Biuro matrymonialne > Poradnik > Życie Singla > Blogi > Asertywność bez arogancji w oparciu o poczucie wartości

Asertywność bez arogancji w oparciu o poczucie wartości

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest
Asertywność

Asertywność a miłość do samego siebie…

Podczas prowadzonych przeze mnie warsztatów rozwoju osobistego na temat asertywności, na początku zajęć pytam się uczestników z czym kojarzy im się asertywność. Uczestnicy wymieniają spontanicznie takie pojęcia, jak obrona własnych praw, umiejętność mówienia „nie”, odpowiadanie na atak, walka, „najeżanie się”, ale też duma, wolność i szacunek. Pojęcie asertywności kojarzy się negatywnie, z sytuacjami nieprzyjemnymi, podczas których trzeba o siebie zawalczyć.

Nie walcz ze sobą, ale pokochaj siebie

Dla mnie asertywność to wyraz szacunku i miłości do samego siebie. Nie widzę walki, a raczej wybór korzystania z uczuć, których doświadczam podczas spotkania z drugim człowiekiem i wykorzystania tych uczuć w celu wyrażenia własnych potrzeb. Wybór podążania za sobą.

Podczas szkoleń z zakresu asertywności dużo mówi się o obronie własnych praw. Prawa te budzą często mieszane uczucia. Niektórzy uczestnicy doświadczają takiej sytuacji w której znają te prawa i zgadzają się z nimi tak racjonalnie, ale w ich przestrzeni emocjonalnej nie ma pozwolenia na to by pozwolić sobie na korzystanie z tych praw. Przykładem jest ktoś kto np. wie, że ma prawo do tego, by odmówić drugiej osobie czegoś, a jednak za każdym razem, kiedy odmawia, czuje się z tym bardzo źle lub godzi się na realizowanie zadań, na które nie ma ochoty -  wbrew sobie. Odmawiaj grzecznie lecz asertywnie. Taka bierność w relacjach może się utrwalić, co niesie za sobą takie konsekwencje jak obniżenie szacunku do siebie, zmniejszenie wiary w swoje kompetencje, poczucie winy, poczucie bycia nieuczciwym w kontakcie, frustracja własnych potrzeb, zahamowanie zdrowej agresji, zachowania bierno - agresywne, wchodzenie w relacje z pozycji ofiary, poczucie skrzywdzenia ze strony innych.

Bądź wobec siebie obiektywny

Sama znajomość własnych praw i technik asertywnych może być bardzo pomocna, ale jednak podczas szkoleń warto zwrócić uwagę na poczucie wartości uczestników. Bo o ile techniki asertywne są możliwe do nabycia, poprzez modelowanie tych zachowań i powtarzanie ich w życiu, to z miłością do samego siebie jest już trudniej.

Na ile pozwolisz sobie skorzystać z nabytej wiedzy? Czy dasz sobie prawo do tego by podążać za swoimi potrzebami jeśli nie krzywdzisz przy tym nikogo innego? Jak byś się czuł będąc uczciwym wobec samego siebie? Jakie byłyby konsekwencje?

Asertywność to bezpośrednie, uczciwe i stanowcze wyrażenie własnych postaw, pragnień, opinii, uczuć.

Miłość do siebie wyraża się tym, że wiem czego dla siebie potrzebuje, pragnę, dbam o to by mieć wiedzę o sobie i o świecie, dbam o siebie. Jeśli jestem w kontakcie ze sobą nie ma innej drogi, jak zachowywać się asertywnie. Chyba, że asertywnie, rezygnuje z zachowania asertywnego, do czego mam prawo.

Zyskaj miłość i szacunek

Czasami podczas wstępu do zajęć z asertywności przeprowadzam krótką relaksacje z elementami wizualizacji dotyczącą wyobrażenie sobie miłości do  kogoś innego, drugą częścią tego zadania jest podarowanie sobie samemu tego przywołanego uczucia, czyli pozytywnie o sobie, pokochaj siebie. Okazuje się , że nie jest to proste zadanie. Niektórym jest miło i przyjemnie, niektórzy są wzruszeni, niektórzy nie potrafią tego zrobić. Dlaczego? Co złego jest w tym żeby kochać samego siebie? Tak jak to skomentowała jedna z uczestniczek tego warsztatu: z pustego nie nalejesz, musisz mieć, żeby dać.

Zgoda ze sobą, miłość i szacunek do siebie to fundament asertywności i budowania dobrych relacji w rodzinie i z przyjaciółmi. 

Agnieszka Pacyga-Łebek

Zapraszam na Warsztaty dla kobiet w Monachium

http://dziarskowchmury.pl/


Polecamy także:


Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij