Obrzędy sobótkowe - letnia noc singli

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Noc Kupały i Sobótka

Obrzędy sobótkowe

Ponad tysiąc lat minęło odkąd na ziemiach polskich króluje chrześcijaństwo. W tym czasie część świąt obchodzonych przez pogan zniknęło, inne zostały zaakceptowane, a ich znaczenie nierzadko zmodyfikowane. Tak też stało się ze świętem związanym z przesileniem letnim, tj. nocą z 21 na 22 czerwca. Portal dla Singli MyDwoje.pl wyjaśnia, czym są obrzędy sobótkowe - letnia noc singli.

Znaczenie nazwy Sobótka i noc Kupały

Sobótka lub noc sobótkowa (głównie wśród Słowian zachodnich) - nazwa pochodząca od pejoratywnego określenia używanego przez Kościół w średniowieczu oznaczającego „mały Sabat”. Święto miłości, płodności i radości będące uroczystością m.in. ku czci słońca jako zwycięzcy w dzień przesilenia letniego nad księżycem. Na żądanie Kościoła w 1468 r. król Kazimierz Jagiellończyk zakazał pogańskich uroczystości związanych z obchodami tego święta jako związanego z czarami i czarownicami.

Noc Kupały (także Nocą Kupalną, Kupalnocką; głównie wśród Słowian wschodnich). Źródło nazwy nie jest jednoznaczne:

2/ od indoeuropejskiego przedrostka kump-, z którego wywodzą się słowa takie jak grupa, gromada, zbiorowość;

3/ od słowiańskiego bóstwa, patrona miłości i płodności – Kupały.

Noc świętojańska – określenie potoczne, bardziej powściągliwa wersja święta wywodząca się z tradycji chrześcijańskiej.

Święta pełne radości

Święto to było jednym z najradośniejszych w całym roku. Od zamierzchłych czasów była to letnia noc zabaw, śpiewów, tańców i wróżb.  Obchody  święta związane były z dwoma żywiołami, którym przypisywano oczyszczającą moc: wodą i ogniem.

Ogień. Na wzgórzach nieopodal wiosek palono szereg stosów, wokół których odbywały się całonocne zabawy. Skakanie przez ogniska i tańce wokół nich miały oczyszczać, chronić przed złymi mocami i wróżyć pomyślność, składanie ofiar ze zwierząt przynieść miało urodzaj i płodność. Do ognia wrzucano różnego rodzaju zioła, które odstraszyć miały diabelskie moce. W niektórych regionach przez ogień przeskakiwały pary, aby wywróżyć sobie pomyślny los. Jeśli w trakcie skoku węzeł splecionych dłonie puścił lub magiczna figurka bożka wypadła z rąk, kochankowie nie mogli liczyć na pomyślność.

Woda. Woda związana była nie tylko z obrzędami oczyszczania (wywodzącymi się jeszcze ze starożytnej Grecji) ale i z wróżbami miłosnymi. Panny pragnące znaleźć męża (chcące uniknąć tradycyjnego sposobu kojarzenia par, tj. poprzez swatanie lub wyznaczanie męża przez starszyznę) plotły wianki (symbol panieństwa) z kwiatów oraz ziół, które później puszczały na rzece. Troszkę dalej czekali młodzieńcy, którzy starali się wyłowić z wody wianek. Jeśli im się to powiodło wracali do świętującej wioski i odszukiwali właścicielkę wianka. Noc ta była wyjątkiem, kiedy młodzi mogli kojarzyć się w pary bez ingerencji starszyzny i bez obrazy obyczaju. Jeśli wianek panny spłonął od świec lub utonął, wróżyło to staropanieństwo.Woda miała także sprawić, by ciało po zanurzeniu w niej stało się mocne, zdrowe i piękne. Kąpiel w niej miała zapewnić odwzajemnioną miłość, udane małżeństwo i szczęśliwe macierzyństwo.

Inne wróżby. Obrzędy miłosne to także wróżby z ziół. Panna mogła potwierdzić pomyślność przyszłego małżeństwa, jeśli specjalnie przygotowane dwa krzewy cząbru połączyły się gałązkami. Na pomyślność materialną miał zaś wpływ rzadki kwiat paproci, którego dojrzenie tej nocy wśród krzewów i drzew było niezwykle trudne (źródło obrzędu to Europa zachodnia). Słowianie błądzili po lasach w poszukiwaniu kwiatu, gdyż znalezienie go i zerwanie gwarantowało odszukanie wielkiego skarbu.

Czytaj także o rozrywce dla singla:

Andrzejki - święto Singli

Singiel na wakacjach

Chodź na imprezy dla singli

Wyjazdy dla Singla

Single w portalach randkowych

 
Komentarze (0)

Obrzędy sobótkowe - letnia noc singli  - dodaj komentarz

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nasKonsultacje telefoniczne
są dostępne w abonamentach VIP


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij