem się z nią i przystosowaniem do funkcjonowania w nowej sytuacji. W sposób oczywisty istnieje potrzeba zachowania wspomnień o zmarłym współmałżonku, gdyż stanowią one ciągłość pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jednakże osoby owdowiałe są teraz dużo silniejsze, mają więcej wiary w siebie...

 
Komentarze (193)

Śmierć współmałżonka - jak odnaleźć się w nowej samotności?  - dodaj komentarz
Wiola; 2018-10-01 11:38:19 
Mój małżonek zmarł 3 miesiące temu. Jest mi teraz coraz trudniej. Wszyscy zawsze uważali mnie za silną osobę, ja zresztą też, jednak nie umiem sobie z tym poradzić. Mój mąż był cudowną osobą, wiadomo początki małżeństwa nie były łatwe, jednak od kilku lat, tak niesamowicie się zgraliśmy, że prawie czytaliśmy w swoich myślach. Jak mawialiśmy, znaleźliśmy się i dopasowaliśmy jak dwa elementy idealnie pasującej układanki. Kocham go tak bardzo mocno, dlatego nie mogę sobie poradzić. Mamy syna, ma 12 lat. Wiem, że muszę być silna dla niego, ale tak mi brakuje mojego męża. Chorował jednak nie chciał się leczyć. Nie umiem sobie wytłumaczyć dlaczego, przecież tak nam było razem cudownie, uzupełnialiśmy się w każdym temacie. Codziennie gdy jestem a cmentarzu, to pytam się go dlaczego mnie zostawił. Ja bez niego nie umiem żyć. Dobrze, że jest syn, bo chyba bym zwariowała. Już teraz wiem, że potrzebuję pomocy lekarza, ponieważ nie poradzę sobie sama. Jestem teraz u mamy, ale boje się powrotu do domu, bo zawsze kładąc się spać małżonek prosił bym przytuliła się niego, a teraz do kogo się przytulę...pozostały mi już po nim tylko ubrania, jego zapach....
Nina; 2018-09-15 16:55:56 
Mój narzeczony zmarł 5lat temu, po 1,5roku zmienilam całkowicie swoje zycie. Postanowiłam robić mnóstwo rzeczy i z niego korzystać i wycisnąć do ostatniej kropli. Żyłam chwilą i wtedy wszystko zaczęło się układać niesamowicie jak nigdy dotąd. Znalazłam pracę i to świetną, zakochałam się, miałam mnóstwo nowych przyjaciół... I buuum po 2 latach wszystko prysło, jak ręką odjął, mężczyzna z którym byłam wykorzystał szansę, że jestem taka ustępliwa i radosna, pozytywna i grał mną jak chciał, w pracy kierowniczka i jej podwładne nienawidziły mnie za moje pozytywne i bezkonfliktowe podejście. Szukając tylko jak mnie wykopac ze stanowiska co udało się z sukcesem. Przyjaciele powoli znikali ze względu na swoje rodziny to akurat zrozumiałe i naturalne. I od 1,5 roku zmagam się z większą depresją niż wtedy kiedy przeżywałam śmierć ukochanej osoby. Osobą po śmierci bliskiego radzę o uważanie na siebie, zapewnienie sobie stabilności, płaczesz płacz. Ale zapewnij sobie bezpieczeństwo, pomyśl o finansach, o pracy, zdrowe odżywianie, ruch. Ciężko się zmusić, ale najważniejsze to zrobić jak najwcześniej. Pozdr
joanna; 2018-09-11 10:21:12 
Mąż mój zmarł prawie 2 lata temu bardzo za nim tęsknię chociaż w życiu nie był ideałem ale czułam jego ogromną miłość do mnie i dzieci i dlatego bardzo mi smutno że wszystko się kończy.Dorosle już dzieci tego nie rozumieją mając swoje rodziny a ja jestem bardzo samotna
Wiola ; 2018-09-05 20:06:29 
Witam,
Od śmierci mojego Kochanego Marka minęło ponad 2 lata. Człowiek może się przyzwyczaić do bólu, ale w moim odczuciu nie jest w stanie zapomnieć, bo choć tego kogoś już nie ma, miłość cały czas istnieje w Nas. Pozdrawiam wszystkich, którzy cierpią tak jak ja.
Jula ; 2018-08-23 18:19:05 
Trzy miesiące temu zmarł nagle mój kochany mąż. Nie umiem sobie z tym poradzić, nie potrafię żyć. Staram się dla córek i wnuków. Płacze po kryjomu. Nie chcę żyć bez mojego Roberta, cały czas zadaje sobie pytanie-dlaczego on, miał dopiero 48 lat. Był zdrowym pełnym życia i humoru facetem. Wiem że to nie możliwe, ale chciałabym żeby był. Bo nie dam rady żyć.
Pio; 2018-06-05 17:01:51 
komentarz usunięty przez moderatora
Piotrek; 2018-04-05 19:44:50 
komentarz usunięty przez moderatora
zosiula; 2018-01-31 12:02:42 
Wiolu jeszcze trzeba czasu. Wytrwałości życzę, będzie dobrze.
Wiola ; 2018-01-29 00:20:00 
Minęło 1,5 roku, a mi ciągle tak samo brakuje Mojego Ukochane Marka. Miłość nie umarła choć życie się skończyło. Kocham Ciebie Marku.
Piotrek; 2017-11-24 09:39:32 
Zapraszamy wszystkich chętnych do zamkniętej grupy Wdowy - Wdowcy. Na Facebooku.Pozdrawiam.

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz lub zadzwoń do nas
Tel: (22) 201 25 89
w dni powszednie 11:00-16:00Fax: (22) 201 25 87


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij