Zapach miłości - więcej o feromonach| Zapach pomaga osobie samotnej w poszukiwaniu partnera?

Zapach odgrywa ogromną rolę w miłości, może bowiem pomóc w poszukiwaniu partnera. Zwykle to on nam sygnalizuje, że osoba do której coś nas ewidentnie przyciąga, to idealny partner. Neurony zapachowe, czyli komórki, które reagują na substancje zapachowe (m.in. feromony) są jedynymi, które organizm produkuje nieustannie, aby zastąpić te, które już obumarły. Doświadczenia przeprowadzone przez dr Clausa Wedekinda z Uniwersytetu w Bernie dowodzą, że kobieta w poszukiwaniu partnera kieruje się zapachem mężczyzny. Jest to tak zwana alchemia miłości. Podczas przeprowadzonego eksperymentu poproszono kilkunastu mężczyzn, by nie używali przez kilka dni żadnych dezodorantów. Noszone przez ten czas przez nich podkoszulki dano do powąchania kilku kobietom, które miały wybrać najbardziej atrakcyjny zapach. Wyniki były zdumiewające, dowiedzmy się więcej o tajemniczych feromonach.

Oczy kobiety zdradzają uczucie pożądania

Już w dawnych czasach wiedziano, że rozszerzone źrenice w jakiś tajemniczy sposób przyciągają osobników przeciwnej płci, są oznaką miłości. We Włoszech okresu Renesansu, a także w wiktoriańskiej Anglii panowała moda, by na randki wkrapiać do oczu, mającego własność rozszerzania źrenic, soku z belladonny, trującej rośliny. Kobiety w poszukiwaniu partnera psuły sobie wzrok, byleby przed spotkaniem z mężczyzną zmienić swe oczy w magnesy namiętności i wywołać w nim uczucie pożądania.

W czasach nam współczesnych naukowcy przeprowadzali eksperymenty, które miały na celu dowieść wpływu rozszerzonych źrenic na uczucie pożądania. Zatem czego szukają mężczyźni? Otóż kilku mężczyznom pokazano zdjęcia kobiet - na jednych kobiety miały rozszerzone źrenice, na innych normalne. Większość mężczyzn uznawała kobiety z rozszerzonymi źrenicami za "ładniejsze", takie, które zaprosiliby na randki, a ich widok tak na nich działał, że ich źrenice również mocno się powiększały.

Uwodzicielski zapach miłości

Otóż kobiety będące przed owulacją, które w dodatku nie używały środków antykoncepcyjnych, wybrały koszulki panów o kodzie genetycznym najbardziej różniącym się od ich własnego (dzieci są zdrowsze i mają większe szanse na przeżycie, jeśli kody genetyczne rodziców różnią się znacznie). Natomiast panie po owulacji lub będące w ciąży albo używające środków antykoncepcyjnych wybierały mężczyzn o kodzie genetycznym zbliżonym do ich własnego (najlepszą opiekę dzieciom zapewni rodzina). Wszystkie te wybory dokonują się poza naszą świadomością i naprawdę niewielki mamy na nie wpływ.

Wbrew temu, co usiłują nam wmówić producenci kosmetyków, żadna męska woda kolońska nie podnieci kobiety. Okazało się, że panie reagują na zapach ogórka, pudru dla dzieci, dyni i lawendy. Natomiast zapach wiśni, smażonego mięsa i właśnie męskiej wody kolońskiej to zdecydowanie nie zapach miłości - wymienione zapachy wręcz zniechęcają panie do miłości. Dla mężczyzny natomiast największym wabikiem jest naturalny zapach czystego ciała kobiety, który może zapoczątkować  zakochanie - różowy początek.

Zapach miłości od strony naukowej

W świecie zwierząt feromony odgrywają podstawową rolę. To dzięki nim zwierzęta orientują się, która partnerka jest gotowa do zapłodnienia i który samiec szuka partnerki. To feromony informują, czy zwierzę jest zdrowe, zdenerwowane, gotowe do życia płciowego. Podczas jednego z eksperymentów spryskano samca chomika wydzieliną z pochwy samicy znajdującej się w okresie owulacji. Pozostałe samce koniecznie chciały z nim kopulować. Przez wiele lat zastanawiano się, czy człowiek również wydziela feromony i czy potrafi je wyczuwać. Pewne zjawiska potwierdzały to. Na przykład kobiety, które przez dłuższy czas przebywają ze sobą, zaczynają mieć owulację w tym samym czasie. Naukowcy przypuszczali, że może powodem tego jest podobny tryb życia. Ostatnio okazało się jednak, że zjawisko to jest wywoływane właśnie przez feromony.

Udowodniła to Martha McClintock z Uniwersytetu w Chicago. Na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań nad szczurami sporządziła komputerowy model zachowań żyjących razem lub jedynie oddychających tym samym powietrzem samic. Mając opracowany model, zabrała się do przeprowadzania eksperymentów z kobietami. 29 kobiet w wieku od 20 do 32 lat przez cztery miesiące nie używało żadnych perfumowanych kosmetyków, a pod pachą nosiło waciki. Potem te waciki dawano do powąchania 20 innym kobietom, które twierdziły, że nie czują żadnego zapachu. A przecież wkrótce zaczęły reagować jak samice szczurów - jeśli wacik pochodził od kobiety przed owulacją, przyspieszały swój cykl. Jeśli właścicielka wacika była po owulacji, ich cykl opóźniał się. O co w tym chodzi?

Na czym polega działanie feromonów?

Strategia natury jest prosta - celem jak zwykle jest reprodukcja. Gdy kobieta wdychała feromony pochodzące od kobiety przed owulacją, jej organizm rozumiał to tak: "Oto twoja konkurentka. Już wkrótce będzie gotowa do zapłodnienia i zabierze ci szansę na znalezienie samca. Ona może Cię ubiec w poszukiwaniu partnera. Pospiesz się!" Gdy waciki pochodziły od kobiety po owulacji, sygnał był inny: "Nie ma konkurencji, masz czas na randki, nie śpiesz się". Eksperyment ten jest pierwszym niepodważalnym dowodem na istnienie w organizmie ludzkim feromonów. Wiemy już nawet, jaki narząd je wychwytuje - to narząd nosowo-lemieszowy, znajdujący się z tyłu nosa tuż przed przegrodą nosową. Feromony są tym związkiem chemicznym, który wywołuje w nas pierwsze objawy - zainteresowanie drugim człowiekiem, uczucie pożądania oraz przekonanie, iż jesteśmy stworzeni dla siebie. Ponadto odpowiedzialne są za gwałtowną antypatię, jaką czasem czujemy do kogoś dopiero co poznanego.

Autor:   Ewa Ray  
Komentarze (5)

Zapach miłości - więcej o feromonach| Zapach pomaga osobie samotnej w poszukiwaniu partnera? - dodaj komentarz
Klotylda; 2016-08-06 19:11:13 
Brud to brud. - zawsze można się wyszorować i po krzyku.
Najbardziej dotkliwe to jest brudne sumienie, wyrządzanie innym ludziom świństw.
Każdemu może się zdarzyć zachowanie niegodne człowieka, ale są człekopodobne istoty na okrągło postępujące niegodnie - żadnej lekcji nie wyciągają ze swoich błędów. Trzeba im wybaczać bo to są po prostu frankensteiny.
Kobieta; 2016-07-29 19:52:26 
Jak zwykle ludzie nie rozumieją. Nie chodzi o zapach brudu, potu, niezmienianej bielizny albo niemytych zębów. Chodzi o zapach mężczyzny, który dba o higienę. Czystego, zadbanego, używającego kosmetyków mężczyzny ale pachnącego sobą, a nie perfumami. A jeśli już to dyskretnie. Większość znanych mi kobiet woli to niż butelkę wody wylaną na ciało. Zresztą mężczyźni też uwielbiają zapach kobiecego ciała :) Dla poprzedniczki dodam: czystego ;)
Kochająca perfumy; 2016-07-25 23:50:34 
Niestety autorka artykułu nie ma racji. Nie znam żadnej kobiety, która lubi naturalny zapach mężczyzny. Ja osobiście nie znoszę. Lubię jak mężczyzna jest wyszorowany i pachnie ładnymi perfumami. Wtedy dopiero jestem gotowa do miłości. A naturalny zapach to chyba lubią brudasy.
Randkowiczka; 2015-10-21 16:45:45 
Takie feromony działają doskonale na owady np. korniki ( lecą głupie , podniecone, zachęcone no i co ? śmierć w pułapce chwytnej ). Homo sapiens wymyśla wabiące perfumy, którymi oblewa się solidnie a skutek jest taki, że pomieszane z potem wzbudzają skutek przeciwny do zamierzonego. Nie można oceniać bo ludzie są różni, wynieśli z domu rodzinnego prostotę, zacofanie i nie pomogą żadne szkoły słoma zawsze z trepa wyjdzie.
Małgosia; 2015-09-23 00:33:18 
Zetknęłam się z tym, iż co niektórzy kupują specjalne środki zawierające feromony, by mogli być postrzegani jako bardziej atrakcyjni. Czy działają to nie wiem, zdania są podzielone. Wydaje mi się jednak, że randka może udać się także bez tych sztucznych dodatków, powinien zadziałać urok osobisty, naturalność, no i higiena :) Tak jak zostało w artykule napisane, najlepszym wabikiem jest naturalny zapach :)

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij