Biuro matrymonialne > Aktualności dla Singli > Media o MyDwoje > facet.wp.pl cytuje MyDwoje: Czy wiara partnerki ma znaczenie? - 10.2014

facet.wp.pl cytuje MyDwoje: Czy wiara partnerki ma znaczenie?

  • Podziel się na:
  • Dodaj do facebook.com
  • Dodaj do twitter.com
  • Dodaj do wykop.pl
  • Dodaj do gogole+
  • Dodaj do Linkedin
  • Dodaj do Pinterest
facet.wp.pl - Czy wiara partnerki ma znaczenie?

Czy w poszukiwaniu miłości jesteśmy konserwatywni? wydanie 10.2014

Religia w związku - różne wyznania a związek

Czy w poszukiwaniu miłości jesteśmy konserwatywni? Czy religia w związku, wiara partnerów, rzeczywiście ma znaczenie? Badania MyDwoje.pl udowadniają, że nawet w dzisiejszym zlaicyzowanym świecie przywiązujemy wagę do przekonań religijnych osoby, z którą chcemy dzielić życie.
Zobacz wyniki badań MyDwoje zacytowane przez facet.wp.pl., z których wynika, że nawet w dzisiejszym zlaicyzowanym świecie przywiązujemy wagę do przekonań religijnych osoby, z którą chcemy dzielić życie.  97 proc. katolików szuka partnera tego samego wyznania. 43 proc. prawosławnych chce związać się z osobą o podobnych przekonaniach, a 50% protestantów deklaruje chęć stworzenia związku z współwyznawcą.

Katolicy poszukiwani

Jacek nie uważa się za religijnego konserwatystę, jednak kieruje się w życiu dość jednoznacznymi zasadami. - Jestem katolikiem i nie wyobrażam sobie związku z osobą niewierzącą. Absurdem są twierdzenia, że miłość pokona wszelkie przeszkody, bo są pewne kwestie, których nie da się przeskoczyć - przekonuje młody mężczyzna. - Zauroczenie minie, a religijne przekonania pozostają i to one kształtują nasze życie. Jeśli są zupełnie odmienne, to jak ma wyglądać taki związek? - zastanawia się.

Zupełnie inne doświadczenia ma Dominik, który od kilku lat jest mężem kobiety deklarującej się jako ateistka. - Początkowo nie dawałem naszemu związkowi zbyt dużych szans. Jednak Wiola udowodniła, że osoby niewierzące mogą być bardziej wartościowe niż wielu zadeklarowanych katolików. Ona po prostu czyni dobro, ponieważ tego chce, a nie dlatego, że ktoś jej to nakazuje - wyjaśnia Dominik. Dla niego największym problemem okazało się obchodzenie świąt, nieuznawanych przez żonę. - Na szczęście znaleźliśmy kompromis i chętnie siadamy w Wigilię przy rodzinnym stole. Ja z powodów religijnych, a Wiola towarzyskich - śmieje się mężczyzna.

Czy wiara partnerów rzeczywiście ma znaczenie? Z niedawnego badania przeprowadzonego przez największe internetowe biuro matrymonialne w Polsce - MyDwoje.pl wynika, że nawet w dzisiejszym zlaicyzowanym świecie przywiązujemy wagę do przekonań religijnych osoby, z którą chcemy dzielić życie.

Pod tym względem najbardziej rygorystyczni okazują się katolicy, z których aż 97 proc. szuka partnera wyznającego taką samą doktrynę. Znacznie mniej konserwatywni są prawosławni (tylko 43 proc. chciałoby wiązać się z osobą o podobnych przekonaniach) oraz protestanci (połowa z nich deklaruje chęć stworzenia związku z współwyznawcą).

Z badań wynika, że partnera najłatwiej znaleźć katolikowi. Nawet wyznawcy innych religii nie widzą przeszkód w związaniu się z taką osobą. Tolerancją w tej kwestii wykazują się zarówno Żydzi (39 proc. w kryteriach wyszukiwania wskazuje praktykującego katolika, a zaledwie 20 proc. - Żyda), jak i ateiści (35 proc. chciałoby związać się z osobą niewierzącą, ale aż 34 proc. szuka praktykującego katolika).

(...)

Dlaczego katolicy szukają partnerów o podobnym światopoglądzie religijnym? To dość naturalne zjawisko psychologiczne, że najchętniej nawiązujemy bliskie relacje z podobnymi sobie - ze względu na rasę, przekonania polityczne czy religię. - Należy także pamiętać, że powojenna Polska jest krajem nieznacznie zróżnicowanym pod względem religijnym. Katolicyzm jest religią dominującą, a jej wyznawcy, praktykujący bądź nie, mają mało okazji, żeby zetknąć się z osobami innej wiary - tłumaczy dr Agata Grabowska z Uniwersytetu Warszawskiego. - W deklaracjach są zatem niechętni wobec związków mieszanych, co nie znaczy, że tak jest w praktyce. Miłość ma swoje prawa i Polacy nie są pod tym względem zasadniczo różni od innych, coraz bardziej zsekularyzowanych narodów europejskich. Doświadczenie osobiste najczęściej bierze górę nad hipotetycznymi deklaracjami - dodaje.

Niewątpliwie wspólne wyznawanie tej samej wiary pozwala uniknąć wielu niezręcznych sytuacji, których doświadczają partnerzy różniący się światopoglądem. Muszą oni liczyć często liczyć się ze zmianą trybu życia, przyzwyczajeń i zakorzenionych od lat nawyków. Na przykład dla mężczyzny- katolika święta Bożego Narodzenia to wspaniała tradycja, a dla jego kobiety- ateistki nic nie znaczące dni, które wyróżnia tylko czerwona kartka w kalendarzu.

Czytaj publikację > facet.wp.pl (październik 2014)

Dołącz do nas!
e-mail:*
hasło:*
(min. 6 znaków)
powtórz hasło:*
Jesteś:*
  kobietą piksel
  mężczyzną
Data urodzenia:*
Skąd znasz
mydwoje.pl?
*pole obowiązkowe
   *Akceptuję Regulamin oraz Politykę prywatności Serwisu
   Tak, chcę być informowany o trendach i ofertach specjalnych dla Singli. Rezygnacja jest możliwa w każdej chwili

lub
facebook register
Zadzwoń lub napisz do nas
tel: (22) 201 25 89
fax: (22) 201 25 87


codziennie 9.00 - 24.00
Twarze MyDwoje
Oferty zagraniczne mężczyzn
poprzedni
następny
MyDwoje - krok po kroku

powered by WEB interface
Serwis MyDwoje.pl wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Serwisu MyDwoje.pl
zamknij