Biuro matrymonialne > Aktualności dla singli > Zdaniem singli - badania > Spożycie alkoholu a wybór partnera

Spożycie alkoholu a wybór partnera

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest

Czy alkohol wciąż zabija miłość? Rozważania na Światowy Dzień Trzeźwości


Alkoholizm to wciąż spory problem społeczny i niemal co szósta rozwodząca się para wskazuje go, jak przyczynę rozpadu związku. Światowy Dzień Trzeźwości zmusza nas do chwili refleksji i zastanowienia się na tym czy towarzyszy on również nam, naszym bliskim, osobom z otoczenia oraz jaki wpływ na nasze relacje ma nadmierne czy nałogowe odurzanie się alkoholem. Co prawda, mamy coraz większą świadomość również tego, że alkoholizm to choroba, którą można leczyć pod warunkiem prawdziwej chęci zmiany, a także, że współczesny alkoholik to coraz częściej biznesmen ze szklaneczką whisky w dłoni niż zataczający się na ulicy „pijak” oraz, że problem dotyka nie tylko mężczyzn ale też matek, żon, córek. Być może dzięki przyjrzeniu się problemowi razem z portalem randkowym MyDwoje.pl sprawimy, że chociaż jedna osoba zmieni nastawienie do własnych nawyków i stwierdzi zupełnie na serio, że sięgając po kolejny kieliszek naraża swoją rodzinę i własne szczęście.


Alkohol - grafika


Coraz większa świadomość zagrożeń związanych z alkoholem


Nadużywanie alkoholu odciska także piętno społeczne na alkoholiku i jego rodzinie, konsekwencje społeczne i psychologiczne. Na szczęście tendencja jest optymistyczna. Nie mamy, co prawda, jeszcze czym się szczycić, ale dzięki coraz większej świadomości liczba rozwodów spowodowanych tą przyczyną sukcesywnie spada. Według Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2007 było to blisko 22% przyczyn wszystkich rozwodów. W 2010 prawie 20%, a w 2016 już tylko niecałe 17%. Okazuje się, że nadmierne spożywanie alkoholu jest wciąż jedną z najpoważniejszych przyczyn rozpadu małżeństw. Wiele związków nie wytrzymuje tej próby i decyduje się na rozstanie, jako główny lub jeden z najważniejszych powodów, wymieniając właśnie alkoholizm. Pamiętajmy, że alkoholizm, to nie tylko picie w samotności, ale wiąże się on z szeregiem innych, druzgocących dla naszych bliskich, skutków. Mózg odurzony przez alkohol reaguje zupełnie inaczej niż zwykle. Oczywiście, w pierwszej kolejności obserwujemy zmieniony chód, zamazanie obrazu, bełkotliwą mowę, zdecydowanie wolniejszy czas reakcji czy kłopoty z pamięcią, a na dłuższą metę zmiany nastroju i osobowości, lęki i depresję, ale ważniejsze jest to, że alkohol powoduje również pozbycie się zahamowań, zaburzenia granic moralnych oraz większą pobudliwość graniczącą z agresją. Czym to skutkuje? Przemocą fizyczną i psychiczną skierowaną często przeciwko słabszym, bliskim nam osobom, zniszczeniem więzi, zdradami, a często, łącząc się z innymi uzależnieniami, działaniami przestępczymi, utratą pracy czy majątku. Choroba alkoholowa niesie ze sobą również niewydolność organizmu, np. układu krążenia i układu odpornościowego, prowadzi do nadciśnienia, udarów mózgu, zaburzeń rytmu serca z zawałami, wyniszczenia wątroby.


Spożycie alkoholu a wybór partnera


Czy uzależniamy wejście w związek od alkoholu?


Serwis MyDwoje.pl postanowił sprawdzić jakie jest nastawienie do spożywania alkoholu przez partnera osób poszukujących miłości. Czy single – często po przejściach, doświadczeni w poprzednich związkach – przykładają dużą wagę do tego, jak często i intensywnie osoba, z którą pragną się związać, powinna spożywać alkohol. Czy obawiają się wstąpić w związek z kimś, kto deklaruje, że kieliszek towarzyszy mu na co dzień? Czy pragną wiązać się z abstynentami czy raczej stawiają na zdrowy rozsądek i stwierdzają, że alkohol jest dla ludzi - pod warunkiem, że będą mieli pewność, że nie zmieni się to na odwrotność tego stwierdzenia i ludzie nie podporządkują się alkoholowi. Okazuje się, że całkowitej abstynencji wymaga tylko 3% zapytanych, ale aż 68% kobiet i 46% panów oczekuje, że ich partner będzie abstynentem lub alkohol będzie spożywał okazjonalnie. Jedynie 15% pań i 10% panów zgadza się, żeby osoba im bliska piła okazjonalnie lub kilka razy w tygodniu. Wyłącznie 1% wszystkich zapytanych uważa, że ich parter może bez skrępowania pić kilka razy w tygodniu i nie będzie im to zupełnie przeszkadzać. Natomiast zaskakująca jest rozbieżność procentowa, w zależności od płci, przy wyborze odpowiedzi „jest mi to obojętne”. Za niewpływające na udane pożycie i całkowicie obojętne picie alkoholu uznaje tylko 14% wszystkich zapytanych kobiet i aż 41% mężczyzn. O ile niska tolerancja wśród kobiet jest uzasadniona, bo to zazwyczaj pijący mężczyzna jest oprawcą dla swojej rodziny, to wysoka w przypadku mężczyzn zaskakuje. Czyżby panowie, jako płeć silniejsza nie obawiali się wpływu uzależnienia swoich partnerek na relację w związku, a później w rodzinie? Czy wynika to raczej z krótkowzroczności i braku wyobraźni dotyczącej założenia rodziny? A może panowie optymiści są pewni swego wpływu na partnerkę i wierzą, że kobieta dla męża i dzieci przemodeluje swoją rzeczywistość w 100%.

Sonda - alkohol


Jesteśmy świadomi i konsekwentni


Okazuje się, że nie tylko panie, ale również panowie poszukujący miłości są konsekwentni. Coraz częściej przykładają wagę do stosunku do alkoholu partnera, ale zdrowego rozsądku wymagają również od siebie. Single MyDwoje deklarują, że alkohol spożywają okazjonalnie, czyli hołdują przekonaniu, że w odpowiednich proporcjach i podczas przyjęć okazjonalnych może nam towarzyszyć w zabawie i nie ma sensu wówczas całkowicie z niego rezygnować. Uważa tak 85% kobiet i 82% mężczyzn. 10% pań i 11% panów całkowicie zrezygnowało z alkoholu i nie potrzebuje go, by miło spędzić czas. Wyłącznie 1% singielek i 2% singli deklaruje, że pije kilka razy w tygodniu, a 5% nie chce zabierać w tej sprawie głosu.

Wynika z tego, że osoby wchodzące w nową relację chcą podchodzić do tego odpowiedzialnie i są świadomi zagrożeń płynących z nadmiernego spożywania alkoholu. Zdecydowanie nie są tolerancyjni w tym temacie. Chcą budować zdrowe, szczęśliwe związki, w których będą czuć się bezpiecznie i odpowiedzialnie zakładać nowe rodziny. Oczywiście, zaczynając „nowe życie” mamy okazję do refleksji i wyznaczania sobie celów i ram, w których chcemy się znaleźć, by zapewnić sobie spokojną przyszłość. Zapewne osobom tkwiącym w uzależnieniu lub współuzależnieniu - będąc w relacji z osobą nadużywającą alkohol - jest zdecydowanie trudniej. Nie zapominajmy jednak, że niekoniecznie trzeba nowej osoby, by zmienić swoje poglądy i spróbować „od nowa”. Może na początek zacznijmy od podjęcia świadomej decyzji wraz z przyjęciem jej konsekwencji.

Czytaj również:

 
Komentarze (0)

Spożycie alkoholu a wybór partnera - dodaj komentarz

Dołącz do nas!
* POLA OBOWIĄZKOWE
e-mail:*
hasło (min. 6 znaków):*
powtórz hasło:*
jestem:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
data urodzenia:*
skąd znasz mydwoje.pl:
*Oświadczam, iż zapoznałem się z Regulaminem świadczenia usług oraz Polityką prywatności i je akceptuję.
*Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych.
*Zgoda na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną (powiadomienia dzienne i natychmiastowe). Zgodę można wycofać w każdej chwili.
Wyrażam zgodę na Newsletter z ofertami matrymonialnymi i wydarzeniami dla singli.

lub zarejestruj się przez Facebooka
facebook register

Administratorem danych osobowych jest Katarzyna Bieber, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą "My Dwoje" z siedzibą przy ul. Domaniewskiej nr 37 lok. 2.43, Warszawa 02-672, NIP: 9511875187. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie w celu przesyłania oferty marketingowej. Informacje handlowe są wysyłane drogą elektroniczną w celu realizacji umowy (informacje od administratora danych serwisu, informacje o kompletności profilu oraz kontaktów z innymi użytkownikami portalu). Informujemy, że zebrane dane osobowe nie będą udostępniane, z wyjątkiem podmiotów uprawnionych do tego na podstawie przepisów prawa. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści oraz poprawiania swoich danych osobowych po zalogowaniu w zakładce Ustawienia/Ustawienia-prywatności. Zgoda na gromadzenie i przetwarzanie danych może być w każdej chwili odwołana. Zgoda może być również odwołana w zakresie przetwarzania danych na cele marketingowe.

Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 11.00 - 23.00
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.   Akceptuję
zamknij