Mężczyźni i małżeństwo. Po co facetowi ślub?

Kiedy mężczyzna kupuje pierścionek?

Pragmatycy i romantycy przed ołtarzem

Wydawałoby się, że małżeństwo jest już passe, a współcześni mężczyźni boją się zaręczynowego pierścionka i związanego z nim  zobowiązania „jak diabeł święconej wody”. Jedni obawiają się odpowiedzialności inni wyzwolonych kobiet. Ambitne i niezależne kobiety pragną partnerów, którzy dotrzymają im kroku, ale dodatkowo zachowają swoją męską zimną krew w sytuacjach, w których one będą kierować się emocjami. Dodatkowo oczekują, że mężczyźni będą dla nich i przyszłego potomstwa wsparciem, opoką i gwarantem bezpieczeństwa, prawdziwym dojrzałym ojcem. Czy wobec takich wyzwań panowie nadal chcą się żenić? Czy raczej wolą status „Piotrusiów Panów” i tak zwane „luźne związki”, konkubinaty, z których w razie potrzeby można się bardzo szybko „wymiksować”? Serwis MyDwoje zapytał panów, poszukujących singli, jakie znaczenie ma dla nich małżeństwo. Czy jest nadal ważne i dlaczego mężczyźni, mimo obecnego przyzwolenia społecznego na życie bez formalności, nadal pragną żenić się ze swoimi ukochanymi?Mężczyźni i ślub


Właściwa kolejność: ślub, bezpieczeństwo i dziecko


Nasi dziadkowie, a nawet rodzice, ściśle przestrzegali ustalonej kolejności i porządku. Najpierw należało się wstępnie poznać, potem, kiedy już zapadnie wstępna decyzja, dać sobie czas na sprawdzenie drugiej strony w okresie narzeczeństwa i upewnienie się o słuszności wyboru. Następnie urealniała się decyzja o ślubie, takim na dobre i złe, i „póki śmierć nie rozłączy” – miał on gwarantować poczucie bezpieczeństwa i być świetnym preludium do założenia rodziny. Czy więc w dobie lansowanej rozwiązłości, wolnych związków i zaniku wartości rodzinnych, Polacy nie chcą już brać odpowiedzialności za najbliższych i jak ognia boją się małżeństwa? Okazuje się, że nic bardziej mylnego. 


sonda - kobieta i małżeństwo

Z polskich mężczyzn możemy być dumni: chcą formalizować miłość przede wszystkim po to, by dać gwarancję bezpieczeństwa, zapewnić spokój i stabilność swoim ukochanym kobietom. Chcą się nimi opiekować i towarzyszyć im zarówno w ich karierach, jak i w wspólnym tworzeniu domu, w momentach radości i smutku. 35% panów uważa to za największy dowód miłości. Dodatkowe 26% mężczyzn wie doskonale o tym, że szczęśliwe dziecko może wzrastać tylko w pełnej rodzinie, gdzie jest chciane, kochane przez oboje rodziców, którzy dodatkowo wspierają się nawzajem i wspólnie budują rodzinę, a kobieta jest pewna, że nie zostanie nagle samotną matką.


Wynika z tego, że sporo ponad połowa, czyli 60% mężczyzn stawia na tak ważne kwestie jak bezpieczeństwo, jedność i pełna rodzina. Dodatkowo 11% przyznaje, że ważna jest dla nich tradycja i doświadczenie - skoro ich dziad i ojciec stawali na wysokości zadania i zapewniali pewność swoim najbliższym, oni również taki model życia uważają za najbardziej cenny. Kolejne 8% przyznaje, że decydująca jest kwestia wiary. Pragną błogosławieństwa w życiu zgodnym z tym, co stanowi fundament ich wiary. Jednak to nie wszystko. Panowie chcą się żenić również z bardziej prozaicznych powodów.


Miłość romantyczna dla jednym czysty pragmatyzm dla drugich


Zaskakującym jest wskazanie ponad 7% mężczyzn. Decydują się oni na ślub ze względu na romantyczne wyobrażenia (taką odpowiedź za najważniejszą uznało jedynie niepełna 3% kobiet). Dowodzi to faktu, że mężczyźni coraz bardziej skupiają się na tym aspekcie związku i kierują się sentymentalizmem i idealizmem podczas podejmowania tej ważnej, jeśli nie najważniejszej, decyzji w życiu. Nie bez powodu w mediach społecznościowych coraz bardziej popularne stają się hashtag'i #relationshipgoals, #couplegoals wyrażające marzenia dotyczące przyszłych relacji. Jednak nie wszyscy panowie w ten sposób postrzegają małżeństwo. Niektórzy po prostu mają dość ciągłego napominania, pytań i ulegają presji rodziny i oczekiwaniom wybranki i najbliższych. Smutne jest, jeśli tak istotna decyzja zapada „dla świętego spokoju”. A to deklaruje 5% zapytanych. Natomiast po 3% zwolenników zyskały odpowiedzi, które zakładają trudność rozstania oraz zwiększenie statusu społecznego. Być może panowie potrzebują właśnie tak silnego bodźca jak widmo piekła rozwodu, by bardziej się pilnować i dwa razy zastanowić, gdy pojawi się myśl o pokusie, która mogłaby do tego doprowadzić. Również poważna rola męża, ojca, głowy rodziny, według części panów, gwarantuje w pewnych kręgach większą przychylność i szacunek niż ta wiecznego singla, który nie myśli poważnie o życiu i nie potrafi podjąć wiążącej decyzji.


Małżeństwo jako dowód męskości


Okazuje się, że najmniej ważna dla panów jest sama oprawa, biały ślub, pompa, wystrój sali i dobór stroju. Nic zaskakującego, bo przecież w tym celują panie. Co jest więc ważne dla samych zapytanych? Swymi wyborami niezbicie dowodzą oni, ze to co liczy się najbardziej to to, by pozwolić im spełniać się jako mężczyźni, czyli małżonkowie i ojcowie pewni siebie, odpowiedzialni, prowadzący swą rodzinę bezpiecznie i szczęśliwie. Panowie przy ołtarzu i w urzędzie stanu cywilnego chcą podejmować wyzwania, są zadaniowcami, ale również zdobywcami i przewodnikami i właśnie tych ról domagają się dla siebie. Pragną wspierać swoje żony, towarzyszyć im w ich w planach i marzeniach oraz być wzorem i bezpieczną przystanią dla dzieci. Nie chcą taryfy ulgowej, ani też nie chcą uciekać od odpowiedzialności, a wręcz przeciwnie: pragną, by od nich wymagać, by mogli sprawdzić się, by zobaczyć podziw i miłość w oczach najbliższych.


Gdzie te chłopy - do tańca, różańca i małżeństwa?


Większość młodych małżonków ma piękne ideały i szczere zamiary. Tylko gdzie szukać takich poważnych kandydatów? W codziennym życiu często wydaje się, że ludzie dziś niechętnie przyjmują na siebie nowe zobowiązania. Tu Serwis MyDwoje i poważne portale matrymonialne mogą być właściwym miejscem. W badaniu, przeprowadzonym przez ten serwis jeszcze w 2014 roku, na pytanie: Jaki model związku preferujemy? odpowiedziało ponad 1000 singli Komu odpowiada partnerstwo a komu małżeństwo? Aż 2/3 singli w tym badaniu (63%) pragnie wejść z wymarzonym partnerem właśnie w związek małżeński. Odpowiedzi takiej udzieliło 67% pytanych mężczyzn oraz 60% kobiet. A wiec do dzieła, wrzesień z literką r jeszcze przed nami, jeżeli nie w tym roku, to już za rok. Rok narzeczeństwa na pewno nam dobrze zrobi.

Czytaj również: 
Komentarze (8)

Mężczyźni i małżeństwo. Po co facetowi ślub? - dodaj komentarz
Herod; 2023-09-20 08:14:26 
Małżeństwo jest korzystne tylko dla jednej ze stron. Dla kobiety. Mężczyzna traci w małżeńśtwie na każdym kroku. Traci kasę, wiarygodność, kolegów, koleżanki (zwłaszcza koleżanki). Po ewentualnym rozwodzie są duże szanse na kolejne tracenie kasy bo sąd, w którym sędziami są w 98% kobiety zasądzi byłej żonie alimenty na nią. To chory przepis utworzony tylko po to, żeby zniechęcać do rozwodu. Rząd jest wrogiem społeczeństwa. Sądy również.
sasad; 2021-07-22 22:51:39 
komentarz usunięty przez moderatora
Prawdziwy mężczyzna ; 2021-01-01 15:20:19 
Uwielbiam to sformułowanie "prawdziwy mężczyzna" to i tamto. Ja odwrócę pytanie. Jak zdefiniować "prawdziwą Kobietę" i gdzie taką znaleźć? Dziś już takich nie ma.
OPerator; 2020-07-06 19:29:57 
Przez całe swoje 33 letnie życie spotkałem może tylko jedną albo dwie pary które były w miarę szczęśliwe w małżeństwie, a reszta osób które poznałem i były w związkach z chęcią by się z nich wycofały jak najszybciej
MEWO; 2020-06-01 15:18:36 
Małżeństwo, to UMOWA PRAWNA skrajnie niekorzystna dla mężczyzn. Mężczyźni kochają romantycznie, a pragmatycznie. Jeśli zarabiasz/masz mniej kasy od kobiety, to nie będzie Cię namawiać na ślub - jeśli jest odwrotnie (czyli zdecydowana większość przypadków), to będzie namawiać na ślub, bo wie, że to ONA na tym zyskuje. Nie żeńcie się Panowie, to pułapka.
Ja; 2020-04-01 09:58:57 
Takie kity pociska się młodym pokoleniom- tresuje jak baranki. Gdyby moja babcia rocznik przed wojenny te bzdury poczytała- nie źle by się uśmiała. Tak manipulujecie młodymi?
xxx; 2020-02-03 10:04:54 
pitu pitu. Prawdziwi mężczyźni...
A potem jak dojdzie do rozwodu to w 99% przypadków facet jest pozbawiany majątku, na który on zapracował i praw do dzieci. Potem będzie płacił alimenty przez długie lata. I tak mu się ta rycerskość i naiwność wypłaci.
Na ślubie korzysta tylko kobieta, a favet jest na przegranej pozycji, nawet jak to ona go puści kantem
toX; 2019-06-30 18:23:50 
Prawdziwi mężczyźni chcą się żenić, chłopcy skakać z kwiatka na kwiatek

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij