Śmierć współmałżonka - jak odnaleźć się w nowej samotności?

 • Podziel się na:
 • Dodaj do facebook.com
 • Dodaj do twitter.com
 • Dodaj do wykop.pl
 • Dodaj do gogole+
 • Dodaj do Linkedin
 • Dodaj do Pinterest

Śmierć żony lub śmierć męża, to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć

Śmierć współmałżonka
Śmierć współmałżonka jest jedną z najbardziej boleśnie doświadczanych strat w życiu człowieka. Nie bez przyczyny Holmes i Rahe [1] na szczycie swojej listy najbardziej stresujących wydarzeń życiowych umieszczają właśnie śmierć żony lub śmierć męża. Żałoba po śmierci partnera to bowiem najtrudniejsza postać żałoby, niosąca ze sobą doświadczenie skrajnie trudnych i bolesnych emocji. Śmierć partnera, osoby bliskiej, burzy u osoby owdowiałej dotychczasowe spojrzenie na siebie i otoczenie. Kiedy następuje śmierć żony lub męża kończy się miłość, a zaczyna samotność, która wpływa na dalszy przebieg życia, pociągając ze sobą szereg kolejnych strat o charakterze osobistym, społecznym, finansowym. Niejednokrotnie wiąże się z zagubieniem własnej drogi życiowej, stanowiąc poważny kryzys. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl porusza temat: śmierć współmałżonka - jak odnaleźć się w nowej samotności. 

Śmierć partnera - najtrudniejsze emocje

Zmaganie się ze stratą bliskiej osoby jest ciągiem następujących po sobie różnych emocji, zachowań i postaw zarówno wobec osoby, która odeszła, zakończonego związku, jak i wobec siebie i innych. Celem całego procesu żałoby jest reinterpretacja i reorganizacja więzi emocjonalnej ze zmarłą osobą i ponowne osiągnięcie równowagi psychicznej. Zaakceptowanie życia, kiedy dotyka nas samotność po nagłej śmierci partnera. Innymi słowy jest to proces psychicznego zmagania się, które ostatecznie ma doprowadzić do włączenia faktu śmierci partnera, w szerszy kontekst życia i powrót do normalnego poziomu funkcjonowania psychospołecznego. Nie jest to jednak zadanie łatwe. Zaakceptowanie bycia singlem zwykle zajmuje kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat.
Samotność - jak sobie z nią radzić? Aby sobie pomóc i lepiej zrozumieć własne uczucia, warto poznać fazy procesu żałoby po śmierci współmałżonka[2]:

FAZA POCZĄTKOWA: jest to czas szoku i niedowierzania. Osoby owdowiałe nie są w pełni zdolne do przyjęcia informacji o realności śmierci bliskiej osoby, o tym, że skończył się związek. Miotają się pomiędzy emocjami zarówno smutku, żalu, złości, jak i poczuciem pustki, samotności, odrętwienia, gniewu wynikającego z chęci zaprzeczenia faktom o śmierci małżonka. Faza ta jest szczególnie trudna w sytuacji, gdy śmierć bliskiej osoby następuje nagle, bez możliwości psychicznego przygotowania się na nią. Łatwiej znoszą tę fazę osoby, które utraciły małżonka w sytuacji, gdy mogły się spodziewać tej straty, np. gdy przyczyną śmierci była choroba nowotworowa partnera.

FAZA POŚREDNIA: nazywana jest również fazą dezorganizacji. Charakteryzują ją chaos w codziennej organizacji działań, spadek samooceny i wiary w możliwości samodzielnego poradzenia sobie z zadaniami życiowymi. Powoduje to również obniżenie poziomu poczucia bezpieczeństwa, zwłaszcza wtedy, kiedy osoba owdowiała pozostawała w dużej zależności od zmarłego małżonka, np. finansowej. Żałobnicy oscylują w tej fazie od potrzeby kontaktu i wyrażania swojego żalu do chęci wycofania się i przebywania w samotności. Podobnie momentami odczuwają przypływy energii i mobilizacji do działania, krótko potem natomiast pojawia się totalna dezorganizacja działań i brak sił do podejmowania codziennych aktywności.

Jednocześnie w tej fazie często następuje zwrot ku religii, filozofii. Oznacza on chęć osoby owdowiałej do zrozumienia znaczenia śmierci współmałżonka i potrzeba włączenia tego faktu w cały kontekst życia. Odejście osoby bliskiej jest ponownie przeżywane i analizowane, lecz w szerszym, egzystencjalnym znaczeniu. Procesy te mają bardzo duże znaczenie dla odzyskania umysłowej i emocjonalnej równowagi.

FAZA KOŃCOWA: Wiąże się ona z akceptacją śmierci współmałżonka, pogodzeniem się z nią i przystosowaniem do funkcjonowania w nowej sytuacji. W sposób oczywisty istnieje potrzeba zachowania wspomnień o zmarłym współmałżonku, gdyż stanowią one ciągłość pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jednakże osoby owdowiałe są teraz dużo silniejsze, mają więcej wiary w siebie i swoje możliwości. Nauczyły się żyć w pojedynkę, ale także budują nowe przyjaźnie. Rozszerzają również swoją aktywność i różne formy zaangażowania. W ich życiu może się nawet pojawić nowa miłość po śmierci współmałżonka.

Gdy umiera miłość, a pojawia się samotność


Poniższe wskazówki mogą być pomocne, aby przetrwać ten trudny i bolesny okres żałoby po stracie współmałżonka:
 • Daj sobie czas. To najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla siebie i bliskich. Nie łudź się, że jesteś w stanie szybko powrócić do psychicznej równowagi. Żałoba po śmierci małżonka musi potrwać. Daj sobie co najmniej kilka miesięcy, nie rzucaj się od razu w wir pracy, nie bierz zbyt wiele na siebie. Nowe przedsięwzięcia i wyzwania mogą poczekać.
 • Pozwól sobie na emocje. Uświadom sobie, że lawina nawet sprzecznych ze sobą uczuć i emocji jest rzeczą jak najbardziej naturalną w Twojej sytuacji. Płacz, lamentuj i złość się, jeżeli tego potrzebujesz. Daj ujście swoim emocjom – pozwala to na odreagowanie i szybszy powrót do równowagi psychicznej.
 • Dziel się myślami i uczuciami – sytuacje trudne niejednokrotnie powodują zacieśnianie więzów między ludźmi. Warto żałobę przeżywać wspólnie, z rodziną i przyjaciółmi. Poczucie wspólnoty i solidarności daje wiele sił i pozwala choć na chwilę poczuć się lepiej.
 • Zadbaj o chwile samotności – na pewno masz wiele do przemyślenia, możliwe, że nawet potrzebujesz być sam. To także jest całkowicie naturalne. W samotności możemy odnaleźć wiele spokoju i możliwości przeanalizowania własnego życia i faktu śmierci małżonka. Prawdopodobnie sam wiesz, czy w danym momencie potrzebujesz wsparcia innych, czy wolisz się wycofać. Postępuj zgodnie z własnymi potrzebami. Pamiętaj, że inni żałobnicy prawdopodobnie mają podobnie.
 • Pozwól sobie pomóc – formalności związane z pogrzebem oraz codzienne obowiązki takie, jak gotowanie, sprzątanie zakupy możesz zlecić całkowicie lub częściowo komuś bliskiemu. Nie wahaj się prosić o wsparcie, masz prawo nie czuć się na siłach, aby wszystkiemu podołać sam. Nie miej w związku z tym poczucia winy, innym razem pokażesz, na co Cię stać.
 • Zbuduj nową formę kontaktu ze zmarłym małżonkiem – poprzez systematyczne odwiedzanie go na cmentarzu, poprzez modlitwę, zgodnie ze swoim religijnym czy filozoficznym podejściem do spraw śmierci i życia pozagrobowego. W ten sposób będziesz mógł czuć obecność swojego partnera, mimo, że odszedł ze świata żywych. Wielu ludziom to pomaga.

Samotni... Jak oswoić życie Singla?


 • Ból i silne emocje. Znamienne w tym względzie są tzw. reakcje rocznicowe, pojawiające się podczas takich uroczystości, jak święta, urodziny, rocznice, sytuacje i miejsca, w których byliście razem. Nie sądź siebie za nadwrażliwość i sentymentalność – to normalne, że negatywne uczucia i tęsknota powracają. Pozwól sobie na to.
 • Nowa miłość. Wiele osób, których partnerzy odeszli zastanawiają się, czy jeszcze kiedyś będą w stanie związać się z inną osobą i ponownie się zakochać. Początkowo większość nie wyobraża sobie możliwości, aby miejsce małżonka mógł zająć jakiś inny mężczyzna lub kobieta. Jeśli mimo upływu czasu nadal nie wyobrażasz sobie nikogo u swojego boku, nie musisz z tym walczyć. Masz prawo do takich, a nie innych decyzji, sprawdza się tu powiedzenie „nic na siłę”. Ważne jest jedynie, aby nie zamykać się na innych oraz pielęgnować znajomości i przyjaźnie. Z czasem jednak bardzo wiele osób otwiera się na nowe związki. Jeżeli czujesz się na to gotowy, nie miej poczucia winy. Ty również masz prawo do szczęścia. Możesz znów kochać i być kochanym. Pożegnaj swoją samotność.

 

[1] H.Sęk, T. Pasikowski (red.), Zdrowie – stres – zasoby, Poznań 2001

[2] S. Steuden, S. Tucholska (red.), Psychologiczne aspekty doświadczania żałoby, Lublin 2009 
Komentarze (88)

Śmierć współmałżonka - jak odnaleźć się w nowej samotności? - dodaj komentarz
margolcia; 2016-10-20 19:16:03 
Mam 21 lat i niespełna 2 miesiące temu zginął w wypadku mój mąż. Byliśmy po ślubie 2 lata ale wiedziałam ze to ten jedyny. Teraz świat nie ma barw i wszystko mi jedno. Szukam pomocy i jednocześnie jej nie chce. Czuję ze nie mam teraz prawa do niczego bo jak poradzić sobie samemu we wszystkim. Jak żyć? Teraz moje życie to praca przeplatana z wizytami u psychiatry i psychologa itp. Nie da się pogodzić i żyć kiedy odchodzi osoba która była całym światem. Dalej loch mojego Sebastiana i tęsknię za nim w każdej sekundzie..
zosiula; 2016-10-19 13:01:06 
Witaj w gronie wdów, którym jest bardzo trudno pogodzić sie z rzeczywistością utraty najukochanszej osoby.Wiem, że to bardzo boli i to bardzo i mimo upływu czasu bół nie mija ale my uczymy się żyć z tym bólem. Jest bardzo ciężko ale i czasem świeci słoneczko i trzeba żyć. Ale aby ten ból zrozumieć trzeba to przeżyć i głowa do góry przecież kiedyś musi być lepiej, lżej. Trzymaj się.
; 2016-10-16 08:17:36 
Minęło 9 miesięcy od czasu jak mój świat stanął runął .....i moj kochany maz Adam odszedł....Ktoś powiedział -chorował i można się było przygotować....WIelka BZDURA. ....na śmierć ukochanej osoby, nie można się przygotować...nie można jej oswoić...religia pomaga na chwilę....Kolejne osoby pocieszaja jesteś młoda....jeszcze ulozysz sobie zycie .....I to najbardziej dołuje...ja już nie chcę bez niego układać sobie życia,to ktore mielismy bylo cidowne.....czegos lepszego juz nie bedzie...W wieku 37 lat moge tylko czekac na swoja smierc zebysmy znowu byli razem....Kolejne marne pocieszenie....czas goi rany....co oznacza ze po 9 miesiącach nie ryczysz już tak często w poduszkę.....żyjesz właściwie wegetujesz,czując wielką pustkę....są osoby których nie można niczym zastąpić i ten brak na zawsze zostanie wyryty w Twoim sercu....
Zosiula; 2016-07-24 20:01:35 
Bardzo dziekuję za miłe słowa.Teraz w okresie urlopowym szczegolnie ich potrzebuję.
do przedmówczyni; 2016-07-23 09:31:11 
To boli, ale pomyśl, że przeżyłaś to, czego nie doświadcza każdy - szczęśliwą miłość, wzajemność, oddanie. Kiedyś się spotkacie. Nie żyj żałobą. Ciesz się tym, co masz teraz. Dostrzegaj piękno, dobroć, dzieła Stwórcy. Patrz na świat nieco bardziej optymistycznie, dziękuj za to, co masz. Codziennie będzie lepiej :)
zosiula; 2016-07-18 20:42:18 
Minęły trzy lata od śmierci mego męża .Tęsknie za nim. brak mi nocnych rozmów, wspólnych spacerów, wypadów w góry. Czuję ogromną pustkę. Zastanawiam się jak dalej żyć?
tomek; 2016-07-17 18:25:48 
Moja kochana Iza, najwspanialsza kobeta, mój skarb, anioł. Odeszła niespodziewanie i nagle. Mieliśmy się spotkać za dwie godziny. Nigdy już nie widziałem jej przytomnej. Odeszła, 4 dni temu. Zostałem z córkami. Wiem że dla nich muszę się trzymać. tylko że nie wiem jak. Rozpacz tak łatwo wślizguje się do głowy i odbiera sens i siły. Jak dalej żyć? Tak brak mi mojej Izy, tak mi jej brak. Tyle chwil straciłem. Była całym moim światem.
bez_nadzieji; 2015-12-10 23:10:10 
Mija 5 miesięcy od śmierci żony.
Od tego czasu dużo się wydarzyło i zmieniło w moim życiu. Moje słowa się potwierdzają każdego dnia - Bóg na prawdę istnieje i jest wszechmogący i miłosierny jak nikt na tej ziemi, czas ostateczny się wypełnia (proroctwa w Biblii i to co się dzieje na świecie)
Ludzie , nawróćcie się! Tylko Bóg potrafi zamienić zło w dobro i mi to pokazuje każdego dnia. Nie mówię tu o instytucji kościoła katolickiego - szukajcie prawdy, pytajcie Ducha Świętego a on wam wszystko objawi.
Nawet nie macie pojęcia w jakim zakłamanym świecie, zmanipulowanym przez złego żyjecie. Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w Piśmie Świętym, czytajcie ewangelie - ale przedtem proście Ducha Świętego (Pocieszyciela) o to aby objawił wam prawdę aby źle nie interpretować słowa. Proście Boga o przebaczenie za wszystkie wasze grzechy a zobaczycie jacy na prawdę jesteście malutcy. Ale to nic, bo Bóg jest miłosierny i da wam pocieszenie, przebaczy i pokaże prawdę, ale musicie tego pragnąć. Macie uszy a nie słyszycie, macie oczy a nie widzicie. Bez pomocy Naszego Stwórcy nie zobaczycie ani nie usłyszycie, wystarczy to przyznać a okaże łaskę.
I nie, nie jestem chory psychicznie, jeszcze niedawno tak myślałem ale DŚ mi to potwierdza kiedy o to proszę.
Życie na swoją rękę bez Boga ( jak 99,9999% ludzi) jest skazane na porażkę, szkoda że dopiero po śmieci mojej żony to dostrzegłem.
Powierz swoje życie Jezusowi a zobaczysz. Nie oczekuj że coś się zmieni w twoim życiu i postrzeganiu świata z dnia na dzień, to wymaga czasu i wytrwałości (pomyśl jak długo Jezus musiał czekać na Ciebie?)
Nie oczekuj też fajerwerków i głosów z nieba (jak usłyszysz to hmm, idź do psychiatry?), ale raczej obserwuj ludzi którymi Bóg się posługuje i stwarza niesamowite zbiegi okoliczności jakby specjalnie po to aby dać Ci odpowiedź na pytanie które zadałeś.
Nie ma ŻYCIA bez BOGA. Amen.
Helena; 2015-12-02 00:35:19 
Minęły 3 miesiące od nagłej śmierci mojego kochanego męża. Był jedyną moją miłością nie potrafię żyć bez niego. Boli coraz bardziej, dlaczego dopiero teraz widzę życie inaczej,odkrywam to czego wcześniej nie widziałam. Mam nadzieję, że się obudzę i będzie jak kiedyś, przytulę się do niego i będziemy znów razem. Mam dorosłe kochające dzieci ale to nie wypełni mego bólu. Żałuję każdej straconej chwili której nie wykorzystałam, każdego złego słowa. Wspominam wszystkie cudowne chwile. Dziękuję Ci Mój Kochany za wszystko. Czy kiedyś się zobaczymy? Nie wiem jak żyć bez ciebie.
Evita; 2015-11-05 09:15:40 
To prawda, najgorsza jest śmierć, gdy przychodzi z znienacka, gdy nie zdążyliśmy pożegnać się z ukochaną osobą. Jeśli partner poważnie choruje od dłuższego czasu, oswajamy się z myślą, że któregoś dnia zabraknie go. Możemy się do tego psychicznie przygotować. Nie jest łatwo żyć, gdy odchodzi, ktoś, kogo darzyliśmy uczuciem, kto był nam bliski. Żałoba jest potrzebna, ale gdy minie, gdy oswoimy się z myślą, że tej osoby już nie ma, nie warto zamykać się na nowe znajomości. Być może, jest gdzieś osoba, która sprawi, że w naszym życiu znów zagości radość i szczęście.

1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70 | 71-80 | 81-88 |

Dołącz do nas!
e-mail:*
hasło:*
(min. 6 znaków)
powtórz hasło:*
Jesteś:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
Data urodzenia:*
Skąd znasz
mydwoje.pl?
*pole obowiązkowe
   *Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Serwisu
   Tak, chcę być informowany o trendach i ofertach specjalnych dla Singli. Rezygnacja jest możliwa w każdej chwili

lub
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 9.00 - 24.00
Twarze MyDwoje
Oferty zagraniczne mężczyzn
poprzedni
następny
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Serwisu MyDwoje.pl
zamknij