Poszukiwanie partnera przez osoby niepełnosprawne

Kiedy mówić o niepełnosprawności w portalu randkowym?

Poszukiwanie partnera przez osoby niepełnosprawne często jest traktowane, jako temat tabu. A przecież każdy z nas chce kochać i być kochanym. Czy podczas poszukiwań, osoby niepełnosprawne powinny budować swój wizerunek właśnie na niepełnosprawności czy raczej niepełnosprawność powinna być jednym z elementów formujących całość danej osoby i stać w rzędzie z osobowością, cechami charakteru i zainteresowaniami? Wystarczy zastanowić się, jakie są dla nas najważniejsze wartości w związku. Związek z osobą niepełnosprawną niewiele różni się od każdej innej miłości. Świadczy o tym chociażby historia Justyny i Andrzeja, których za sprawą MyDwoje połączyło gorące uczucie, pokonujące wszelkie bariery.

Osoby niepełnosprawne poszukują miłości - list niepełnosprawnej Użytkowniczki

"Nareszcie zebrałam się w sobie, by przedstawić Państwu moją sytuację. To w nawiązaniu do majowej rozmowy telefonicznej. Na wstępie napiszę, iż o Waszym portalu dowiedziałam się około 7 lat temu z radiowej Jedynki. Była to audycja nocna. Przeczuwałam, że jest to portal „dla mnie", bo jestem osobą wymagającą, szukającą odpowiedzialnego, wrażliwego, atrakcyjnego intelektualisty. Zarejestrowałam się. Jednak do tej pory nie było mnie stać na wykupienie abonamentu, a nawet gdybym wykupiła oczekiwałam jakiegoś odzewu od mężczyzn. 
Mam na imię Agata. Już od 10 lat jestem zarejestrowana na różnego rodzaju portalach randkowych – między innymi na „Sympatii", na Portalu „IPON" adresowanym dla osób niepełnosprawnych. Uczciwość nakazywała mi zawsze wspomnieć o swojej sprzężonej niepełnosprawności. Czy jest to dobre posunięcie? W jakiej chwili i jak o tym mówić - nie wiem. Tak dla pełnego obrazu Wam też napiszę, że jestem po porażeniu mózgowym. Poruszam się o kulach i mam uszkodzony wzrok. To znaczny stopień niepełnosprawności. Kiedy mężczyźni dowiadywali się o moim schorzeniu często tracili zainteresowanie moją osobą, a przecież każdej osobie tam zarejestrowanej coś dolega, nie ma tam osób sprawnych. Na „Iponie" trafiam też często na erotomanów, którzy nie interesują się kobietą, a tylko jej fizycznością. Staram się zrozumieć to zjawisko wynikające z frustracji i odrzucenia przez sprawne kobiety. Staram się zrozumieć tych mężczyzn, co nie zmienia faktu, iż nie chcę wiązać się z kimś zniewolonym przez seks. Piszą też mężczyźni z drugiej części Polski. Biorąc pod uwagę moją niemożność zupełnie samodzielnego podróżowania oraz inne czynniki takie relacje są nietrafione. 
Zaś na „Sympatii" otrzymywałam sporo ofert od osób rozwiedzionych, a jako katoliczka bardzo pragnęłam związać się z mężczyzną tego samego wyznania dlatego postanowiłam zainteresować się portalami około katolickimi. Zawód był spory. Odezwał się do mnie jeden ... buddysta oraz mężczyzna szukający przyjaciela, z którym zresztą do dziś mam kontakt jednak nie jest on zainteresowany związkiem. Poza tym nie pasujemy do siebie tempera mentalnie. Sama więc zaczęłam inicjować korespondencję. Odzewu albo nie było, albo też spotkałam się ze stwierdzeniem – „nie mógłbym związać się z osobą niepełnosprawną, gdyż jestem estetą".

Gdy trafia się na niewłaściwych mężczyzn

Trafiałam też na mężczyzn pokroju „smutnego księcia", który od początku nawiązania relacji przekonywali mnie jaki są beznadziejni, więc po kilku miesiącach odpuszczałam. Z czasem zaczęłam dystansować się od mężczyzn, lękać się ich oraz zachowywać względem nich ambiwalentnie. Bałam się zbyt szybkich spotkań twarzą w twarz i to na jakiś czas sparaliżowało mnie mentalnie i zastopowało dalsze poważne poznawanie mężczyzn. 
Moim dodatkowym problemem w szukaniu partnera było to, iż nie zdecydowałabym się na potomstwo. Teraz to już nie tylko ze względu na niepełnosprawność, ale też ze względu na wiek. Wkrótce skończę 41 lat. Bardzo trudno spotkać kogoś, kto nie chce lub nie może być ojcem. Kiedyś myślałam o adopcji, ale na studiach dowiedziałam się, iż nie spełniam warunku dochodowego. Co prawda od niedawna mam stałą pracę i dzięki temu jestem w stanie wykupić abonament w MyDwoje jednak to nie wystarczy, by przysposobić dziecko. 
Od niedawna podjęłam terapię i zaczęłam dostrzegać swoje błędy w zachowaniach względem mężczyzn i to, że zbyt dużo czasu traciłam na nieodpowiednich. Potrzebuję jednak bardziej specjalistycznej pomocy kogoś kto pomógłby mi przestać się zadowalać relacją byle jaką i doradził jak zachęcić a nie spłoszyć odpowiedniego mężczyzny. Będę wdzięczna za wszelką udzieloną poradę.
No i na koniec pytanie zasadnicze – jak na Waszym portalu dotrzeć do mężczyzn niepełnosprawnych? Bo takie mam założenie - być może błędne - iż chcę właśnie partnera, w dalszej perspektywie męża niepełnosprawnego, abyśmy się lepiej rozumieli.

Pozdrawiam, Agata"


Szukanie partnera nie jest zadaniem łatwym - odpowiedź psychologa

Dzień dobry Pani Agato,

Szukanie partnera niekoniecznie jest łatwym zadaniem, bez względu na to, czy jesteśmy osobami z niepełnosprawnością, czy bez. Ale jak najbardziej wydaje się tu ważne pytanie, jak rozmawiać z mężczyznami, wiedząc, iż istnieje w Pani sytuacji dodatkowy czynnik, który może okazać się ważnym kryterium doboru.

Nie mu tu jednej odpowiedzi. Z jednej strony wydaje się, iż informowanie od razu o swojej niepełnosprawności jest rozwiązaniem uczciwym i stawia sprawę jawnie, co pozwala na otwartą komunikację i daje potencjalnemu partnerowi szansę na decyzję, czy jest gotowy na relację z Panią. A z drugiej strony istnieje większe prawdopodobieństwo, iż informacja tego typu na wstępie uruchamia myślenie stereotypowe, czasami błędne, ponieważ wiele osób może nie mieć odpowiedniej wiedzy, co oznacza tak naprawdę w życiu codziennym bycie z osobą z niepełnosprawnością, i ewentualnie stworzenie stałego związku z taką osobą. Można tez zastanowić się, na ile w ogóle ta informacja jest potrzebna, ponieważ ma Pani wiele cech, i tylko pewien aspekt Pani życia jest połączony w faktem bycia osobą z trudnościami fizycznymi.

Dużo też może zależeć nie od Pani, a od tego, na ile mężczyzna jest emocjonalnie dojrzały na budowanie relacji z Panią. Można przecież łatwo wyobrazić sobie, iż dla pewnej grupy osób aspekt fizyczny będzie priorytetem selekcyjnym, a dla innych tylko dodatkiem.

Aby znaleźć miłość, trzeba się na nią otworzyć

Wydaje się, iż można by przyjąć założenie, że mówienie o swojej niepełnosprawności jest po prostu otwieraniem się i formą otwartej komunikacji, i co za tym idzie, nie ma Pani czego się wstydzić, i taka informacja będzie okazją do szybkiego przekonania się, czy mężczyzna jest gotowy na dalszy kontakt. Można to potraktować, jako swego rodzaju sito selekcyjne.  Ale też forma i dobór słów mogą tu być czynnikiem kluczowym. Nawet zdanie: "Jestem osobą niepełnosprawną" brzmi inaczej, niż  "Jestem osobą, która potrzebuje pewnej asysty przy poruszaniu się". To drugie zdanie w mniejszym stopniu aktywuje stereotypowe myślenie, i pozwala pokazać siebie, jako osobę funkcjonującą w życiu, mimo, iż istnieją określone trudności.

Można też pomyśleć o tym, aby pokazywać swoje mocne strony, które mogą potencjalnych partnerów przyciągać, a informację o niepełnosprawności bardziej wpleść między inne komunikaty, np. coś w rodzaju: Chętnie lubię słuchać muzyki przy zgaszonym świetle, co pozwala mi wsłuchiwać się w subtelne emocje w głosie, ponieważ ze względu na trudności ze wzrokiem mniej mnie interesuje, jak artysta wygląda podczas śpiewania.

Czy i kiedy mówić o niepełnosprawności?

Czyli pytanie raczej brzmiałoby tu - nie, czy i kiedy mówić o niepełnosprawności, by nie zrażać mężczyzn, a raczej, jak mówić o sobie, by aspekty niepełnosprawności były tylko kawałkiem Pani charakterystyki, a nie elementem dominującym wszystko inne. Jestem przekonany patrząc na Pani list, Pani elokwencję i mądrość wyrazu, iż jest Pani osobą mającą dużo do zaoferowania potencjalnemu partnerowi, dlatego proszę budować swój wizerunek na różnych kwestiach, a nie tej jednej. Pani życie, to przecież znacznie więcej, niż porażenie mózgowe.

Co do kwestii dzieci, to można spokojnie przyjąć, iż istnieje całkiem spora grupa mężczyzn, dla których nie jest to kryterium decyzyjne, więc proszę się tym aż tak nie przejmować. Nie jest prawdą, iż osoby łączące się w pary od razu zawsze zakładają, iż chcą spłodzić potomstwo. Wiele współczesnych związków traktuje to, jako kwestię opcjonalną, a nie konieczną.

Podsumowując, proszę komunikować swoje mocne strony, to one są Pani atutem, a potencjalnie trudniejsze treści podawać uczciwie, ale dbając o dobór słów. Nawet jeżeli pewny procent mężczyzn wykruszy się w przedbiegach, to plus używania MyDwoje jest taki, iż pozwala od razu docierać do wielu potencjalnych partnerów szybko i sprawnie. Jak mówi angielskie przysłowie: "There are plenty of fish in the sea" - W morzu jest mnóstwo ryb :-)

Dr n.hum. Dariusz P. Skowroński

Zobacz inne porady porady psychologa i seksuologa: Filmy


 
Komentarze (15)

Poszukiwanie partnera przez osoby niepełnosprawne - dodaj komentarz
Michał; 2022-04-30 20:37:46 
komentarz usunięty przez moderatora
Iwona; 2022-03-28 13:30:24 
Michale w jakim jestes wieku,chętnie nawiązałabym znajomość
Michał r 2020 07-08; 2020-07-08 19:46:04 
Przeczytałem na tej stronie wypowiedz dziewczyny która napisała że pokochała by osobę niepełnosprawną i gotowa by była się dla niego poświęcić i zrezygnować z różnych przyjemności dla tej osoby , bardzo chętnie bym ją poznał żeby móc się przekonać jaka tak naprawdę jest ale nie wiem jak mógłbym się z nią skontaktować
Michał r ; 2020 07-06; 2020-07-06 18:11:42 
Dziękuje ci Małgosiu za to że chcesz mnie tym pocieszyć. Ale jaka kobieta szuka mężczyzny który jest nieuleczalnie chory i w dodatku żyje mażeniami
Malgosia; 2020-07-05 14:22:21 
Michale. Nie wkładaj wszystkich kobiet do jednego worka. Mimo wszystko warto wierzyć że to, co Najlepsze, dopiero przed Nami. Wierzę że gdzieś na tym zwarjowanym świecie jest kobieta która Cię pokocha. Prawdziwa miłością. Powodzenia.
Michał r ; 2020 06-21; 2020-06-21 20:16:51 
Jest to prawda że osoby niepełnosprawne są traktowane gorzej przez osoby sprawne , sam tego doświadczam. Gdy byłem dzieckiem doznałem urazu głowy w wypadku samochodowym i teraz mam wrażenie jakby inni traktowali mnie jak jakąś gorszą osobę. Osoby sprawne nie wiem czy tego nie umią zrozumieć że osoba niepełnosprawna również potrzebuje mogoś kto by ją pokochał a ona mogła by pokochć go również mocno , ale widze że w naszym kraju nie ma takich kobiet na które mógł bym liczyć żeby pokochały niepełnosprawnego mężczyznę
Samotny; 2020-03-29 22:51:27 
komentarz usunięty przez moderatora
Marcin j ; 2019-05-01 22:33:36 
Na Pisz Mi
Marcin j ; 2019-05-01 22:29:32 
Też chce cię poznać podaj mi swój numer telefonu to ja też ci podam
Róża; 2018-12-14 23:59:28 
Czy jestem jedyna więc, która tutaj nie jest niepełnosprawna i poszukuję prawdziwego mężczyzny na takich stronach? Ponieważ mając tylko 21 lat jako piękna no i wg mężczyzn seksowna (pewnie TYLKO) dziewczyna nie potrafię znaleźć mężczyzny (prawdziwego), który by nie patrzał na mój wygląd, a interesował się moją osobowością, czy przynajmniej spoglądał by wzrokiem powyżej warg, a nie niżej obojczyka.

3/5 mężczyzn jak i zapewne w części kobiet (zdrowych) zawsze będzie patrzeć na urodę ( a przy okazji na kasę ), ciągle dlatego związki małżeńskie kończą się mając ok 40 lat, ponieważ już nie jest się "pięknym" dla drugiej połówki - dlaczego w cudzysłowie? - Piękno dzisiaj jest natuszowane po sam limit i przereklamowane. Dzisiaj większość powie:

"KOCHAM CIĘ" bo: masz ładne nogi, duże piersi i cudne włosy (i inne detale które by mogły spełniać inne fetysze".

I druga strona "kochania". Nie pokocham cię, bo masz: brzydkie nogi, male cycki i zaniedbane włosy (i inne detale, które by nie spełniały fetyszy partnera).

Dla mnie nie liczy się to, czy mój partner miałby jedną rękę czy wcale, czy w ogóle miałby kończyn czy miałby ich 10, czy byłby na wózku czy sparaliżowany w połowie.

Kiedyś poznałam cudownego przyjaciela, niestety odszedł w młodym wieku, był niewidomy, jednak mimo że "nie widział", to potrafił dostrzec poprzez barwę głosu czy dotyku podczas uścisku dłoni prawdziwe piękno osoby, to czy jesteś miłą, piękną no i szczerą osobą. Spędzałam z nim czas wolny i uwielbiałam się spotykać, no i co że nie potrafiłam z nim iść do kina, pisać tekstów w stylu "dirty chat" czy iść gdzieś na kręgle jak to dzisiaj robi większość... - nie mam zamiaru zaniżać swojej inteligencji, by napisać "kto".

Spotykałam się z nim, nie wiem dlaczego... może dlatego, że będąc niewidomym widział to, czego inni nie potrafili dostrzec. No niestety, kiedyś i piękny sen jak bajka musi prysnąć.

Nie mówię, że jestem obojętna dosłownie na niepełnosprawność, bo wiem i jestem tego świadoma, że wnosi to pewne zmiany w życiu, ale czy w miłości...? No tak, wiem... ze pewnie będę musiała nieraz częściej pomagać w sprawach codziennych, które ja osobiście samodzielnie bym potrafiła wykonać. Jednak czy w miłości nie chodzi o to by dla kogoś być? Pomagać? czuć się potrzebnym i szanowanym? To takie powierzchowne i głupie jak reagują inne osoby, jak już czują się "nie komfortowo" w otoczeniu niepełnosprawnej osoby, do już przynajmniej jej to powiedzą delikatnie, a nie jak ostatnie debile skasują taki kontakt, z taką osobą jak na "fejsie" i zablokują (zignorują), jakby tej osoby nie było. Bo kto by pomyślał, że taka osoba ma uczucia i takie gesty mogą zranić? - trudno mi nazwać takie coś "ludźmi" bez tego że zacznie mi się zbierać na wymioty, no bo aż wstyd mi tak określić takie istoty z takim zachowaniem "człowiekiem".

Mam siostrę, która ma SM (stwardnienie rozsiane) i do dziś jest w związki i ma syna (dla mnie siostrzeniec), choroba coś musiało uaktywnić dopiero po ślubie. Nie powinnam o tym pisać, ale chciała się w szpitalu zabić jak usłyszała diagnozę na temat dlaczego zaczęła mieć problemy z wzrokiem, traceniem równowagi i momentowe chwiania, aż do finałowego życia na wózku. Chciała to zrobić, bo czuła że będzie ciężarem dla męża i swojego syna, że nie będzie potrafiła uczynić ich życia jakiego by chcieli. Natomiast nie stało się tak, a On wciąż jest jej mężem, zawsze rano wcześnie wstaje przygotowuje dla niej ciepłą wodę, herbatę, jedzenie by nie musiała czekać, wraca zawsze punktualnie z pracy, dzwoni każdego dnia czy czegoś nie potrzebuje, chciał zostać "gamerem" i streamować gry, jednak porzucił swoją pasję, bo miłość do niej była ważniejsza i ani razu nie powiedział. że żałuje czy jest zły bo wylądowała na wózku. Nawet jego znajomy mi powiedział, że będąc na imprezie, gdy ona była w szpitalu na chemii, to jedna na tej imprezce go łapała, pakując w niego sporą butelkę wódki myśląc że jej się uda, a on po dobrych 2 litrach, po tym gdy zaczęła go łapać . Obrócił ją i powiedział "dzięki za napitkę, ale muszę jutro rano wstać do żony w szpitalu, bo mnie potrzebuje".

Czasem tak spoglądam na nią i jego, na nich... i myślę, jak to jest że większość związków się kończy w takich momentach, a tylko garstka trzyma ten węzeł małżeński choćby nie wiem co aż do ostatniego gwoździa w desce... i jeszcze dłużej.

Powiem na koniec tylko, że osoby jak ona mogą na prawdę powiedzieć, że skradły całe szczęście na tym świecie, mając taką osobę na swoim boku. Bo to On dla niej skrada całe szczęście z kuli ziemskiej byle by ujrzeć każdego dnia jej uśmiech.

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij