Biuro matrymonialne > Poradnik > Samotność > Przyczyny samotności > Gdy singiel traci przyjaciół

Gdy singiel traci przyjaciół

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Tracę znajomych, bo jestem dla nich zagrożeniem

samotny jako singiel
Kiedy myślimy o przyczynach samotności, zwykle skupiamy się na aspektach związanych z brakiem partnera życiowego. Kwestia innego wymiaru samotności np. gdy singiel traci przyjaciół, przychodzi nam na myśl znacznie rzadziej. Uważamy wręcz, że osoba niebędąca w związku ma więcej okazji i czasu na spotkania towarzyskie. Sądzimy, że istnieją dobre strony samotności. Czasem jednak okazuje się inaczej. Gdy wszyscy dookoła wchodzą już w związki, samotny kolega bądź samotna koleżanka, stają się pewnego rodzaju zagrożeniem dla związku albo nieprzyjemnym obiektem porównań. W konsekwencji kontakty stają się coraz rzadsze, pojawia się kryzys w przyjaźni, a tobie – jeśli jesteś singlem, który traci przyjaciół, grozi samotność. Internetowe biuro matrymonialne MyDwoje.pl rozważa, z czego wynika taki obrót sytuacji?

Samotna przyjaciółka, zagrożeniem dla związku?

Zdecydowanie najczęściej taka sytuacja dotyczy… pań. Dla mężczyzn kolega – singiel nie jest problemem. Dlaczego zatem u kobiet jest inaczej?

Wiele kobiet przyznaje, że przyjaciółka czy koleżanka singielka jawi im się jako spore zagrożenie dla związku… dla ich własnego związku. Z początku, gdy uczucie między partnerami jest najbardziej gorące, tego typu obawy nie pojawiają się zbyt często. Wszystko zmienia się, gdy para jest ze sobą bardzo długo, pojawia się monotonia, a zachwyt zamienia się w dostrzeganie swoich wzajemnych wad. Wtedy może pojawić się zazdrość i podejrzliwość w związku, co zauważyła 30-letnia Patrycja.

Moja przyjaciółka jest mężatką od czterech lat. Kiedy wyszła za mąż, to ja czułam zazdrość o przyjaciółkę. Ale z czasem, kiedy przyszły dzieci, Kasi przybyło kilogramów i cieni pod oczami i kiedy pojawiły się kłopoty w związku, zamiast szukać we mnie wsparcia – zaczęła mnie unikać. W końcu nawet niby żartem powiedziała: „A weź, tylko mnie denerwujesz tym swoim perfekcjonizmem. Zawsze jesteś taka zadbana, te twoje paznokietki, makijaż i figura – co ty możesz wiedzieć o moich problemach? Innym razem zauważyłam, że gdy się pojawiam, to najczęściej nie ma jej męża albo gdy jest, to ona na siłę próbuje mi pokazać, ze są super parą. Wyczułam strach. W końcu postanowiłam poczekać, aż tym razem to ona zadzwoni z prośbą o spotkanie. Już nigdy nie doczekałam się tego kontaktu – podkreśla Patrycja.

Obawy przed utratą partnera

Niestety, obawy przed utratą partnera czy niska samoocena to problem wielu kobiet, dla których bycie singielka jest już bardzo odległą częścią życia. Między przyjaciółkami czy koleżankami pojawia się bardzo wyraźny dystans. Zamężne kobiety z nutą zazdrości myślą o ogromnej ilości wolnego czasu, jaki ma singielka i często – o jej wyglądzie, z drugiej strony mają też świadomość, że dla niej to ich życie/partner jest obiektem zazdrości. Pojawia się zatem naturalna obawa, że przyjaciółka stanie się zagrożeniem.

Obawa przed utratą partnera to jedno, a gorsze samopoczucie spowodowane kontrastem z życiem singielki – to drugie. Czy chodzi tylko o wygląd zewnętrzny? Niekoniecznie, co wyjaśnia 32-letnia Ania:

Mam przyjaciółkę, Anię. Kiedyś byłyśmy nierozłączne, kochałyśmy podróże, „kolorowe” życie. Kiedy jednak ona wyszła za mąż, wszystko zaczęło się zmieniać. Wiedziałam, ze ona jest rozbita – z jednej strony cieszyła się mężem i dziećmi, z drugiej – chyba tęskniła za dawnym życiem. Zaczęła mi dogryzać w bardzo bolesny sposób. Krytykowała mnie, robiła dziwne uwagi o moich wyjazdach. Nie dało się nie wyczuć zazdrości w kwestii pieniędzy. Darowałam sobie te spotkania, po co mam widywać się z kimś, kto ma mi za złe, że cieszę się swoim życiem, chociaż prowadzę życie w pojedynkę. Ale żal mi tej przyjaźni – mówi Anna.

Powstawanie negatywnego kontrastu w takiej sytuacji to niestety powszechne zjawisko, jeśli związek okazuje się nieudany albo pojawiają się poważne problemy. I choć większość singli o tym nie myśli (skupieni jesteśmy bardziej na cichym zazdroszczeniu innym bycia w związku), to dla innych aktywni Single są ludźmi, którzy mają sporo czasu, dużo możliwości i jeszcze więcej rozrywek. Dla singla jest to wypełnianie czasu w oczekiwaniu na miłość, dla osoby będącej w związku już bardzo długo – to coś, co kojarzy się z wolnością i radością. Niestety, taka znajomość może nie przetrwać próby porównania – nikt nie lubi regularnego przypominania, że inni mają… lepiej.

Brak wspólnych tematów do rozmów

Kolejnym powodem rozluźniania się więzi między znajomymi w związkach a singlami jest bezsprzecznie brak wspólnych tematów do rozmów. Problem ten pojawia się stopniowo i zwykle nasila się wraz z pojawieniem się dzieci przyjaciół i wydłużaniem stażu związku. Z czasem może okazać się, że problemy dnia codziennego są zupełnie inne u np. mężatki i singielki – co z kolei powoduje stopniowe wykluczenie tej drugiej. Mówi o tym Kamila:

Kiedy moja koleżanka Iwona zaczęła się spotykać z Krzyśkiem, czułam, że coś się może zmienić, ale nie sądziłam, że zostanę tak otwarcie zignorowana. Na początku było ok, ale z czasem… niby chciała mi się wyżalić, ale potem dodawała: „I tak nie zrozumiesz”. Gdy urodziła Blankę, po prostu zabrakło nam tematów do rozmów. Ona mówiła nieustannie o córce, a moje sprawy kwitowała krótkim – ciesz się, że nie masz moich problemów. Gdy ostatnio Blanka ząbkowała… i tak w kółko. Czułam się okropnie, w końcu zauważyłam, że to ja ciągle zwracam się do niej z prośbą o spotkanie, a ona najczęściej jest już umówiona „z inną mamą”. To było przykre, ale tak zakończyła się ta fajna znajomość – kończy Kamila.

Proces powstawania nieporozumień między singielką i jej zamężną koleżanką przebiega zwykle stopniowo i nasila się zwłaszcza wtedy, kiedy pojawiają się dzieci przyjaciół. Najpierw pojawia się poczucie niezrozumienia negatywnych aspektów sytuacji życiowych (czyli na przykład brak współczucia z powodu nieprzespanych nocy, bo przecież macierzyństwo musi być piękne), a po jakimś czasie wygasają wspólne tematy do rozmów. I singielka „zastępowana” jest innymi osobami.

Jednym z podstawowych komunikatów świadczących o pewnym odrzuceniu ze strony przyjaciół w związkach jest oczywiście stopniowe wycofywanie się ze znajomości. Nieodbieranie telefonów, wypełnione dni, nieobecność, nadmiar pracy – wszystko to pojawia się nagle, choć wcześniej przeszkody tego typu zdawały się być do pokonania. Co warto w takiej sytuacji zrobić?

Dużo zależy od stopnia, w jakim dana relacja jest dla nas ważna. Jeśli jest to „po prostu znajomość”, której nie można nazwać przyjaźnią, to właściwie – nic na siłę. Szkoda naszego trudu na utrzymywanie relacji na siłę, bez pewności autentycznego zainteresowania z drugiej strony.

Kryzys w przyjaźni równa się koniec przyjaźni?

Jeśli jednak jest to przyjaźń wieloletnia, na której zależy nam w dużym stopniu, warto o nią zawalczyć, a chwilowy brak porozumienia potraktować jak kryzys w przyjaźni. Pierwszym krokiem ratowania relacji będzie oczywiście szczera rozmowa, a w następnej kolejności – stosowne zmiany.

Warto też zastanowić się nad swoimi działaniami i zachowaniem. Jeśli zależy nam na przyjaciółce, ale podejrzewamy, że jej niechęć do nas wynika z negatywnego porównania pod względem wyglądu i towarzyszy temu niska samoocena, warto jej po prostu pomóc – i na przykład zająć się dziećmi, a przyjaciółkę wysłać do kosmetyczki. Albo zabrać na zakupy czy namówić na poranne bieganie. Nie opierać się tylko na zapewnieniach „ależ jesteś śliczna i masz cudowne życie”, ale zrobić coś, by zaczęła faktycznie tak uważać. I czasem, kiedy naszym znajomym niezbyt się układa, warto pokazać tylko trzy zdjęcia z cudownych wakacji, a nie ich całe pliki.


 
Komentarze (2)

Gdy singiel traci przyjaciół  - dodaj komentarz
Gabi; 2015-11-17 23:00:22 
Być może jest tak, że przyjaciółka, która jest zamężna obawia się przyjaciółki singielki, bo boi się że mąż się nią zainteresuje, lecz mnie się wydaje, że takie przyjaźnie urywają się gównie dlatego, że brakuje wspólnych tematów do rozmów. O czym ma rozmawiać matka, która całe dnie poświęca się wychowywaniu dzieci z kobietą, która nie ma takich doświadczeń, a jej jedynym zmartwieniem jest to, gdzie udać się na piątkową imprezę. Oczywiście są wyjątki, nie każda przyjaźń kobiet, które prowadzą tak odmienne życie urywa się, ale w większości przypadków tak właśnie bywa.
jurek; 2015-03-31 17:44:45 
może i racja

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem podanych danych osobowych jest: Katarzyna Bieber reprezentująca Serwis Doboru Partnerskiego z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Administrator wyznaczył IOD, jest nią Małgorzata Lewandowska, z którą kontakt jest pod adresem e-mail iod@mydwoje.pl. Kategorie danych jak: e-mail, data urodzenia, fotografia, wiek, zawód, miasto, charakterystyka, poglądy oraz dane dotyczące preferencji tzw. dane szczególnej kategorii zostają przekazane dobrowolnie w celu realizacji usługi i przesyłania oferty marketingowej zgodnie z Regulaminem Serwisu. Podstawa prawna: Serwis Internetowy przetwarza dane osobowe na podstawie wyrażonej zgody, jest to niezbędne do wykonania umowy, do wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na administratorze, na podstawie prawnie uzasadnionych interesów administratora i jest niezbędne do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres obowiązywania Umowy lub wniesienia uzasadnionego sprzeciwu. Użytkownik ma prawo poprawiania danych, usuwania, ograniczenia przetwarzania a także wniesienia sprzeciwu, oraz przeniesienia ich do innego administratora. Podanie danych nie jest wymogiem ustawowym lecz umownym i jest dobrowolne jednak niezbędne do wypełnienia umowy. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa. Więcej informacji na temat przetwarzania danych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz lub zadzwoń do nas
Tel: (22) 201 25 89
w dni powszednie 11:00-16:00Fax: (22) 201 25 87


MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij