Dziecko na wakacjach - dokąd wysyłamy dzieci na wypoczynek?

Najlepsze pomysły na zorganizowanie czasu wolnego od szkoły


Nadeszły długo wyczekiwane wakacje. Jest to okres ukochany przez dzieci i młodzież. Oczywiście, rodzice również mają nadzieję na chwilę oddechu, ale zanim on nastąpi, czeka ich najtrudniejsza decyzja: jak zorganizować wakacje? I właśnie od niej zależy to, czy wakacje okażą się udane i w życie naszych maluchów wniosą wartości, które są im potrzebne. Czy poddamy się naciskom mediów i zamiast odpoczynku zaserwujemy dzieciom naukę na obozach tematycznych? Czy jednak postawimy na t.zw. „nicnierobienie” w myśl zasady, że wakacje są czasem kiedy nic się nie musi, a dzieci powinny zająć się same sobą? Czy zdecydujemy, że ważne są natura lub spotkania z krewnymi – których przecież brakuje nam w ciągu roku szkolnego. A może zapracowani wygenerujemy jednak szczególny czas tylko dla dzieci – czas, który może okazać się tym na wagę złota? Wraz z portalem randkowym MyDwoje przebadaliśmy około 500 głosów oddanych przez Polaków w badaniu „Co jest najważniejsze dla dzieci w wakacje?”. Wierzymy, że dzięki rozważeniu argumentów za i przeciw rodzice łatwiej podejmą właściwą decyzję, a wypoczynek ich dzieci okaże się wyjątkowy.


Dziecko na wakacjach


W gronie rówieśników: zabawa kontra doszkalanie


Wakacje to zdecydowanie moment kiedy warto zorganizować czas wolny. Same dzieci bardzo chętnie wybierają propozycję kolonii i obozów z rówieśnikami. Dla wielu z nich jest to próba samodzielności i namiastka dorosłości. To właśnie tam zdarzają się największe przyjaźnie, pierwsze miłości i próby przebojowości wśród rówieśników. Z takich wyjazdów dzieci wracają dojrzalsze, często pozytywnie odmienione, czym budzą zaskoczenie domowników. Czy warto wybrać dla nich obóz, który będzie przy okazji doszkalał nabyte w czasie roku szkolnego umiejętności i przygotowywał do zajęć w szkole? Czy w myśl starej zasady należy łączyć „przyjemne z pożytecznym” również w czasie wakacji? Rodzice na szczęście doceniają trud ich pociech włożony w pracę w ciągu szkolnych miesięcy i chcą go wynagrodzić. Uznają, że dzieciakom należy się niczym niezmącona przyjemność, a czas na naukę jest od września do czerwca. Dlatego najchętniej (ponad ćwierć zapytanych) wybierają dla nich kolonie wśród rówieśników. Okazuje się, że lansowane, szczególnie ostatnio przez media, obozy tematyczne nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Wybiera je najmniejsza grupa rodziców - zaledwie 7% z nich.


Sonda - wakacje dzieci


To co naprawdę ważne


Rodzice doceniają również inne możliwości, jakie niosą wakacje i w dużej części mądrze i odpowiedzialnie z nich korzystają. Sami są wówczas o wiele bardziej zrelaksowani. Ich spokoju nie zaburzają wieści o kolejnej gorszej ocenie, zadaniu domowym lub wybryku potomka. Również ważne jest to, że mogą odciąć się od codzienności, wyjechać lub po prostu spędzić czas z dziećmi bez martwienia się, że znów z czymś nie zdążą. Dlatego dla 15% z nich najważniejszą korzyścią, jaką dają wakacje jest czas na wyłączność z rodzicami/ rodzicem. Zwykłe wyjście do kina, na kręgle czy spacer, a nawet wieczór przed telewizorem zakończony szczerą rozmową jest wartością niezastąpioną. To jest specjalny moment, kiedy tak naprawdę mogą poznać swoje dziecko, zrozumieć je, zaprzyjaźnić się z nim, wzbudzić zaufanie i pokazać, że nie są tylko „żandarmami”, ale też fajnymi ludźmi, od których naprawdę wiele można się nauczyć. 17% z nich zdecyduje się również na agroturystykę, obcowanie z naturą, zwierzętami, która pozwoli na regenerację zarówno ciała, ducha, jak i nadszarpniętych przez brak czasu relacji dziecko-rodzic w sprzyjającej ku temu atmosferze. Wakacje to również czas, kiedy możemy pogłębić relację także z dalszymi krewnymi. Zwłaszcza teraz, gdy nasi bliscy mieszkają nie tylko w różnych częściach Polski, ale również świata, możemy wreszcie znaleźć czas na ich odwiedzenie i lepsze poznanie. Spotkania z dziadkami, rodziną, wybierze 10% zapytanych. Pamiętamy, że to jak żyjemy z bliskimi teraz ma wpływ na wybory naszych dzieci w przyszłości, a kiedyś na nasze relacje z nimi, kiedy już sami założą swoje rodziny.


Słodkie nic nierobienie... Czyżby?


Czy wakacje trzeba koniecznie zaplanować? Okazuje się, że część rodziców niekoniecznie ma na to ochotę. Wnioskują oni, że dzieci zajmą się same sobą, a fakt, że nie ma nauki powinien być dla nich wystarczającą nagrodą. Dlatego 15% z nich uważa, że sposobem na wakacje jest „nicnierobienie”, błogie lenistwo, odpoczynek - niewymagające zaangażowania rodzica zajmowanie się sobą przez dziecko - bez żadnego planu i celu. Ale czy to dobry pomysł? Ważne, by przynajmniej mieć świadomość z kim, gdzie i w jaki sposób dziecko spędza letnie dni i mieć nad tym kontrolę. Niestety, w czasie wakacji nasze dzieci nie są szczególnie bezpieczne, a wielu dorosłych chce wykorzystać ich brak ograniczeń i niedoświadczenie. Część rodziców niestety jest jeszcze bardziej obojętna na to, jak wakacyjny czas wykorzysta ich dziecko. 9% daje mu totalny luz i zupełnie nie będzie przeszkadzało im nawet, że wiedzą, że ich pociecha spędzi wakacje z głową w komputerze, telewizji i telefonie - grając, spędzając czas na wirtualnych kontaktach i śledząc serwisy społecznościowe. Nie przekonuje ich nawet fakt, że specjaliści głośno i dobitnie ostrzegają, że coraz więcej dzieci wpada w uzależnienia, powodujące wycofanie się z życia społecznego, depresje, ataki agresji lub fobii spowodowane właśnie takim stylem spędzania czasu. Uzależnienie zaczyna zaburzać normalne funkcjonowanie, a w końcu całkowicie je uniemożliwiać. Urządzenia elektroniczne izolują nas od otoczenia, zabijają normalne relacje, a te nawiązane za pomocą sieci są powierzchowne i nietrwałe. Często mogą nawet zagrażać bezpieczeństwu naszych dzieci.


Nie ważne gdzie, ważne jak!


Z badań przeprowadzonych przez MyDwoje.pl wynika jasno, że większość rodziców o sposobie spędzania wolnego czasu przez ich dzieci decyduje z głową. Oczywiście, nie każdy rodzic ma odpowiednią sytuację finansową, która pozwoliłaby mu na zorganizowanie wyjazdu dla swojego dziecka. Ten problem dotyczy zwłaszcza rodziców samotnie wychowujących dzieci. Jednak nie to liczy się najbardziej. Dużo większe znaczenie, niż super pakiet na obozie językowym za granicą, ma nasz czas, który poświęcimy dziecku i zaangażowanie w jego sprawy. Pamiętajmy, że każda godzina spędzona z dzieckiem jest na wagę złota, a wyjazd do dziadków lub wyjście na hamburgera może okazać się przełomowym momentem w życiu dziecka. Udanej zabawy!

Czytaj również:

 
Komentarze (0)

Dziecko na wakacjach - dokąd wysyłamy dzieci na wypoczynek? - dodaj komentarz

Dołącz do nas

* Pola obowiązkowe

Nieprawidłowy adres E-mail
Hasło musi zawierać minimum 6 znaków
Hasło różni się od podanego wcześniej
Podaj datę urodzenia

lub zarejestruj się przez facebooka

Klauzula Informacyjna My Dwoje: 1. Administratorem danych osobowych (ADO), czyli podmiotem decydującym w jaki sposób będą przetwarzane... Twoje dane osobowe jest: Fire Media Interactive Ltd, Kemp House, 152-160 City Road, EC1V 2NX Londyn, Wielka Brytania. 2. ADO wyznaczył Inspektora Danych Osobowych, z którym kontakt jest możliwy pod adresem e-mail [email protected], 3. Twoje dane osobowe są gromadzone i przetwarzane w następujących celach: - realizacji zawartej z Tobą umowy, w tym umożliwienia nam świadczenia usług drogą elektroniczną, - realizowania usług oferowanych przez serwis na podstawie wyrażonej przez ciebie zgody, - w celach podatkowych, rachunkowych i ewentualnych roszczeń i. in.– na podstawie obowiązujących i nałożonych na ADO przepisów prawa oraz do ochrony żywotnych interesów osoby, której danej dotyczą lub innej osoby fizycznej, -celach marketingowych w tym prowadzenie marketingu bezpośredniego, prowadzenia badań i analiz serwisu, między innymi pod kątem jego funkcjonalności, poprawy działania czy też oszacowania głównych zainteresowań i potrzeb użytkowników - na podstawie prawnie uzasadnionego interesu ADO, 4. Twoje dane są przekazywane do zaufanych podmiotów współpracujących z serwisem w ściśle określonych celach. 5. Dane osobowe będą przechowywane przez czas obowiązywania zawartej umowy, a po tym czasie przez okres wymagany obowiązkami nałożonymi na ADO przepisami prawa, tj. obsługi po usługowej, dochodzenia ew. roszczeń w związku z wykonywaniem umowy, w celu wykonania obowiązków wynikających z przepisów prawa, w tym w szczególności podatkowych i rachunkowych oraz w celach prawnie uzasadnionego interesu ADO maksymalnie przez okres 30 lat. 5. Osoba, której dane są przetwarzane w granicach określonych w RODO ma prawo do żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, a także przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa, a w przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody na przetwarzanie danych osobowych – prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, 6. Dane będą wykorzystywane do automatycznego podejmowania decyzji w celu przygotowania wyboru ofert matrymonialnych dopasowanych do kandydata, 7. Dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Serwisu.

Napisz do nas

Konsultacje telefoniczne są dostępne w abonamentach +

Pomoc

Kobiece twarze MyDwoje

Zarejestruj się za darmo i przeglądaj dalej

Zarejestruj się

Ogłoszenia matrymonialne - Kobiety:

Ogłoszenia matrymonialne - Mężczyźni:

MyDwoje - krok po kroku

1. Zarejestruj się i wypełnij profil
2. Wypełnij test partnerski
3. Obejrzyj propozycje partnerów
4. Napisz wiadomość
5. Zakochaj się!


Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Nasza strona używa plików cookie w celu personalizowania treści i reklam, zapewnienia funkcji mediów społecznościowych i analizy ruchu na naszej stronie. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony internetowej naszym zaufanym partnerom. Dzięki cookies możemy dopasować wyświetlaną treść do Twoich preferencji.

Zaakceptuj wszystkie stosowane przez nas pliki cookie lub dokonaj własnych ustawień i zmieniając zakres swojej zgody w ustawienia zaawansowane. Czytaj więcej o ciasteczkach w Polityce prywatności.  Jeżeli korzystasz ze strony, wyrażasz zgodę na stosowanie przez nas plików cookie.


 
zamknij