Spożycie alkoholu a wybór partnera

Czy alkohol wciąż zabija miłość? Rozważania na Światowy Dzień Trzeźwości


Alkoholizm to wciąż spory problem społeczny i niemal co szósta rozwodząca się para wskazuje go, jak przyczynę rozpadu związku. Światowy Dzień Trzeźwości zmusza nas do chwili refleksji i zastanowienia się na tym czy towarzyszy on również nam, naszym bliskim, osobom z otoczenia oraz jaki wpływ na nasze relacje ma nadmierne czy nałogowe odurzanie się alkoholem. Co prawda, mamy coraz większą świadomość również tego, że alkoholizm to choroba, którą można leczyć pod warunkiem prawdziwej chęci zmiany, a także, że współczesny alkoholik to coraz częściej biznesmen ze szklaneczką whisky w dłoni niż zataczający się na ulicy „pijak” oraz, że problem dotyka nie tylko mężczyzn ale też matek, żon, córek. Być może dzięki przyjrzeniu się problemowi razem z portalem randkowym MyDwoje.pl sprawimy, że chociaż jedna osoba zmieni nastawienie do własnych nawyków i stwierdzi zupełnie na serio, że sięgając po kolejny kieliszek naraża swoją rodzinę i własne szczęście.


Alkohol - grafika

Coraz większa świadomość zagrożeń związanych z alkoholem


Nadużywanie alkoholu odciska także piętno społeczne na alkoholiku i jego rodzinie, konsekwencje społeczne i psychologiczne. Na szczęście tendencja jest optymistyczna. Nie mamy, co prawda, jeszcze czym się szczycić, ale dzięki coraz większej świadomości liczba rozwodów spowodowanych tą przyczyną sukcesywnie spada. Według Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2007 było to blisko 22% przyczyn wszystkich rozwodów. W 2010 prawie 20%, a w 2016 już tylko niecałe 17%. Okazuje się, że nadmierne spożywanie alkoholu jest wciąż jedną z najpoważniejszych przyczyn rozpadu małżeństw. Wiele związków nie wytrzymuje tej próby i decyduje się na rozstanie, jako główny lub jeden z najważniejszych powodów, wymieniając właśnie alkoholizm. Pamiętajmy, że alkoholizm, to nie tylko picie w samotności, ale wiąże się on z szeregiem innych, druzgocących dla naszych bliskich, skutków. Mózg odurzony przez alkohol reaguje zupełnie inaczej niż zwykle. Oczywiście, w pierwszej kolejności obserwujemy zmieniony chód, zamazanie obrazu, bełkotliwą mowę, zdecydowanie wolniejszy czas reakcji czy kłopoty z pamięcią, a na dłuższą metę zmiany nastroju i osobowości, lęki i depresję, ale ważniejsze jest to, że alkohol powoduje również pozbycie się zahamowań, zaburzenia granic moralnych oraz większą pobudliwość graniczącą z agresją. Czym to skutkuje? Przemocą fizyczną i psychiczną skierowaną często przeciwko słabszym, bliskim nam osobom, zniszczeniem więzi, zdradami, a często, łącząc się z innymi uzależnieniami, działaniami przestępczymi, utratą pracy czy majątku. Choroba alkoholowa niesie ze sobą również niewydolność organizmu, np. układu krążenia i układu odpornościowego, prowadzi do nadciśnienia, udarów mózgu, zaburzeń rytmu serca z zawałami, wyniszczenia wątroby.


Spożycie alkoholu a wybór partnera

Czy uzależniamy wejście w związek od alkoholu?


Serwis MyDwoje.pl postanowił sprawdzić jakie jest nastawienie do spożywania alkoholu przez partnera osób poszukujących miłości. Czy single – często po przejściach, doświadczeni w poprzednich związkach – przykładają dużą wagę do tego, jak często i intensywnie osoba, z którą pragną się związać, powinna spożywać alkohol. Czy obawiają się wstąpić w związek z kimś, kto deklaruje, że kieliszek towarzyszy mu na co dzień? Czy pragną wiązać się z abstynentami czy raczej stawiają na zdrowy rozsądek i stwierdzają, że alkohol jest dla ludzi - pod warunkiem, że będą mieli pewność, że nie zmieni się to na odwrotność tego stwierdzenia i ludzie nie podporządkują się alkoholowi. Okazuje się, że całkowitej abstynencji wymaga tylko 3% zapytanych, ale aż 68% kobiet i 46% panów oczekuje, że ich partner będzie abstynentem lub alkohol będzie spożywał okazjonalnie. Jedynie 15% pań i 10% panów zgadza się, żeby osoba im bliska piła okazjonalnie lub kilka razy w tygodniu. Wyłącznie 1% wszystkich zapytanych uważa, że ich parter może bez skrępowania pić kilka razy w tygodniu i nie będzie im to zupełnie przeszkadzać. Natomiast zaskakująca jest rozbieżność procentowa, w zależności od płci, przy wyborze odpowiedzi „jest mi to obojętne”. Za niewpływające na udane pożycie i całkowicie obojętne picie alkoholu uznaje tylko 14% wszystkich zapytanych kobiet i aż 41% mężczyzn. O ile niska tolerancja wśród kobiet jest uzasadniona, bo to zazwyczaj pijący mężczyzna jest oprawcą dla swojej rodziny, to wysoka w przypadku mężczyzn zaskakuje. Czyżby panowie, jako płeć silniejsza nie obawiali się wpływu uzależnienia swoich partnerek na relację w związku, a później w rodzinie? Czy wynika to raczej z krótkowzroczności i braku wyobraźni dotyczącej założenia rodziny? A może panowie optymiści są pewni swego wpływu na partnerkę i wierzą, że kobieta dla męża i dzieci przemodeluje swoją rzeczywistość w 100%.

Sonda - alkohol

Jesteśmy świadomi i konsekwentni


Okazuje się, że nie tylko panie, ale również panowie poszukujący miłości są konsekwentni. Coraz częściej przykładają wagę do stosunku do alkoholu partnera, ale zdrowego rozsądku wymagają również od siebie. Single MyDwoje deklarują, że alkohol spożywają okazjonalnie, czyli hołdują przekonaniu, że w odpowiednich proporcjach i podczas przyjęć okazjonalnych może nam towarzyszyć w zabawie i nie ma sensu wówczas całkowicie z niego rezygnować. Uważa tak 85% kobiet i 82% mężczyzn. 10% pań i 11% panów całkowicie zrezygnowało z alkoholu i nie potrzebuje go, by miło spędzić czas. Wyłącznie 1% singielek i 2% singli deklaruje, że pije kilka razy w tygodniu, a 5% nie chce zabierać w tej sprawie głosu.

Wynika z tego, że osoby wchodzące w nową relację chcą podchodzić do tego odpowiedzialnie i są świadomi zagrożeń płynących z nadmiernego spożywania alkoholu. Zdecydowanie nie są tolerancyjni w tym temacie. Chcą budować zdrowe, szczęśliwe związki, w których będą czuć się bezpiecznie i odpowiedzialnie zakładać nowe rodziny. Oczywiście, zaczynając „nowe życie” mamy okazję do refleksji i wyznaczania sobie celów i ram, w których chcemy się znaleźć, by zapewnić sobie spokojną przyszłość. Zapewne osobom tkwiącym w uzależnieniu lub współuzależnieniu - będąc w relacji z osobą nadużywającą alkohol - jest zdecydowanie trudniej. Nie zapominajmy jednak, że niekoniecznie trzeba nowej osoby, by zmienić swoje poglądy i spróbować „od nowa”. Może na początek zacznijmy od podjęcia świadomej decyzji wraz z przyjęciem jej konsekwencji.

Czytaj również:

 
Komentarze (0)

Spożycie alkoholu a wybór partnera - dodaj komentarz

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij