Obrzędy sobótkowe - letnia noc singli

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Noc Kupały i Sobótka

Obrzędy sobótkowe

Ponad tysiąc lat minęło odkąd na ziemiach polskich króluje chrześcijaństwo. W tym czasie część świąt obchodzonych przez pogan zniknęło, inne zostały zaakceptowane, a ich znaczenie nierzadko zmodyfikowane. Tak też stało się ze świętem związanym z przesileniem letnim, tj. nocą z 21 na 22 czerwca. Portal dla Singli MyDwoje.pl wyjaśnia, czym są obrzędy sobótkowe - letnia noc singli.

Znaczenie nazwy Sobótka i noc Kupały

Sobótka lub noc sobótkowa (głównie wśród Słowian zachodnich) - nazwa pochodząca od pejoratywnego określenia używanego przez Kościół w średniowieczu oznaczającego „mały Sabat”. Święto miłości, płodności i radości będące uroczystością m.in. ku czci słońca jako zwycięzcy w dzień przesilenia letniego nad księżycem. Na żądanie Kościoła w 1468 r. król Kazimierz Jagiellończyk zakazał pogańskich uroczystości związanych z obchodami tego święta jako związanego z czarami i czarownicami.

Noc Kupały (także Nocą Kupalną, Kupalnocką; głównie wśród Słowian wschodnich). Źródło nazwy nie jest jednoznaczne:

2/ od indoeuropejskiego przedrostka kump-, z którego wywodzą się słowa takie jak grupa, gromada, zbiorowość;

3/ od słowiańskiego bóstwa, patrona miłości i płodności – Kupały.

Noc świętojańska – określenie potoczne, bardziej powściągliwa wersja święta wywodząca się z tradycji chrześcijańskiej.

Święta pełne radości

Święto to było jednym z najradośniejszych w całym roku. Od zamierzchłych czasów była to letnia noc zabaw, śpiewów, tańców i wróżb.  Obchody  święta związane były z dwoma żywiołami, którym przypisywano oczyszczającą moc: wodą i ogniem.

Ogień. Na wzgórzach nieopodal wiosek palono szereg stosów, wokół których odbywały się całonocne zabawy. Skakanie przez ogniska i tańce wokół nich miały oczyszczać, chronić przed złymi mocami i wróżyć pomyślność, składanie ofiar ze zwierząt przynieść miało urodzaj i płodność. Do ognia wrzucano różnego rodzaju zioła, które odstraszyć miały diabelskie moce. W niektórych regionach przez ogień przeskakiwały pary, aby wywróżyć sobie pomyślny los. Jeśli w trakcie skoku węzeł splecionych dłonie puścił lub magiczna figurka bożka wypadła z rąk, kochankowie nie mogli liczyć na pomyślność.

Woda. Woda związana była nie tylko z obrzędami oczyszczania (wywodzącymi się jeszcze ze starożytnej Grecji) ale i z wróżbami miłosnymi. Panny pragnące znaleźć męża (chcące uniknąć tradycyjnego sposobu kojarzenia par, tj. poprzez swatanie lub wyznaczanie męża przez starszyznę) plotły wianki (symbol panieństwa) z kwiatów oraz ziół, które później puszczały na rzece. Troszkę dalej czekali młodzieńcy, którzy starali się wyłowić z wody wianek. Jeśli im się to powiodło wracali do świętującej wioski i odszukiwali właścicielkę wianka. Noc ta była wyjątkiem, kiedy młodzi mogli kojarzyć się w pary bez ingerencji starszyzny i bez obrazy obyczaju. Jeśli wianek panny spłonął od świec lub utonął, wróżyło to staropanieństwo.Woda miała także sprawić, by ciało po zanurzeniu w niej stało się mocne, zdrowe i piękne. Kąpiel w niej miała zapewnić odwzajemnioną miłość, udane małżeństwo i szczęśliwe macierzyństwo.

Inne wróżby. Obrzędy miłosne to także wróżby z ziół. Panna mogła potwierdzić pomyślność przyszłego małżeństwa, jeśli specjalnie przygotowane dwa krzewy cząbru połączyły się gałązkami. Na pomyślność materialną miał zaś wpływ rzadki kwiat paproci, którego dojrzenie tej nocy wśród krzewów i drzew było niezwykle trudne (źródło obrzędu to Europa zachodnia). Słowianie błądzili po lasach w poszukiwaniu kwiatu, gdyż znalezienie go i zerwanie gwarantowało odszukanie wielkiego skarbu.

Czytaj także o rozrywce dla singla:

Andrzejki - święto Singli

Singiel na wakacjach

Chodź na imprezy dla singli

Wyjazdy dla Singla

Single w portalach randkowych

Walentynki Singli - jak je przetrwać?


Informację opracowano na podstawie artytułów na stronach: słowianie.republika.pl, www.wianki.krakow.pl 
Komentarze (0)

Obrzędy sobótkowe - letnia noc singli  - dodaj komentarz

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij