Synuś mamusi - Twój partner | Czy związek z maminsynkiem ma przyszłość?

Gdy szukasz partnera dla siebie, myślisz - szukam drugiej połówki, która będzie idealnie do mnie pasowała. Później, wydaje Ci się, że ją znalazłaś, ale okazuje się, że jesteś w związku z maminsynkiem... Często w myślach nazywasz swojego partnera: syneczek, synuś mamusi. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl odpowiada na pytania: jak żyć w takim związku? Czy Wasza relacja, ma jakiekolwiek szanse powodzenia, czy lepszym rozwiązaniem będzie rozstanie?

W związku z maminsynkiem

Więź matki z synem - niepowtarzalna, pełna absolutnego zaufania. Jej wzorzec stanowi podstawę do nawiązywania innych relacji uczuciowych w dorosłości. Mężczyzna szanujący swoją matkę budzi dobre rokowania w potencjalnym związku, mogą to być, bowiem oznaki dojrzałości partnera. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ten sam sposób będzie traktował swoją partnerkę. Relacja syna z matką zmienia się w ciągu życia: początkowo niezwykle silna, z upływem lat staje się coraz luźniejsza: wszystko po to, aby mężczyzna na jej podstawie mógł stworzyć związek z kobietą, która od tej pory zajmie główne miejsce w jego życiu osobistym. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pomimo osiągnięcia przez mężczyznę dojrzałego wieku, jego rodzicielka ma w dalszym ciągu przeważający wpływ na jego życie i dokonywane wybory, tak żyje synuś mamusi. Szczególnie trudna staje się wówczas rola partnerki. Ciągłe „wtrącanie się” matki do związku dwojga dorosłych osób może być nie do zniesienia. Z drugiej strony powstaje obawa o naruszenie tak wyjątkowej relacji i tym samym unieszczęśliwienie ukochanej osoby. Zatem jak zrozumieć partnera?

Kobieta, której partner wydaje się zbyt uzależniony od swojej matki, może mieć wątpliwości co do słuszności swoich obaw. Związane jest to głównie z pytaniem, czy dla własnego szczęścia partnerka ma prawo ingerować w relację pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Dodatkowym argumentem jest często fakt, iż mężczyźni tacy sprawiają często bardzo pozytywne tzw. „pierwsze wrażenie” i na pozór wydają się być idealnymi partnerami: niezwykle czuli, opiekuńczy wobec kobiety, potrafią komunikować i wyrażać uczucia, co jest niezwykle ważne dla zachowania dobrej relacji.

Partner silnie związany z matką

Na początku znajomości wydaje Ci się, że jest idealnie. W końcu znalazłaś Tego jedynego. Prawda wychodzi na jaw zazwyczaj dopiero wówczas, gdy więź partnerska rozwija się i zaczyna nabierać ważnego wymiaru w życiu obojga partnerów. Istnieje kilka charakterystycznych cech związku kobiety z mężczyzną, który jest szczególnie silnie związany emocjonalnie z własną matką:

  • Uwagę wzbudzają zwłaszcza poprzednie związki zakończone z dosyć niejasnych powodów, leżących po stronie byłych partnerek. Po wnikliwej analizie może okazać się, że po prostu nie dorównywały w wielu obszarach matce partnera, co praktycznie było niemożliwe.
  • Podejmowanie decyzji w oparciu o opinię matki. Tego typu mężczyzna w kwestii mniej lub bardziej ważnych wyborów może zasięgać opinii u wielu osób, jednak kluczowe dla niego będzie zdanie matki.
  • Gotowość „na każde wezwanie rodzicielki”. Niewątpliwy pozostaje fakt, że rodzice potrzebują czasem wsparcia ze strony dorosłych już dzieci, szczególnie w trudnych sytuacjach życiowych. Mężczyzna uzależniony emocjonalnie od własnej matki stawia jednak jej problemy i potrzeby, niezależnie od ich ważności, ponad własnym związkiem czy rodziną.
  • Dokładna wiedza rodzicielki o związku partnerskim syna. Informacje te są często naprawdę bardzo szczegółowe. Takie ujawnianie najskrytszych tajemnic może okazać się szczególnie raniące dla partnerki, której uczucia są podobne wówczas do tych, które pojawiają się w sytuacji zdrady emocjonalnej.

Na drodze do wspólnego szczęścia

Jak zauważył portal dla Singli MyDwoje.pl, relacja, w którą wchodzi synuś mamusi, rodzi wiele problemów. Jeżeli jednak już pokochałaś mężczyznę, który więź z matką stawia na pierwszym miejscu, nic nie wydaje się aż tak proste. Warto wiedzieć kiedy i jak walczyć o swój związek, zanim stwierdzisz, że wolisz się rozstać. Być może pomocne okażą się poniższe wskazówki:

  • Sprawdź, czy Twój partner posiada jakąkolwiek chęć do zmiany - uniezależnienia się od matki. Jest to zasadniczy punkt wyjścia. Często „maminsynek” nosi w sobie ogromną chęć usamodzielnienia się. Obawy dotyczą zazwyczaj lęku przed zranieniem rodzicielki, dlatego podejmowane na początku próby rozluźnienia więzi mogą okazać się nieskuteczne. Jeżeli jednak Twój mężczyzna ceni Waszą relację, istnieje duża szansa na dojście do sytuacji, w której Wasz związek osiągnie prawdziwe szczęście.
  • Nie dorównuj matce partnera. Jakiekolwiek działania w tym kierunku prawdopodobnie skończą się niepowodzeniem. Powód wydaje się prosty: jesteś partnerką a nie matką i Twoja rola jest zupełnie inna.
  • Nie krytykuj matki partnera. Walka o uczucia mężczyzny z jego matką może tylko pogorszyć sytuację i sprawić, iż Twój partner poczuje się naprawdę rozdarty emocjonalnie. Warto przyjąć przeciwną strategię: okazuj rodzicielce partnera swój pozytywny stosunek do niej, nawet jeśli ona sama przez dłuższy czas nie wykaże cienia sympatii w stosunku do Ciebie. Z pewnością istnieje wiele płaszczyzn, na gruncie których obie możecie się świetnie porozumieć. Od dawna wiadomo, iż nieprzyjazne nam osoby najlepiej zjednać okazywaną dobrocią.
  • Uzbrój się w cierpliwość. Wprowadzenie zmian w tak skomplikowaną i trwałą więź jak relacja matki z synem wymaga czasu i dokonuje się zazwyczaj bardzo małymi etapami. Niektóre próby zmiany mogą również zakończyć się niepowodzeniem. Nie poddawaj się jednak i wspieraj swojego partnera: pokaż mu, iż stawiając Wasz związek na pierwszym miejscu, nie zrywa swojej relacji z matką ani nie działa wbrew jej uczuciom.
  • Rozmawiaj ze swoim partnerem. Ciągłe tzw. „ciche dni” następujące po każdej sytuacji, która ukazała uzależnienie Twojego partnera od matki, nie jest rozwiązaniem korzystnym dla związku. Rozmawiaj z partnerem o tym, jak bardzo szanujesz jego matkę za trud włożony w jego zachowanie: gdyby nie ona nie byłby dziś tym człowiekiem, którego pokochałaś. Zapewnij go jednocześnie o tym, że nie masz zamiaru niszczyć jego więzi z tak ważną dla niego osobą. Jednocześnie jednak powiedz mu o swoich oczekiwaniach jako partnerki: będąc główną osobą w jego życiu masz prawo oczekiwać, by uznawał ważność Twoich potrzeb i opinii we wspólnie podejmowanych decyzjach. Uważaj tylko, by nie były to zawyżone oczekiwania wobec związku.
  • Dbaj o siebie. Nie pozwól, aby tego typu problemy odebrały Ci całą radość życia. Nie przestawaj być tą samą silną, czerpiącą z życia pełnymi garściami kobietą. Rób rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, spotykaj się z przyjaciółmi. Nie zapominaj o swoim hobby i marzeniach do zrealizowania. Widok Ciebie jako osoby zestresowanej z pewnością nie przyspieszy rozwiązania trudności w Twoim związku. Twój partner z pewnością woli mieć obok siebie silną kobietę, która wie, co dla niej najlepsze i w asertywny sposób nie godzi się na raniące ją ustępstwa.

Osoba, która jest w związku z maminsynkiem - synusiem mamusi ma przed sobą prawdziwe wyzwaniem. Nie warto jednak poddawać się już na samym początku: istnieje prawdopodobieństwo, że ryzykujesz wówczas utratę relacji, która może okazać się prawdziwą, silną miłością. Jeżeli Twój Partner kocha Cię prawdziwą, dojrzałą miłością, a Ty otwarcie powiesz mu o swoich oczekiwaniach, z pewnością po wielu wspólnie przebytych trudach znajdziecie wspólne szczęście. Niewykluczone, że wydaj Ci się, że to maminsynek, tymczasem odnajdziesz w nim wspaniałego, czułego i wrażliwego mężczyznę: takiego, o jakim zawsze marzyłaś.

Polecana literatura:

Block, Joel „Intymność w związku”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Good, Nancy „Jak kochać trudnego mężczyznę”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Ray Sondra „Zasługuję na miłość”, Wydawnictwo Czarna Owca
                                                                                                                                                 Jowita Wójcik, psycholog

 

 

 
Komentarze (34)

Synuś mamusi - Twój partner | Czy związek z maminsynkiem ma przyszłość? - dodaj komentarz
olaola; 2017-10-21 12:03:00 
Polecam poszukac na internecie hasla 'toksyczna tesciowa', 'toksyczna matka', 'nadopiekuncza matka'. Małżeństwo to nie związek kobiety, mężczyzny i jego matki. Jeżeli ktoś nie dorósł do roli dorosłego partnera, który potrafi samostanowić o sobie w związku z życiową partnerką to nie powinien wchodzić w żaden związek. Szacunek powinien być wzajemny pomiędzy teściową a synową. Teściowa nie robi łaski synowej że daje jej swojego syneczka. Ten mężczyzna prawdopodobnie kiedyś prosząc o rękę ukląkł przed wybranką serca, a potem razem postanowili, że założą NOWĄ rodzinę. Kościół katolicki ma stanowisko w tej sprawie, że nikt nie ma prawa wchodzić między małżonków. Polecam zaborczym mamusią wybrać się na jakieś kursy przedślubne organizowane dla przyszłych małżeństw, są darmowe. Synowym zaś tkwiącym w takim właśnie związku chciałabym powiedzieć tyle, że szanować trzeba też siebie i nie dawać się lekceważyc. Trzeba się cenić, bo nikt tego za nas nie zrobi. Pamiętajmy, że my temu mężczyźnie też rodzimy dzieci i w stosunku do nas on rownież ma zobowiązania. Czasem trzeba stawiać sprawę na ostrzu noża, ale nie agresywnie ale konkretnymi argumentami. Teściowej niczego się nie przysięgało biorąc ślub z mężczyzną. A jeśli teściowa miała jakieś oczekiwania w stosunku do syna i synowej to mogła mówić przed ślubem. Synek mamusi nie ma już zapewne 20 lat, tylko 30, 40, 50 czyli jest DOROSŁY i powinien się zachowywać jak dorosły mąż i ojciec. Jeśli nie chce podejmować decyzji ze swoją żoną to niech przynajmniej podejmuje je sam, a nie w porozumieniu z mamusią. Znam przypadki jak 60letni mężczyzna jedzie do mechanika ze swoją 90letnią matką. Ogarnijcie się ludzie bo tak właśnie będzie wyglądała wasza przyszłość.
Nika; 2017-09-25 06:01:15 
My troje tak bylo przez 4, 5roku. Zostawilam ich w spokoju bo wszystko co zrobilam w domu czy w ogrodzie bylo zle.... Przeciez zawsze bedzie jego mamusia autorytetem w kazdym temacie. Zaczelam swoje nowe zycie i widze ze jest lepiej.... pozdrawiam wszystkie Panie :-)
Teściowa; 2017-09-15 07:19:27 
Tyle komentarzy na temat toksycznych teściowych, tyle dowcipów ! wyśmiewających złośliwość teściowych. Mamy obecnie XXI wiek i powyższe osądy zdezaktualizowały się to obecnie / niektóre / synowe starają się być: złośliwe, zrzędliwe, marudne,egoistyczne w najmniejszym calu. Wygłaszają swoje monologi bez przecinka i śmiesznie takie ,, gadanie" jest odbierane. Mają bardzo materialistyczne podejście do życia, pieniądze są sensem życia. Zazdrość o dobra materialne aż zżera je od środka, są nerwowe i reagują mocno emocjonalnie na najdrobniejszą dygresję czy / Och TRAGEDIA, DRAMAT / drobną uwagę. Jedynym powodem takiego zachowania to brak Boga w sercu. Nie trzeba pisać od serca, ale TRAKTOWAĆ z sercem ludzi, czy to bliskich, czy obcych. Tak wygląda SZCZĘŚCIE.
od serca; 2017-06-04 20:19:22 
Jak dla mnie te rady na nic się nie przydadzą. Trzeba natomiast świadomie i ostrożnie dobierać sobie partnera. I być z góry wyczulonym na takie osoby, na wszelkie sygnały (zasada pierwszej zapalonej w głowie czerwonej lampki). Niestety jest to walka z wiatrakami, jednostronna i do tego z góry przegrana. Dla tego najlepiej dać sobie spokój z taką osobą.
wszystkowiedźma; 2017-01-14 14:31:47 
Przeczytałam Twoje spontaniczne słowa synowo z 30 - letnim stażem. Wniosek wysnułam jeden, pałasz zoologiczną nienawiścią do swojej teściowej. Ty przeczytałaś moje ,, wywody " ale nic z tego nie zrozumiałaś. Spróbuj przeczytać ze zrozumieniem. Pozdrawiam cieplutko.
Synowa; 2016-12-23 17:30:40 
Wszystkowiedźma- piszesz o szacunku. Masz rację, jednak to musi działać w obie strony. Szanowałam mamuśkę, bo tak mnie wychowano. Starszych ludzi szanuje się za to, że są starsi. Jednak po trzydziestu latach poniżania mnie powiedziałam DOŚĆ. Dałam mężowi wybór- rozwód z mamusią albo ze mną, bo mam dość życia w trójkącie. Wybrał mnie. Nasze małżeństwo wiele zyskało. Odkrywamy się na nowo.
wszystkowiedźma; 2016-08-26 07:58:09 
No i co Jaga ? ? ? pozwoliłaś, żeby mamuśka synuśka zniszczyła Ci związek małżeński ? ? ? Może trzeba było brać za męża sierotę / bo nie ma teściowej/. Czy masz pewność, że wtedy by się ułożyło super?
Musisz mieć w sobie bardzo dużo mądrości, żeby zrozumieć jedno ---- mądra synowa darzy szacunkiem mamuśkę męża --- za to, że wychowała jej męża. Pamiętaj o jednym teściowej nie musisz kochać, ale szacunek okazywać musisz tak jak twój mąż twoim Rodzicom.
Mądra mamuśka pamięta, że też porwała kiedyś chłopaka z domu rodzinnego i też była synową. Taka jest prawidłowość. Ty też będziesz wychowywać swoich synów dla ,, jakiejś " obcej dziewczyny. Jak dobrze Rodzinom gdy pamiętają o tak prostych i ważnych zasadach życia i współżycia.
do antyteściowej; 2016-07-22 08:08:53 
Musisz mieć w sobie bardzo dużo cierpliwości i mądrości żeby tkwić w takim związku / domyślam się , że są dzieci /. Zawsze byłam przekonana, że jak chłopak szanuje mamusię to i żonę będzie szanował. Moje przekonania zweryfikowało życie. Istnieją niestety mamuśki, które chowają syneczka dla siebie i taki biedaczek nigdy nie będzie normalnym mężem i ojcem - gdyż będzie całe swoje życie trzymał się mamusi / psychopatki /. Normalne matki wiedzą , że syna / czy córkę / wychowuje się dla rodziny, którą założy, mogą mamusie pomagać, radzić rodzinie, którą syn założy lecz pod warunkiem, że młodzi pięknie poproszą o to. Najmądrzej jest nie wtrącać się i pamiętać o fakcie, że też kiedyś było się synową . ŻYĆ spokojnie z boku i dać żyć w spokoju młodemu małżeństwu - oni i tak będą uczyć się na własnych błędach - nie udzielać ,, złotych " rad.
Tobie antyteściowo życzę rozsądku, pogody ducha,uśmiechu i nie przejmuj się takim babolem-roztocz urok i czar nad mężczyzną , który Ciebie wybrał i podejmij próbę milczenia na temat tego babsztyla i jej ,,przyjaciela" - to nie Twoja ,,broszka" ta pani szanowna sama musi uporać się ze swoją psychiką.
Zobaczysz ! ! ! sama się zdziwisz ! ! ! jak Twój mąż będzie zawiedziony, że nie otwierasz ust gdy temat dotyczy jego mamuśki. Powodzenia
jaga; 2015-10-30 09:33:33 
Byłam kiedyś w związku z maminsynkiem i wiem jedno, nigdy więcej nie wejdę w taki związek. Absolutnie wszystko było konsultowane z matką, jeśli mamusia nie wyrażała na coś zgody, to on natychmiast z tego rezygnował. Dla maminsynka matka zawsze będzie na pierwszym miejscu. Synek mamusi, uważa matkę za ideał kobiety – to matka najlepiej gotuje, tylko ona potrafi go zrozumieć i doradzić. Maminsynek jest na każde zawołanie matki, choćby miał inne ważniejsze zajęcia, to gdy matka zadzwoni i powie, aby wybrał się z nią na zakupy, to rzuca wszystko i jedzie.
antyteściowa; 2014-10-30 13:49:46 
matka mojego byłego i jej przyjaciel ksiądz oskarżyli mnie o chorobę psychiczną, a mój eks im uwierzył. I zostawił mnie z dnia na dzień. Sprawa oparła się o psychologa i psychiatrę- już wstępnie mam wykluczenie tej choroby. Za to muszę leczyć moje skołatane nerwy.
oskarżono mnie o chorobę, którą bardzo ciężko diagnozować i ciężko wyleczyć. Najgorsze jest to, że ten ksiądz NIGDY ZE MNĄ NIE ROZMAWIAŁ! A mój eks to łyknął bez żadnego ale. Na szczęście miałam w najgorszym momencie przy sobie przyjaciół, znajomych oraz rodzinę. To oni w połączeniu z psychoterapeutą (drogim jak nieszczęście) wybili mi z głowy tą diagnoze, bo w pierwszej chwili uwierzyłam mojemu zmanipulwanemu facetowi i jego popapranej matce
A podstawowy zarzut w moją stronę? "Bo atakowałaś mamę." Odradzam synów nadopiekuńczych matek.

1-10 | 11-20 | 21-30 | 31-34 |

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Męskie twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


(więcej)

 
zamknij