Biuro matrymonialne > Aktualności dla singli > Zdaniem singli - badania > Latka lecą, czyli o presji na singli - 12-12-2013 IP

Latka lecą, czyli o presji na singli - 12-12-2013 IP

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Próby swatania, uszczypliwe komentarze na temat samotności w świąteczne dni

Informacja prasowa, 12 grudnia 2013

Latka lecą, czyli o presji na singli w Święta

Sposób na ciekawskie ciocię i babcię.

Usilne próby swatania, uszczypliwe komentarze, pozornie nieznaczące żarciki czy w końcu poważne rozmowy na temat samotności – to dla singli codzienność przy rodzinnym świątecznym stole. Dlaczego członkowie rodziny nietaktownie wypytują o intymne szczegóły prywatnego życia singli? Na pytanie jak reagować na naciski rodziny i znajomych w związku ze statusem singla odpowiedzieli użytkownicy największego biura matrymonialnego w Polsce – portalu MyDwoje.pl.

W polskich domach można odnieść wrażenie, że bycie samemu to jedna ze sfer, w którą wtrącać mogą się wszyscy. O trudnej sytuacji materialnej się nie mówi. O tym, że ktoś nie może mieć dzieci – absolutnie nie wypada rozmawiać. O rozwodzie szepcze się za plecami. Jeśli zaś chodzi o „zwykły” brak partnera – wszyscy wydają się być specjalistami i każdy z rodziny rości sobie prawo do wywierania nacisku na osobę samotną. Babcia pyta przy stole, „czy już w końcu przedstawisz nam kawalera?”. Brat chichocze o odmiennej orientacji seksualnej siostry. Znajomi ciągle wspominają o kolejnych wspaniałych, przypadkowo również samotnych przyjaciołach. Ta presja na singli jest szczególnie mocna w Święta, nawet jeśli nie jest skierowana przeciwko nim. Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy pary okazują sobie publicznie wiele czułości, czas rodzinnego biesiadowania, czy w końcu czas wszechobecnych komedii romantycznych na ekranach kin. Ten czas jest dla singli dużo trudniejszych niż nawet Walentynki. Wtedy bowiem mogą przebierać w imprezach przygotowanych z myślą właśnie o nich. W Święta Polacy są z rodziną. Ponadto segment turystyczny nie oferuje w Polsce wyjazdów świątecznych dla singli, bo nie ma takich oczekiwań – mówi Przemysław Kamiński założyciel portalu StrefaSingla.pl – wydarzenia dla singli. „Tak jak z roku na rok zwiększa się na portalu ilość ofert Sylwestrowych, tak ofert świątecznych mamy dokładnie zero. Polscy single są tradycjonalistami i mimo częstej niechęci, a nawet wrogości, rokrocznie wracają do swoich rodzinnych domów, w których nieraz muszą wysłuchiwać litanii żalów. Tylko w teledysku do przeboju George’a Michael’a „Last Christmas” widzimy młodych ludzi, spędzających wspólnie święta w radosnej atmosferze „out of home”. 

Na pytanie, skąd bierze się presja społeczna i rodzinna na singli, z łatwością odpowiadają psychologowie. Według specjalistów, ma to swoje podłoże w naszej ogólnej wizji szczęścia. Niemal dla każdego z nas „szczęśliwy” oznacza „w związku”, z dziećmi, z domem i codziennymi kłopotami. Nieistotne, że w wielu przypadkach taka „rodzinna sielanka” wygląda tylko dobrze na zdjęciach. Ważne, że nie jest się samemu – bo samotność to coś, czego boimy się najbardziej. Według niektórych uczonych (warto tu przytoczyć chociażby piramidę potrzeb Maslowa), pragnienie bycia w związku i miłości to jedne z najsilniejszych potrzeb człowieka. Kiedy jesteśmy sami, czujemy nieustanny niepokój. Dążymy do zaspokojenia silnej potrzeby miłości. Widząc taki stan u drugiej osoby, chcemy jej pomóc. Stąd, przy łamaniu opłatkiem singiel wysłuchuje życzenia, które odnoszą się właśnie do sfery partnerstwa. 

Dlaczego ośmielamy się w tej delikatnej kwestii bez ogródek doradzać i strofować? Jak podkreślają psychologowie, związki to coś, o czym „wszyscy wiedzą wszystko”. „Każdy” jest lub był w jakimś związku, więc zasada zawierania znajomości wydaje się dziecinnie prosta. W przypadku, gdy ktoś zmaga się z dość skomplikowanym problemem np. niepłodności, doradcy cichną. Brak wiedzy na ten temat nie pozwala im na zabieranie głosu. A związki? Banalne, proste związki? Przecież wystarczy tylko kogoś poznać, uśmiechnąć się i… już. 

Sposób na babcię i ciocię, czyli jak radzić sobie z presją rodziny na singli? Zdanie singli i psychologów.

Świąteczną presję rodziny i znajomych na znalezienie kogoś odczuwają najmocniej kobiety. Aż 30% kobiet, które wzięły udział w sondzie w biurze matrymonialnym MyDwoje odczuwa tę presję bardzo mocno i jest ona czymś co bardzo im przeszkadza. Może wynikać to z faktu, że właśnie wobec samotnych kobiet ta presja jest wyjątkowo silna. Obecnie tylko 24% panów boleśnie odczuwa świąteczną presję rodziny. Co prawda określenie „stara panna” praktycznie już wyszło z języka, ale sądząc po wynikach sondy MyDwoje.pl to właśnie paniom bardziej daje się odczuć, że bycie samotną nie jest czymś pozytywnym wg otoczenia. 25% pań i 29% panów presja przeszkadza tylko trochę, ale stykają się z tym zjawiskiem. Na szczęście, prawie połowa bo 45% samotnych jest w temacie związków zostawiona w spokoju i problemu nie odczuwa w ogóle.

MyDwoje.pl zapytało także singli o skuteczne sposoby radzenia sobie z naciskami. Panowie wydają się tu bardziej cierpliwi, a panie bardziej zdystansowane. Na spokojnie sytuację wytłumaczy tylko 14% pań lecz aż 21% panów. Żartem odpowie 42% pań i 34% panów. Pozostałe sposoby radzenia sobie z presją bliskich mają wyrównane proporcje – 27% zarówno pań i panów uważa, że najlepiej docinki, komentarze i swatanie po prostu ignorować. Mocno i stanowczo przeciwko poruszaniu tego tematu protestuje 13% pań i panów. Tylko 2% panów uważa, że warto w takiej sytuacji zacząć spotykać się z kimkolwiek. Ani jednej kobiecie w badaniu nie odpowiada taki życiowy „kompromis”. Za to aż 3% pań i panów dla świętego spokoju skłamie, że z kimś się spotyka.

Psychologowie także radzą obrócić sprawę w żart lub na spokojnie wytłumaczyć dlaczego jesteśmy sami. Najgorszym możliwym rozwiązaniem jest spotykać się z kimkolwiek – byle „nie gadali”. I nawet, jeśli związek nie jest od początku ciekawy, to ciągłe porady („daj spokój, nigdzie nie jest dobrze, to nie bajka”) mogą sprawić, że w nim – na swoje nieszczęście, zostaniemy. Metodą skuteczną, choć niezbyt przyjemną, jest jasne przedstawienie sprawy. Jeśli ktoś, kto nas bardzo intensywnie, na siłę próbuje zapoznać z kimś dla nas nieciekawym albo zwyczajnie ciągle dokucza z powodu braku partnera, trzeba postawić sprawę jasno i spytać – „Czy ja wtrącam się w twoje sprawy? Doradzam ci, co zrobić, by twój mąż zaczął cię zauważać? Nie, i też sobie tego nie życzę.” To dość ostre podejście, ale może w końcu postawi sprawę… jasno.

Więcej informacji:
Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij