Toksyczna miłość. Czy kochasz toksycznie? | Portal dla Singli MyDwoje.pl wyjaśnia dlaczego tworzysz toksyczne związki

Zastanawiałaś/eś się czasem, dlaczego tworzysz toksyczne związki? Bardzo się starasz, otaczasz partnera miłością, jaką można zobaczyć tylko w filmach, pragniesz znaleźć sposób na długotrwały i szczęśliwy związek, dlaczego więc się nie udaje? Twoje uczucie nie wyciągnęło ukochanej osoby z nałogu, nie sprawiło, że przestała ona Ciebie i może także siebie ranić. Obiecujesz sobie, że w kolejnym związku będziesz kochać jeszcze mocniej i wtedy wszystko na pewno dobrze się potoczy. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl wyjaśnia czym jest toksyczna miłość. Czy kochasz toksycznie?


Kim jest Nałogowiec Kochania?


Nałogowiec Kochania. Takiego określenia używa Pia Mellody w swojej książce pt. „Toksyczna miłość i jak się z niej wyzwolić” w odniesieniu do osoby, która często buduje związek toksyczny z nieodpowiednim partnerem, dla której relacja z kochaną osobą, jest bardziej źródłem cierpienia niż radości.


Portal dla Singli MyDwoje.pl przytacza kilka cech charakterystycznych dla Nałogowców Kochania.

  • Brak poczucia szczęścia w związku. Osoby tkwiące w toksycznych relacjach czują się szczęśliwe tylko na etapie zakochanie - różowy początek. Później dominują takie cechy jak: brak zaufania, zazdrość i podejrzliwość w związku. Takie silne uczucia, pomimo negatywnego ładunku, są często mylone z miłością. Dodatkowym czynnikiem, przyczyniającym się do tego, że Nałogowiec Kochania nie odchodzi, jest manipulacja emocjonalna ze strony partnera, który z jednej strony rani, z drugiej zaś zapewnia, że kocha i nie poradzi sobie w życiu bez ukochanej osoby.
  • Obsesyjne skupienie na partnerze. Osoba taka kieruje wszelkie swoje starania ku temu, by partnerowi było jak najlepiej, nawet jeśli odbywa się to kosztem zaniedbywania jej własnych potrzeb. Warto podkreślić, że w toksycznym związku bardzo częsta jest sytuacja, w której jedna strona otacza drugą niewiarygodną wręcz miłością i czułością, natomiast ta druga unika bliskości. Nałogowcy Kochania winą za zbytni dystans w związku obarczają siebie: otacza więc partnera jeszcze grubszym kokonem uczuć, podczas gdy ten odczuwa coraz większy strach przed miłością. W ten sposób błędne koło zatacza swój krąg.
  • Lęk przed porzuceniem. Myśl o tym, że partner mógłby odejść wywołuje w Nałogowcu Kochania paniczny lęk. Dlatego jest w stanie zgodzić się niemal na wszystko, by uniknąć porzucenia. Często takie działania są niezgodne z jego systemem wartości, jednak przekonanie o tym, że może uzdrowić związek przeważa nad wszystkimi argumentami przeciw. Osoba taka często przeżywa potem głębokie rozczarowania: pomimo, że zrobiła tak wiele, jej relacja z partnerem nadal odbiega od ideału.
  • Nadawanie nadmiernego znaczenia związkowi. Nałogowcy Kochania noszą w sobie marzenia o spotkaniu wyjątkowej osoby, z którą stworzy związek niczym z bajki. Kiedy wreszcie zakocha się, wierzy, że spełnia się jego przeznaczenie. Odrzuca wszelkie sygnały świadczące o tym, że relacja z wybraną przez nią osobą nie zapewni szczęścia i spełnienia. Nawet jeśli w związku zaczyna coś się psuć, Nałogowiec Kochania oszukuje samego siebie i robi wszystko, by podtrzymać iluzję wyjątkowości i przeznaczenia.
  • Obniżona samoocena. Niskie poczucie własnej wartości to podstawowy problem osoby tkwiącej w toksycznym związku. Dlatego też szuka potwierdzenia własnej wartości w oczach partnera. Wierzy w to, że tylko dzięki niemu może się poczuć lepiej sama ze sobą, że wypełni on jej wewnętrzną pustkę. Jeśli jednak partner wciąż rani, Nałogowiec Kochania tylko utwierdza się w przekonaniu, jak niewiele jest wart.

Przyczyny wchodzenia w toksyczne związki

Przyczyn problemów takich jak wchodzenie w toksyczne związki, z jakimi borykają się Nałogowcy Kochania, upatruje się zazwyczaj w dzieciństwie. Często osoby takie przeżyły wówczas emocjonalne lub fizyczne opuszczenie przez bliską osobę, zazwyczaj jednego lub oboje rodziców. Jeśli opiekunowie nie potrafili poświęcić dziecku odpowiedniej ilości czasu, nie dali mu poczucia bycia kochanym i potrzebnym, już od wczesnych lat życia musi ono radzić sobie z osamotnieniem. Wraz z upływem lat uczuciu temu zaczyna towarzyszyć przekonanie, że pewnego dnia pojawi się ktoś, kto wybawi daną osobę z tego stanu. Dlatego też w późniejszym życiu Nałogowcy Kochania tak obsesyjnie skupiają się na partnerze, jako na tym, który ma uzdrowić rany z dzieciństwa i niepostrzeżenie tworzą toksyczne związki, a ich życie wypełnia toksyczna miłość.


Jowita Wójcik, psycholog *W artykule wykorzystano informacje z książki Pia Mellody pt. „Toksyczna miłość i jak się z niej wyzwolić” (Wydawnictwo Jacek Santorski&CO, 1992 r.)

Czytaj również:


  

 
Komentarze (117)

Toksyczna miłość. Czy kochasz toksycznie? | Portal dla Singli MyDwoje.pl wyjaśnia dlaczego tworzysz toksyczne związki - dodaj komentarz
madzikowa; 2010-04-19 11:52:55 
Ja też tkwie w takim związku.. kocham go tak bardzo że gdyby on mnie zostawił to chyba bym sie zabiła, mam cały czas depresję. Gdy do mnie nie dzwoni myślę że mnie zdradza. Cały czas o nim mysle, śnie po nocach. Wydaję na niego wszystkie pieniądze, robię wszystko o co mnie poprosi. Chociaz wiem że nie traktuje mnie dobrze ja kocham go z całych moich sił i boje się że on ode mnie odejdzie, wolę cierpiec i miec go przy sobie. Potrafię codziennie przez niego płakać.. sama sobie z tym nie poradzę, nie słucham rad innych, że powinnam odejść. Oni nie rozumieją że ja go kocham prawdziwie...wręcz chorobliwie... jeśli jest ktoś w podobnej sytuacji niech sie odezwie do mnie na nr Gadu-gadu 3077501. Pozdrawiam.
miyo; 2010-04-17 15:25:02 
Byłam w takim związku 15 lat... Starałam się chyba dlatego, bo stale szantażował mnie rozstaniem, a ja tak pragnęłam całe życie miłości i wydawało mi się, że jeśli się rozstaniemy, już nigdy nikogo nie pokocham...
Teraz coraz głębiej zaczynam zdawać sobie z tego sprawę, a pomimo to cierpienie jest nadal ogromne... Ból fizyczny, psychiczny, zdrady, a ja stale go kocham ?... Czy to w ogóle można nazwać miłością ?...
JZ; 2010-04-01 12:17:05 
Prawie 4 lata byłam w toksycznym związku. Był starszy o 12 lat. Kłamał. Zniszczył mnie psychicznie poniżył w taki okropny sposób. Teraz nie wiem co się ze mną dzieje ja życzę mu śmierci.To jest straszne. Boję się.
pomidor; 2010-02-13 17:57:32 
jestem w trakcie wychodzenia,boję sie jednego,że jej sie odmieni i po raz setny wróci do mnie,będzie słoda ,kochana do momentu az zostanie spełniona...wtedy odejdzie pod byle pozorem. To trwa juz 7 lat.Teraz modle sie i medytuje, czekam na jej wejscie,kazdy dzien zwieksza moje szanse.Bóg mi pomoze.Odzyskuje swoją wartość
monis; 2010-01-09 20:50:43 
witam, właśnie zakończył się mój toksyczny związek.ile cierpienia ile bólu ile nerwów ile łez?!- było w czasie trwania to szkoda nawet mówić. a teraz, dzisiaj tydzień po tym jak powiedział mi że chce być z inną to boli przeraźliwie. i tak się w tym wszystkim zastanawiam co ja mam teraz zrobić. kocham go do szaleństwa. do szaleństwa!!! ale nie mogę z nim być.
Gosia ; 2010-01-03 21:42:16 
Zgadzam się z opinią Basi, że nie jest łatwo przerwać taki związek, bo sama w takim byłam. U mnie było to, że ten z którym byłam mówił mi co innego, a swoimi czynami okazywał co innego czyli np: mówił, że mi, że mu na mnie zależy, a swoimi czynami okazywał kompletnie co innego. w końcu przerwałam to i mam nadzieję,że wytrwam w swoim postanowieniu, aby już do niego nigdy więcej nie wracać i też nie wchodzić w przyszłości w podobny związek.
Basia; 2009-11-29 13:34:54 
Jestem w takim związku od 4 lat. Rozstaję się i wracam do niego. Wiem, że to mnie niszczy psychicznie i fizycznie. Czuję się z nim bardzo emocjonalnie związana. Mam swiadomość, że swoje życie podporządkowałam jemu. Chcę jednak zmiany, podjęłam kolejną decyzję o rozstaniu i teraz zrobię wszystko, aby vytrwać, aby dać sobie szansę na lepsze życie, bo w pełni na to zasługuję.Boimy się rozstania, przyzwyczajamy się, liczymy na lepsze dni, to jest złuda. Ileż musialam wycierpieć, aby zrozumieć, że muszę pomyślec o siebie a jest mi nadal trudno..
em; 2009-11-21 13:26:31 
bardzo dobry artykuł. Kilka madrych, trafionych uwag, ktore muszę wziąść sobie do serca.
Maja; 2009-11-19 21:14:56 
Niska samoocena, brak wiary w siebie i poczucie, że nie zasługuję na NIEGO były przyczynami, że w końcu mnie zostawił. Bałam się tego od czasu, gdy zaczęliśmy się spotykać, bałam sie do tego stopnia, że nie mialam odwagi przyznać sie do tego, jak bardzo jest mi przykro z powodu jednego jego pomysłu. Nie powiem mu- myślalam sobie- wytrzymam, bo jak się będe stawiać, to mnie zostawi. Zostawił mimo tego i mimo tego, że chcialam wszystko wyjaśnić i się pogodzić. Może mam winić tylko siebie, że jestem taka slaba, mało przebojowa i mam niskie poczucie wartości. A może mają rację moi bliscy w domu i zaufane koleżanki, mówiąc że to on miał problem sam ze sob, nie potrafił stworzyć zdrowego związku z wzajemnym szacunkiem i że to on nie był wart, żeby z nim być? Gdzieś wewnątrz czuję, że to było toksyczne, bo dobry związek wygląda inaczej. To w takim razie dlaczego od praiwe 1,5 roku cały czas się łudze, że on może jednek zmieni zdanie i jednak mnie zechce> Jestem zmęczona.
fona; 2009-11-11 22:11:22 
Dokłądnie to o mnie jest ! ...i choć właśnie nastąpiło rozstanie
kompletnie umiem sobie z tym poradzić, bo wciąż go kocham i pewnie idealizuję.
więcej płakałam niż sie śmiałam w tym związku, ale teraz płaczę jeszcze bardziej......

1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-40 | 41-50 | 51-60 | 61-70 | 71-80 | 81-90 | 91-100 | 101-110 | 111-117 |

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Męskie twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


(więcej)

 
zamknij