Dlaczego tworzysz toksyczne związki? | Co zrobić, jeśli często budujesz toksyczne związki?

Ty także zasługujesz na miłość

Związek toksyczny wyniszcza psychicznie, dlatego jeśli jesteś w takim związku, prawdopodobnie potrzebna Ci będzie pomoc psychologa-terapeuty. Musisz powrócić do tego, czego doświadczyłeś w przeszłości i zrozumieć, że nie było w tym Twojej winy. Jeśli bliskie osoby nie dawały Ci poczucia bycia dla nich ważnym, nie znaczy to, że teraz nie zasługujesz na miłość, na szczęśliwy związek. Pamiętaj także, że to, jak zachowuje się Twój partner nie zależy tylko od ilości uczucia, jakie mu ofiarowujesz. Miłość to zarówno dawanie jak i branie. Relacja z partnerem powinna opierać się na zasadzie - "Daję Ci miłość, ale powinieneś odwzajemnić się w taki sposób, bym poczuł się bezpieczny i szczęśliwy". Ludzie, którzy tworzą toksyczne związki, często panicznie boją się, że będą samotni, dlatego wolą udawać, że nie widzą, że jest źle, są nieszczęśliwi, ale wolą to od samotności. Strona dla samotnych MyDwoje.pl radzi, by zastanowić się, dlaczego tworzysz toksyczne związki.

Między zdrową i toksyczną miłością

Toksyczna miłość. Czy kochasz toksycznie? Przeanalizuj negatywne konsekwencje jakie niosą za sobą toksyczne związki, w których byłeś w przeszłości lub jesteś obecnie. Zapewne myślałeś, że Twoja relacja z partnerem to coś wyjątkowego, o co warto walczyć, mimo ogromnych kosztów emocjonalnych. Zastanów się jednak nad tym, jak często bywałeś smutny lub rozżalony z powodu zachowania Twojego partnera, jak często odczuwałeś/aś samotność w związku. Spróbuj ustalić granicę tego, co jesteś w stanie rzeczywiście znieść dla dobra związku, bez naruszania własnego systemu wartości. Rozpocznij pracę nad wzmocnieniem poczucia własnej wartości. Pamiętaj, że to Ty sam, a nie ktoś inny, jesteś źródłem Twojej własnej integralności i poczucia sensu życia. Zastanów się nad tym, co sprawia Ci rzeczywistą radość i daje poczucie szczęścia. Jesteś w stanie sam pracować nad swoim wewnętrznym rozwojem i osiągnąć pożądane efekty.

Reguły gry partnerskiej

Postaraj się zrozumieć, że dobra relacja z partnerem - szczęśliwy związek nie polega wyłącznie na Twoim wysiłku i poświęcaniu się dla drugiej osoby. Powiedz partnerowi o tym, co rani Cię w jego zachowaniu, staraj się komunikować i wyrażać uczucia. Dobrym sposobem jest także rozmowa z zaufaną osobą, która aktualnie pozostaje w szczęśliwym związku: być może dowiesz się od niej, na czym polegają prawidłowe reguły gry partnerskiej i w jaki sposób możesz zgodzić się na kompromis, by nie oszukiwać samego siebie. Przebaczenie to długi proces i być może na początku nie będziesz miał na to ochoty. By poczuć się naprawdę szczęśliwym, musisz jednak wybaczyć nie tylko osobom, które kiedyś Cię zraniły, ale przede wszystkim sobie: za to, że byłeś czasem słaby, że tak długo pozwalałeś się wykorzystywać partnerowi. To nie była tylko Twoja wina, różne czynniki sprawiły, że zachowałeś się właśnie w taki sposób. Teraz jesteś już bogatszy o nowe doświadczenia i wiesz, co zrobić, by poprzednie sytuacje się nie powtórzyły.

Praca nad toksycznym związkiem

Jedną z najbardziej negatywnych konsekwencji, jakie niosą toksyczne związki jest to, że często trwają one przez długie lata. Ludzie decydują się na nie, bo boją się być samotni. Jedna ze stron może co jakiś czas grozić, że odejdzie, ale jeśli tego nie robi, osoba, która rani, utwierdza się w przekonaniu, że nie ma potrzeby zmieniać swojego zachowania. Jeśli oboje partnerzy w pewnym momencie stwierdzą, że ich relacja nie jest dobra i wynika to z winy obojga, wtedy mają szansę rozpocząć pracę nad swoim związkiem i zbudować szczęśliwy związek. W sytuacji jednak, gdy tylko Ty widzisz negatywne strony, odejście z niszczącej relacji może być szansą nie tylko dla Ciebie, lecz także dla Twojego partnera: czasem tylko silny szok pozwala się przebudzić.

Autor
Jowita Wójcik, psycholog

*W artykule wykorzystano informacje z książki Pia Mellody pt. „Toksyczna miłość i jak się z niej wyzwolić” (Wydawnictwo Jacek Santorski&CO, 1992 r.)
 
Komentarze (13)

Dlaczego tworzysz toksyczne związki? | Co zrobić, jeśli często budujesz toksyczne związki? - dodaj komentarz
Gosia; 2020-02-15 13:46:30 
komentarz usunięty przez moderatora
Lolka; 2020-01-03 14:06:01 
Też byłam w takim związku. I niestety jedynym wyjściem było odejście. Czułam jak coraz bardziej zapadam się w sobie, jak coraz gorzej zaczynam się czuć. Słyszałam wile niefajnych rzeczy na swój temat, Ze jestem słaba, je nie potrafię wspierać, dawał mi do zrozumienia że nie jestem taka kobieta jaką być powinnam, że skoro jestem kobieta to powinnam się domyślić jak mu pomóc i wiedzieć co on w danej chwili czuje a do tego skakać wokoło niego i podawać mu wszystko, ale oczywiście nie w tym momencie kiedy on nie potrzebuje ale tego tez powinnam się domyślić. Kiedy nie mogłam odebrać tel. lub odpisać to dla niego oznaczało opuszczenie i była awantura, że jak mogłam, że kogoś innego na pewno mam. Teraz minęło parę miesięcy i próbuję zebrać się do jednego kawałka, co nie jest łatwe. Ciągle źle o sobie myślę, że się nie nadaję, że jestem bezwartościowa. Mam w sobie dużo żalu i złości i smutku.
Aga; 2019-01-14 22:05:08 
Nie zawsze da się ratować relację. Wiem na swoim przykładzie. Kochałam swojego faceta bardzo mocno i wiem, że on mnie też. Jednak był partnerem toksycznym... Nie potrafił radzić sobie z emocjami, krzyczał i zaczynał wojny dosłownie o wszystko. Później kochał i przez chwilę było dobrze. Nie widział żadnej winy w swoim zachowaniu, uważał że to kobieta ma się podporządkować facetowi bo tak i koniec. Może to śmieszne bo napisałam, że kochał.. ale wiem, że tak było. Nie chcę go usprawiedliwiać, jednak wychował się w bardzo patologicznej rodzinie i nie miał żadnego wzorca do naśladowania. Niektórzy życie ułożą w zupełnie inny sposób jaki widzieli w domu, inni powielają schematy. Z jednej strony jest mi go szkoda, mógł mieć wszystko o czym marzył, rodzinę, dom, dzieci, kochającą dziewczynę, jednak nie umiał dostrzec jak wiele błędów popełnia i jak bardzo mnie rani. Nie jestem typową księżniczką, która wszystko chce mieć podstawione pod nos, a od faceta wymaga poświęcenia i 100% oddania. Dawałam mu mnóstwo przestrzeni bo wiem jakie to jest ważne w relacji, jednak on ciągle był na mnie zły, ciągłe pretensje i kłótnie. Miał w głowie obraz wyniesiony z domu, jego ojciec strasznie traktuje matkę, nie szanuje i na każdym kroku o coś opieprza, ze mną robił to samo. Czasami miałam wrażenie, że sprawia mu to po prostu przyjemność. Moja wina jest taka, że też w domu nie miałam wzorca jakim powinien być ojciec, też niestety jest człowiekiem destrukcyjnym. Powtórzyłam schemat, którego nigdy nie chciałam. Znalazłam sobie takiego samego mężczyznę do życia. Czasami po prostu trafimy na ludzi, którzy nie chcą nic zmieniać. Chciałam iść na terapie, ratować związek, jednak mój ex nie szukał takiego rozwiązania. Byłabym fajna i by mnie kochał gdybym stała się przysłowiowo mówiąc jego niewolnikiem, robiła to co on by chciał, najlepiej nie wychodziła z domu i domyślała się o czym w danej chwili myśli i czego potrzebuje. Z resztą perfidnie mówił mi to w twarz, że jestem niewystarczająca i nie mam nic co mogłoby go przy mnie zatrzymać... chyba, że zaczęłabym postępować według jego upodobań i albo robimy tak jak on chce albo wcale. Strasznie przykre i dołujące są takie związki. 3 lata wyssały ze mnie energię i chęć życia. Teraz na siłę próbuje odzyskać siebie.
Tyve; 2018-12-27 13:01:09 
komentarz usunięty przez moderatora
Aaa; 2018-11-14 13:42:34 
Czy moze byc dwoje toksycznych ludzi w zwiqzku? Ja juz nie wiem kto jest toksyczny ja czy on?
A.Martynuk; 2018-11-06 21:06:10 
Bardzo ciekawie Pan wszystko opisuje. Czytam bo przebudziłam się właśnie i wreszcie podjęłam decyzję że mam prawo być szczęśliwa że dość nerwów, bicia itd... Czytam i jest tu cała prawda wiadomo każdy związek jest trochę inny lecz chodzi o sedno problemu. Wniosek 1 byłam z kimś toksycznym i nie pozwolę dalej łamać moich granic.
cebul; 2018-08-17 08:03:42 
Monika czy ucieczka z strachu przed stabilnością, to toksyczny związek, czy raczej Urojona chęć . Korzystania z innych pencin , w kultularny w miarę sposób , przez nawyki i tryb prowadzenia życia, przez swych najbliższych , jak mama , czy ciocia. Straszne slowa , ale moim zdaniem, co nie którzy tłumaczą swą toksczność, brakiem stabilności . Ktora przejawia się w nic zdrowego ;)
Paulina ; 2018-07-24 23:16:04 
Zeeuuss serio? A ja się dziś właśnie zgodziłam aby moj partner niczego juz mi nie mówił bo nie chce już wiedziec jak mnie rani... To moja wina ze mnie rani wiem, bo jestem głupia egoistka i teraz sama dalam mu przyzwolenie na to aby mnie ranil...
Zeeuuss; 2018-06-14 08:53:49 
Wszyscy ciagle piszą o skrzywdzonych kobietach, ze to one są biedne i nieszczęśliwe. Szkoda ze żadna z was nie dostrzega tego ze facet tez ma uczucia. Problemem w związkach jest brak zrozumienia, niesłychanie partnera tylko brnięcie w swoje conajmniej wyimaginowane przeświadczenie rzeczywistości. Pokazywanie na każdym kroku ze to ja jestem najważniejsza, ja mam racje i ciągła walka tylko o co....
ida; 2015-11-13 09:43:31 
Toksyczne relacje można wytłumaczyć w sposób naukowy. Powód zakochiwania się jest tak banalny jak romanse pomiędzy starym facetem a młodą kobitką. Przeczytałam troszkę na ten temat bo pragnęłam zrozumieć Antosię { taka blada zatruta starymi jajami} , że niby taka zakochana w 40-ci lat starszym lowelasie Wszyscy wiemy jak to się kończy gdy podtatusiały gość smali cholewki do młodszej { Kaziu i Isabelle} . Starzejący się panowie to ryzykanci, którzy są bardziej pociągający i ciekawi, dlatego mają większe szanse na krótki kontakt seksualny. Odnośnie niektórych młodych kobitek to są neurotyczki. Jest, to popularny stereotyp, że kobiety są generalnie bardziej neurotyczne od mężczyzn. Być może panowie spotykając niestabilne emocjonalnie partnerki mogą postrzegać je jako bardziej kobiece. To podejście wymaga jednak dodatkowych badań - czytamy w "Scientific American". Jak można wywnioskować to są incydentalne romansiki, związki z góry skazane na tragedię - nawet samobójstwo { Ketling }. Generalnie trzeba przyznać , że mądre młode damy nie wyobrażają sobie bliskości ze starcem bo to zakrawa na nekrofilię.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij